Liga mistrů CEV 2023/2024

Výměna na sprinterském trůnu. V Östersundu poprvé zvítězil Němec Nawrath

Němci slaví další triumf ve Světovém poháru. Desetikilometrový sprint v Östersundu zvládl poprvé v kariéře nejrychleji s čistým kontem třicetiletý Philipp Nawrath, který tak uťal tažení norského krále Johannese Thingnese Böa. Jeho bratr Tarjei Bö skončil druhý, třetí Vebjörn Sörum. Čechům mrazivé švédské počasí nesedlo, nejlépe dojel na 25. místě Michal Krčmář.

Německou dominanci na startu sezony po triumfu Romana Reese z minulého týdne potvrdil svým prvním vítězstvím i Philipp Nawrath. Třicetiletý biatlonista předstihl v letošním premiérovém sprintu Světového poháru norské duo Tarjei Böa a Vebjörna Söruma.

Po devíti výhrách v řadě tak třicetiletý německý reprezentant stopnul krále této disciplíny Johannese Thingnese Böa. Ten musel na dvě trestná kola hned po úvodní střelbě, jednu chybu následně přidal i v položce ve stoje a v cíli bral až osmnácté místo. Domácí naději dlouho držel v Östersundu Sebastian Samuelsson, který však dvakrát minul a i přes skvělý běžecký výkon skončil čtvrtý.

Z českých reprezentantů si body připsal jako jediný pětadvacátý Michal Krčmář, jenž netrefil poslední dvě střely na první položce. "Dneska mně totálně zmrzla ruka na ležku a střílel jsem po paměti. Neměl jsem cit na spoušti a asi jak jsem střílel dál a dál, dostával jsem se do kyslíkového deficitu," popsal situaci. "Šel jsem dobře zahřátý, pak mi ale zmrzla ruka a to mě trošku mrzí. Není to podmínka, se kterou bych se neuměl popasovat," litoval Krčmář.

S mrazivým počasím ve Švédsku zápasila i zbylá čtveřice Čechů. "Bohužel jsem podcenil volbu oblečení. Na ruce, předloktí a dlaně mi byla zima, v ležce jsem vůbec necítil prsty," přiznal po závodu Jonáš Mareček, jenž s 300 metry navíc skončil na 46. místě. O pět příček lépe se umístil Mikuláš Karlík. Adam Václavík skončil 54., Jakub Štvrtecký až na 61. příčce bude v nedělním stíhacím závodu chybět.

Závod SP v biatlonu v Östersundu:

Muži – sprint (10 km): 1. Nawrath (Něm.) 24:02,0 (0 tr. okruhů), 2. T. Bö -18,7 (0), 3. Sörum (oba Nor.) -19,8 (0), 4. Samuelsson (Švéd.) -26,7 (2), 5. Dale-Skjevdal -46,6 (1), 6. Strömsheim (oba Nor.) -48,2 (0), ...25. Krčmář -1:51,9 (2), 41. Karlík -2:09,0 (1), 46. Mareček -2:23,4 (2), 54. Václavík -2:39,5 (3), 61. Štvrtecký -3:01,2 (4).

Průběžné pořadí (po 2 z 21 závodů): 1. Nawrath 102, 2. Strelow 101, 3. Rees (oba Něm.) 90, 4. T. Bö 90, 5. Samuelsson 86, 6. J. T. Bö (Nor.) 83, ...19. Krčmář 43, 37. Mareček 13.