Liga Portugal - souhrn 13. kola: Porto se dotáhlo na Sporting

08.12.2023, 18:31, aktualizováno 11.12.2023, 23:16
Komentáře a souhrny
Radost hráčů Porta (© AFP)

Porto vyhrálo nad Casa Pia a bodově se dotáhlo na vedoucí Sporting, jenž nestačil na Vitórii a zapsal druhou porážku v sezoně. Braga naplnila pozici favorita na půdě Vizely a alespoň dočasně se posunula na druhé místo před Benficu, která kontrolovala pouhým bodem ze zápasu s Farense. I tak se vrací před Bragu...

SL Benfica - SC Farense 1:1

08.12.2023 19:00

Góly: 71. Rafa Silva - 51. Claudio Falcão

Úřadující mistr Ligy Portugal SL Benfica podruhé v řadě plichtil s nováčkem soutěže. Po bezbrankové dělbě bodů s Moreirense nyní Benfica jen remizovala 1:1 doma s Farense. Hráči Benficy svým fanouškům předvedli festival zmařených šancí a obličej brankáře hostů Ricarda Velha si budou ještě dlouho pamatovat.

Pětadvacetiletý brankář měl první příležitost k rozchytání se už v 1. minutě zápasu, kdy reflexivně vykopl Máriovo zakončení z nebezpečného prostoru před bránou. Poté, po necelé čtvrthodině hry, ve velké možnosti po centru Di Maríy minul bránu Rafa Silva, a jak kdyby jeho zakončení předpovědělo, jakým směrem se bude ubírat většina ofenzivních snah domácích v tomto mači. Vzápětí na opačné straně hřiště Mattheus překvapivou střelou z přímého kopu zkusil zaskočit brankáře Trubina, jenže ani jeho zakončení v bráně neskončilo.

Ve 24. minutě konečně rozvlnil síť za Velhem nyní útočník číslo jedna domácího celku Tengstedt, ovšem do gólové pozice se dostal díky ofsajdovému postavení, a gól tak nebyl uznán. O dvě minuty později našel Aursnes zcela osamoceného Rafu Silvu na malém vápně, ten však nadvakrát nedokázal překonat skvěle chytajícího brankáře hostů.

Benfica hrála ofenzivně velmi dobré utkání a vypracovala si opravdu velké množství šancí, fotbaloví bohové nicméně asi byli k lisabonskému celku otočeni zády. Po půl hodině hry Otamendi hlavičkoval po rohovém kopu do tyče, odkud míč padal do brány, avšak na brankové čáře ho ze štěstím patou vykopl Muscat. V závěru prvního poločasu ještě Velho skvěle vyškrábl technickou střelu Di Maríy, a do kabin se tak šlo za těžko pochopitelného bezbrankového stavu.

Obraz hry se ani po změně stran příliš nezměnil. Už ve 48. minutě zakončoval netradičně, ale velmi účinně, po Aursnesově centru patou Rafa Silva, proti jeho zakončení, které mohlo být jedním z gólu sezóny, každopádně vytáhl další skvělý zákrok Velho.

Velký šok pro celý stadión přišel v 51. minutě. Farense dostalo příležitost v podobně rohového kopu, který po několika tečích propadl na hlavu Claudia Falcãa a brazilský středopolař poslal míč za záda bezmocného Trubina - 0:1.

Benfica se, opařená z obdrženého gólu, nemohla dobrých dvacet minuty dostat do solidní šance. V 71. minutě se však na pravé straně hřiště opět uvolnil aktivní Aursnes, který našel přízemním centrem na malé vápno nabíhajícího Silvu, a ten konečně prolomil střelecké trápení Benficy.

Silva byl celkově nejaktivnější ofenzivním hráčem Schmidtova výběru a v 75. minutě opět zkoušel zakončení patou, jenomže míč se pouze prokutálel vedle brány. Při následující akci se pak opět předvedl neskutečný Velho, Benfica už zkrátka duel nedokázala otočit. Podruhé v řadě tak remizovala s ligovým nováčkem a dala prostor konkurentům v boji o titul.

Více informací k zápasu

FC Vizela - SC Braga 1:3

08.12.2023 16:30

Góly: 72. Samuel Essende - 15. Simon Banza, 56. Simon Banza, 90+6. Bruma

Braga potvrdila v utkání 13. kola Ligy Portugal roli favorita a odvezla si z Vizely po výsledku 1:3 všechny body. Ve vyrovnaném utkání potrestal první chybu domácích v obraně Banza a krátce po změně stran přidal druhý gól, poté sice snížil Essende, ale závěrečný úder přidal v nastaveném čase Bruma.

Domácí do utkání vstoupili aktivně a mohli se jako první radovat z gólu. Už v 6. minutě provětral střelou z voleje z úhlu Matheusovy rukavice Moreira. Jen o tři minuty později Vizela zcela vykombinovala obranu Bragy a na hranici malého vápna se dostal ke střele stoper Anderson, avšak na poslední chvíli mu střelu skvělým zákrokem zablokoval Saatci.

Vizela prvních velkých šancí nevyužila, zato Braga hned z prvního velkého útoku udeřila. Mladý pravý bek Mendes v 15. minutě podpořil útok a vyslal přízemní centr na bližší tyč, kde šel špatně do souboje brankář Buntič, a Simon Banza otevřel skóre.

Po změně stran měla první velkou šanci opět Vizela, nicméně proti Silvově střele v 55. minutě zasáhl dobře Matheus a před dorážejícím Essendem znovu vynikajícím obraným zákrokem zasáhl mladík Saatci. Za neproměněnou příležitost tak byli domácí hráči vzápětí opět potrestáni. Zalazar jen o minutu později vyslal centr na zadní tyč, kde se od obránce uvolnil Banza a prudkou hlavičkou přidal druhý gól zápasu. Svým třináctým ligovým gólem tak utvrdil svou pozici na čele tabulky střelců.

Dvacet minut před koncem povinné devadesátiminutovky propadla obrana Bragy a Jardel poslal Essendemu přihrávku před prázdnou bránu. Za francouzským útočníkem se ovšem zjevil všudypřítomný Saatci a ve skluzu odehrál míč na rohový kop. Z něj už každopádně Vizela konečně skórovala. Matheus si věřil na centr, který vyslal Samu do malého vápna, jenže před jeho rukavicemi se najednou zjevila Essendeho hlava, která poslala balón do brány. Samuel Essende, jenž je ve Vizele na hostování z Caen, skóroval v lize už pošesté.

Domácí v závěru stupňovali tlak, ale Bruma v nastaveném čase z protiútoku využil Buntičovy výpomoci a poslal míč pohodlně ze 40 metrů po zemi doprostřed brány. Braga tak zvítězila ve Vizele a navzdory špatnému úvodu sezóny drží kontakt s čelem ligy.

Další výsledky

11.12. 21:15
Gil Vicente
1:1
Moreirense
Góly: 6. Pedro Tiba - 83. André Luis (pen.)
10.12. 21:30
Estoril
4:0
GD Chaves
Góly: 6. Rodrigo Gomes, 61. Rodrigo Gomes, 70. Alejandro Marqués Méndez, 90+2. Heriberto Tavares
Casa Pia AC
Góly: 12. Evanilson, 49. Zé Pedro Figueiredo, 81. Pepe - 89. Fernando (pen.)
09.12. 19:00
Vitória SC
3:2
Sporting CP
Góly: 45+7. Tiago Silva (pen.), 73. André Silva, 80. Daniel Silva - 41. Gonçalo Inácio, 77. Nuno Santos