Vejmelka i Vladař chytili v NHL přes třicet střel, prohře nezabránili

foto Utkání zámořské hokejové NHL Buffalo Sabres - Arizona Coyotes, 11. prosince 2023. Zleva Jeff Skinner z Buffala a brankář Karel Vejmelka z Arizony.

New York - Karel Vejmelka pustil v NHL ve svém prvním startu za poslední tři týdny čtyři branky z 37 střel při prohře hokejistů Arizony 2:5 v Buffalu. Calgary nestačilo 31 zákroků Daniela Vladaře, kanadský tým podlehl domácímu Coloradu 5:6.

Fotogalerie

Vejmelka chytal poprvé od 22. listopadu a už ve třetí minutě jej překonal z dorážky Kyle Okposo. Arizona vyrovnala v úvodu prostřední třetiny, kdy se poprvé v NHL trefil Michael Kesselring. Buffalo ale kontrovalo a v pasáži od 27. do 36. minuty odskočilo do vedení 4:1. Nejdříve vrátil domácím vedení Eric Robinson z dorážky a Peyton Krebs zvýšil střelou z levého kruhu. U čtvrtého gólu si Vejmelka srazil do branky nahození Joshe Peterky od zadního mantinelu.

Zápas zdramatizoval v 53. minutě Michael Carcone gólem v oslabení, ale při hře Arizony bez brankáře zpečetil výhru Rasmus Dahlin. Vejmelka čeká na vítězství od 21. října a Coyotes v poslední době upřednostňují Connora Ingrama, který před utkáním v Buffalu odchytal devět zápasů v řadě.

"Nedařila se nám souhra, proto jsme neměli moc puk a museli se hodně bránit. Za těchto okolností jsme dopadli ještě dobře," prohlásil trenér Arizony Andre Tourigny.

Vladař, který byl ve svém předchozím startu střídán, držel až do 52. minuty vedení 5:3. Závěr ale patřil Coloradu. Nejdříve doklepl sražený puk do odkryté branky Ross Colton, tečí vyrovnal Mikko Rantanen a obrat završil ze sólového úniku Nathan MacKinnon.

"Často zakončuju střelou nad lapačku a mám pocit, že někteří gólmani s tím už tak trochu počítají. Proto jsem vypálil pod vyrážečku a řekl bych, že jsem jej překvapil," popsal vítězný gól MacKinnon, který by vyhlášen první hvězdou zápasu. "Pozitivní je, že nikdo nepolevoval. I za stavu 3:5 jsme je pořád tlačili a za správný přístup jsme byli odměněni," radoval se.

John Tavares si připsal symbolicky tisící bod kariéry na ledě newyorských Islanders, kteří z něj v roce 2009 udělali jedničku draftu. Kanadský útočník pomohl Torontu gólem a přihrávkou k vyrovnání skóre z 1:3 na 3:3. O výhře domácích 4:3 rozhodl v prodloužení Bo Horvat.

"Více bych si tento krásný moment užil, kdybychom vyhráli. Ale i tak jsem na to hrdý a je unikátní, že se mi to povedlo proti klubu, kde jsem strávil devět sezon a kterému vděčím za to, jaký jsem. Hodně mě tohle místo ovlivnilo, znamená pro mě moc," řekl Tavares, který je 98. hráčem v historii NHL s tisíci body (435+565).

Ve zbývajícím utkání pondělního programu porazil Dallas na svém ledě Detroit 6:3. Na polovině branek (2+1) se podílel obránce Miro Heiskanen, první hvězda zápasu. Jeho spoluhráč Radek Faksa zaznamenal dva kladné body do statistiky +/-.

Statistika pondělních zápasů NHL:

Buffalo - Arizona 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)

Branky: 3. Okposo, 27. Robinson, 31. Krebs, 36. Peterka, 59. Dahlin - 24. Kesselring, 53. Carcone. Střely na branku: 38:23. Karel Vejmelka odchytal 59:39 minuty, inkasoval čtyři góly z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 89,2 procenta. Diváci: 14.083. Hvězdy zápasu: 1. Robinson, 2. Okposo, 3. Clifton (všichni Buffalo).

NY Islanders - Toronto 4:3 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 10. Nelson, 19. Cizikas, 22. Palmieri, 61. Horvat - 6. Matthews, 28. Tavares, 60. Rielly. Střely na branku: 29:40. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Nelson, 3. Horvat (všichni NY Islanders).

Dallas - Detroit 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)

Branky: 14. a 60. Heiskanen, 20. Lindell, 32. J. Robertson, 34. Duchene, 54. Pavelski - 6. Sprong, 34. Berggren, 54. Veleno. Střely na branku: 35:30. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Heiskanen, 2. Lindell, 3. J. Robertson (všichni Dallas).

Colorado - Calgary 6:5 (1:1, 2:4, 3:0)

Branky: 19. Tatar, 22. Makar, 35. Meyers, 52. Colton, 54. Rantanen, 56. MacKinnon - 14. Kadri, 26. Mangiapane, 34. Coleman, 37. Zary, 39. Šarangovič. Střely na branku: 37:32. Daniel Vladař odchytal za Calgary 58:21 minuty, inkasoval šest gólů z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 83,8 procenta. Diváci: 17.967. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Rantanen (oba Colorado), 3. Kadri (Calgary).

6.St. Louis271311376:8827
7.Minnesota261041281:8824