Julie je vznešeně znějící ženské jméno, které vplynulo také do velkých hitů

10. prosinec 2023

Bludička Julie, raný hit Hanky Zagorové z roku 1969 s textem Vladimíra Poštulky a hudbou Václava Zahradníka. To je první písnička v pořadu, který bude malou oslavou jména Julie, jehož nositelky slaví svátek právě 10. prosince.

Ta další bude patřit velšskému zpěvákovi Shakin' Stevensovi. Když na začátku 80. let zahájil dlouhou sérii velkých britských i západoevropských hitů, bylo mu přes třicet a měl za sebou už docela dlouhou kariéru. Jeho recept na úspěch vycházející z nostalgického popu a rokenrolu velmi dobře působil, což podpořil i sympatickou vizáží muže v džínové bundě a kalhotách.

Také Shakin´ Stevens, vlastním jménem Michael Barratt, si vybíral staré hity jako Green Door, This Ole House nebo Shirley, ale velikánský hit na začátku roku 1982 si napsal sám: Oh, Julie.

V pořadu Světla ramp zazní další hity s Julií jako Julia britského rockového písničkáře jménem Chris Rea, bývalého záchranáře, policisty, ale také herce a zpěváka z Kalifornie Bobbyho Shermana, jenž byl dočasně na přelomu šedesátých a sedmdesátých let idolem teenagerů. Jedním z jeho největších hitů byl song Julie, Do Ya Love Me, Julie, miluješ mě?

Čtěte také

Ten v pořadu doprovodí docela pohotová česká verze s textem Zdeňka Borovce v podání Milana Chladila pod názvem Juliana.

Jednou z nejméně známých písniček Beatles je Julia, zařazená na „Bílé album“, tedy dvojalbum z roku 1968. No, ona není ani tak Beatles, jako spíše pouze Johna Lennona, který ji napsal o své mamince Julii, kterou ve 44 let zabilo auto řízené policistou, když bylo Johnovi 17 let. Do textu písničky, která vznikla v severní Indii, kde Beatles meditovali pod vedením Mahariši Maheš Jógiho, vplynula také nová láska k Yoko Ono, k „dítěti oceánu“, jak John Lennon zpíval.

A Světla ramp reprezentativně uzavírá Karel Gott s Julií, původní českou skladbou autorů Bohuslava Ondráčka a opět textaře Zdeňka Borovce.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.