Česká legie v Bostonu se neprosadila, Bruins padli s Columbusem. Zářil Vladař

ČTK ČTK
28. 11. 2023 6:32
Český hokejový obránce David Jiříček přispěl svou třetí asistencí v NHL k výhře Columbusu 5:2 nad Bostonem. Bostonská trojice David Pastrňák, Pavel Zacha a Jakub Lauko se v zápase neprosadila. Daniel Vladař vychytal výhru Calgary 2:1 v prodloužení nad Vegas a za svůj výkon byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
Daniel Vladař
Daniel Vladař | Foto: Reuters

Boston v posledních zápasech spadl z vítězné vlny a prohrál potřetí za sebou. Při nepříznivé sérii Bruins inkasovali 17 branek a výrazně si zhoršili defenzivní statistiky. "Rozhodně bych z toho nevinil brankáře. Je to problém celého týmu před nimi. Nehrajeme dostatečně soudržně," uvedl trenér Jim Montgomery.

V Columbusu Bruins prohrávali od 16. minuty, kdy otevřel skóre Dmitrij Voronkov. Druhou branku Blue Jackets přidal v úvodu druhé třetiny obránce Ivan Provorov, který zužitkoval Jiříčkovu nahrávku. Devatenáctiletý český bek posunul puk na kolegu z druhého obranného páru, ten využil volného prostoru a střelou přes clonícího Voronkova zvýšil na 2:0.

Ještě do konce druhé dvacetiminutovky domácí upravili na 3:0. V posledním dějství se prosadili také hokejisté Bostonu, branky Matthewa Poitrase a Johna Beechera ovšem stačily pouze na zkorigování skóre na konečných 2:5.

Poprvé v historii NHL se v jednom týmu střelecky prosadili čtyři ruští hokejisté. Kromě Voronkova a Provorova se na výhře Blue Jackets podíleli také Jegor Činachov a Kirill Marčenko. "Je to pro nás důležité, dodává nám to sebedůvěru," řekl Marčenko.

Českému triu v bostonských barvách duel nevyšel. Pastrňák zakončil zápas se dvěma zápornými body ve statistice plus minus a podruhé za posledních 11 zápasů odešel bez gólu nebo asistence. Zacha byl na ledě u tří inkasovaných branek a nebodoval ani Lauko.

Vladař dovedl Calgary k výhře nad Vegas 27 zákroky. Český gólman chytal s úspěšností 96,4 procenta a podle čísel odehrál nejlepší zápas v sezoně.

Inkasoval pouze ve 14. minutě, kdy ho v přesilové hře z dorážky překonal William Karlsson. Ve druhé části Vladař udržel Flames ve hře skvělým přesunem proti Nicolasi Royovi. Kanadský útočník dostal v přečíslení dva na jednoho puk od Jonathana Marchessaulta, ve vyložené šanci ale trefil pouze beton českého gólmana.

Ve třetím dějství Calgary zásluhou A. J. Greera vyrovnalo na 1:1 a dovedlo zápas do prodloužení. V něm pět sekund před závěrečnou sirénou rozhodl MacKenzie Weegar. Kanadský bek projel s pukem přes celé hřiště a našel skulinku v postoji gólmana Adina Hilla.

Flames se posunuli na osmé místo tabulky Západní konference. Vegas je dál v čele o bod před Coloradem.

Hokejisté Avalanche porazili Tampu Bay 4:1 a vyhráli počtvrté v řadě. Vítězství řídil dvěma góly Ryan Johansen. Gól a asistenci zaznamenal druhý nejproduktivnější bek ligy Cale Makar.

Podruhé za sebou vyhrálo San Jose, které bez zraněných českých hokejistů porazilo Washington 2:1. Tomáš Hertl chyběl kvůli problému s břišním svalem, Filip Zadina laboruje se zraněním v horní části těla a mimo hru kvůli zdravotním problémům zůstal také obránce Jan Rutta. Sharks se na chvostu tabulky Západní konference bodově dotáhli na Chicago.

Buffalo bez Jiřího Kulicha zdolalo 5:1 New York Rangers a přiblížilo se pozicím zajišťujícím play off na rozdíl jediného bodu. Rangers prohráli po třech vítězstvích a zůstávají v čele Východní konference. Pět branek dala také Florida, která zvítězila v Ottawě 5:0 a bodovala po dvou prohrách. Domácí útočník Dominik Kubalík zakončil zápas se dvěma zápornými body.

NHL:

Ottawa - Florida 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Branky: 2. a 26. Reinhart, 28. Bennett, 52. Verhaeghe, 57. Luostarinen. Střely na branku: 20:38. Diváci: 15.594. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart, 2. Barkov, 3. Bennett (všichni Florida).

NY Rangers - Buffalo 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)

Branky: 49. Zibanejad - 40. a 56. Tuch, 12. Peterka, 59. Mittelstadt, 60. Okposo. Střely na branku: 26:39. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Tuch, 2. Luukkonen, 3. Mittelstadt (všichni Buffalo).

Colorado - Tampa Bay 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 8. a 22. R. Johansen, 24. Makar, 57. Ničuškin - 40. Cirelli. Střely na branku: 23:38. Diváci: 18.009. Hvězdy zápasu: 1. R. Johansen, 2. Georgijev, 3. Makar (všichni Colorado).

Calgary - Vegas 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 43. Greer, 65. Weegar - 14. W. Karlsson. Střely na branku: 34:28. Daniel Vladař za Calgary odchytal celý zápas, inkasoval jednu branku z 28 střel a úspěšnost zákroků měl 96,4 procenta. Diváci: 17.031. Hvězdy zápasu: 1. Vladař (Calgary), 2. Hill (Vegas), 3. Weegar (Calgary).

Columbus - Boston 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)

Branky: 16. Voronkov, 26. Provorov (Jiříček), 37. Činachov, 45. Marčenko, 54. Danforth - 49. Poitras, 58. Beecher. Střely na branku: 41:33. Diváci: 14.357. Hvězdy zápasu: 1. S. Martin, 2. Činachov, 3. Voronkov (všichni Columbus).

San Jose - Washington 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky: 11. Zetterlund, 53. Kunin - 37. Kuzněcov. Střely na branku: 23:34. Diváci: 10.759. Hvězdy zápasu: 1. Kunin, 2. Zetterlund, 3. Blackwood (všichni San Jose).