Zemřel Henry Kissinger, bývalý ministr zahraničí USA a nositel Nobelovy ceny

Ve středu ve věku 100 let zemřel bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger. Podle Reuters zemřel ve svém domě ve státě Connecticut.

Kissingerovo působení jako šéfa diplomacie za prezidentů Nixona a Forda zanechalo v zahraniční politice USA trvalý otisk, zdůraznila Reuters. V roce 1973 získal Nobelovu cenu za mír za svou roli v diplomatických jednáních ohledně války ve Vietnamu, což však vyvolalo kontroverze kvůli jeho rozhodnutí o intenzivním bombardování Severního Vietnamu.

V 70. letech hrál Kissinger klíčovou roli v diplomatickém otevření Číny, rozhovorech o kontrole zbraní mezi USA a Sovětským svazem, posílení vztahů mezi Izraelem a arabskými sousedy a pařížských mírových dohodách se Severním Vietnamem.

I po rezignaci Nixona v roce 1974 zůstal Kissinger vlivným, ačkoli jeho oficiální role skončila. Aktivně komentoval mezinárodní politiku a poskytoval rady mnoha významným osobnostem. Oceněn byl i za svou roli jako poradce Hillary Clintonové, ačkoliv politicky patřil k republikánům.

Henry Kissinger se narodil v německém Fürthu v židovské rodině a emigroval s rodinou do USA v roce 1938. Pracoval v továrně od 15 let, ale nakonec dosáhl titulu doktora filozofie a stal se profesorem na Harvardově univerzitě.

Kissinger byl klíčovou postavou v americké politice a diplomacii, a to zejména ve druhé polovině 20. století. Jeho politická kariéra zahrnovala poradenské role u několika amerických prezidentů, včetně Dwighta D. Eisenhowera, Johna F. Kennedyho a Lyndona B. Johnsona. Větší význam a výraznější veřejnou pozornost si získal během prezidentského mandátu Richarda Nixona, který jej jmenoval hlavním poradcem pro národní bezpečnost v roce 1969.

Kissinger následně zastával pozici ministra zahraničních věcí USA od roku 1973 do roku 1977 pod prezidenty Nixonem a později Geraldem Fordem. Za svou roli v diplomatických jednáních ohledně války ve Vietnamu obdržel v roce 1973 Nobelovu cenu za mír. Byl architektem politiky "détente" – uvolňování napětí mezi Spojenými státy, Sovětským svazem a Čínou.

Kissinger sehrál klíčovou roli v diplomatickém otevření vztahů s Čínou a jednáních o omezení jaderného zbrojení se Sovětským svazem. Rovněž byl zapojen do mírových dohod na Blízkém východě, zejména při ukončení Jomkipurské války v roce 1973.

Po skončení své vládní kariéry založil Kissinger konzultační společnost Kissinger Associates a pokračoval ve formování mezinárodní politiky svými názory a radami. Jeho odkaz je však kontroverzní, a to zejména kvůli jeho podpoře autoritářským režimům v Latinské Americe a rozhodnutím souvisejícím s válkou ve Vietnamu.

Související

Henry Kissinger slaví 100 let.

Henry Kissinger slaví 100 let. Diplomat, který změnil dějiny a varoval před apokalypsou

Významný státník poválečného období Henry Kissinger je uznáván jako jedna z hlavních osobností americké zahraniční politiky. Jeho přínos k ukončení bojů ve Vietnamu mu v roce 1973 vynesl Nobelovu cenu za mír. Dodnes si udržuje politický vliv, jeho slova mají váhu a vyvolávají respekt. V sobotu 27. května slaví Henry Kissinger 100 let. Je poradcem dvou bývalých amerických prezidentů pro národní bezpečnost a také bývalým americkým ministrem zahraničí.

Více souvisejících

Henry Kissinger

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 11 hodinami

Teplé počasí vydrží i příští týden, mírně se ale ochladí

Ačkoliv teplé počasí vydrží i příští týden, mírně se ochladí. Podle ČHMÚ.cz teploty klesnou pod hranici 20 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy