Unie českých a slovenských ZOO reaguje na kauzu nelegálního chovu tygra Vémolou

Vémola

Server CNN Prima NEWS před pár dny informoval o tom, že českému bijci Vémolovi hrozí, že přijde o svou bílou tygřici. Terminátor žádal o pomoc a hledal cesty, jak situaci vyřešit, ale nakonec se musel smířit s krutou realitou. 

Organizace Clash of the Stars jde poprvé do přímého souboje s OKTAGONem

Tisková zpráva Unie českých a slovenských zoologických zahrad

V důsledku nedávné medializace případu nelegálního chovu bílého tygra mediálně známou osobou se na české zoologické zahrady stále více obrací veřejnost s apelem o pomoc se zvrácením rozhodnutí o odebrání nelegálně drženého zvířete vydaného Ministerstvem životního prostředí (dále „MŽP“) či prosbou o následné umístění odebrané kočkovité šelmy v některé z nich. Odborníci ze zoologických zahrad celou situaci od začátku důkladně monitorují a vzhledem k tomu, že zvíře bylo současným majitelem nabyto nelegálně, bez platných dokumentů a je drženo v neschválených a pro druh zvířete v naprosto neodpovídajících podmínkách, plánované kroky a vydané stanovisko MŽP plně podporují.

  

Hlavním posláním moderních licencovaných zoologických zahrad je především ochrana biodiverzity, se zvláštním zřetelem na ochranu ohrožených druhů prostřednictvím vzájemné spolupráce a zapojením do koordinovaných záchranných chovatelských programů. Ve svých chovech kladou důraz na welfare zvířat a podporují legislativní zpřísňování podmínek držení vybraných druhů volně žijících zvířat v lidské péči, především velkých kočkovitých šelem, medvědů a primátů. „Tito jedinci by měli být drženi v odpovídajících podmínkách a způsobem, kdy nejsou uměle narušovány jejich přirozené potřeby a kde mohou rozvíjet své přirozené vzorce chování. V případě umělého odchovu a následného kontaktního chovu a ochočování dochází k psychickému mrzačení zvířat a jejich týrání.

  

Uměle odchovaný jedinec nemá přirozené sociální návyky svého druhu a v lepším případě stráví osamělý život, protože v dospělosti se stává pro svého „páníčka“ nebezpečným. Je statisticky dokázáno, že v takových podmínkách se velké šelmy dožívají polovičního věku než v standardních expozicích a s kvalitní péčí v zoologických zahradách,“ vysvětluje ředitel Zoo Liberec David Nejedlo. Ředitel Zoo Olomouc a zároveň prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad Radomír Habáň tato slova potvrzuje a dodává: „Takové jednání unie neschvaluje a tvrdě odsuzuje. Obzvláště v případech, kdy jsou takovým chovem zvířata zneužívána pouze k mediálnímu zvyšování osobního statusu jejich majitelů, bez jakékoli přidané hodnoty k ochraně přírody nebo pozitivnímu příkladu směrem k veřejnosti, se vůči nim musíme vymezit.“

V případě mladých zvířat lze ale nevhodné návyky a jejich počínající následky minimálně alespoň částečně napravit. Velkou zkušenost s touto činností má právě i záchranné centrum TIERART v Německu specializující se právě na velké kočkovité šelmy, které byly odebrány ze soukromých chovů nebo cirkusů. Právě tam by měla být šelma zabavená českými orgány umístěna.

  

V České republice dne 1. února 2021 nabyla účinnosti novela zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, která mimo jiné přináší změny i v oblasti právní úpravy chovu druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči. Novela zavedla zpřísnění podmínek chovu pro chovatele a další zpřísnění podmínek chovu vybraných druhů šelem a lidoopů, což oceňují i zástupci UCSZOO. „Česká legislativa mimo jiné chrání zvířata před jejich zneužíváním a je správné, že stále častěji dochází k jejímu aktivnímu vymáhání. Je potřeba vždy postupovat v zájmu zvířete, ale také tak, aby se podobná situace u tohoto držitele zvířete nebo i v jiných případech v budoucnu neopakovala,“ doplňuje Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava.

Celá řada českých zoologických zahrad již v minulosti se státní správou spolupracovala v případech odebírání nelegálně držených jedinců a zabavené jedince v případě volné kapacity ve svých zařízení dočasně umístila. S poskytnutím dočasného útočiště týraným nebo nelegálně drženým šelmám pomohla například zoo v Liberci, Olomouci nebo Hodoníně. „Zoologické zahrady ale z kapacitních důvodů nemohou suplovat funkci záchranných stanic a CITES center. Hlavním posláním moderních zoo je záchranný chov a udržování záložních populací ohrožených a v přírodě mizejících druhů, a ne držení a vystavování zvířat neznámého původu,“ vysvětluje ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň.

 

Vémola a jeho vyjádření

„Tak po všech těch hnusech, co jsem si v posledních pár dnech zažil, že jsem v podstatě přišel o člena rodiny, tak se ještě dozvídám, že úřady rozjíždějí nějakou verzi, že Vémola týrá zvířata. Tak tady pár faktů k tomu. Já jsem se o svoje zvířata staral s tím nejlepším vědomím a svědomím. Chodí ke mně desítky, možná stovky lidí, se na to dívat. Všichni, kdo mě znají, tak vědí, jaký mám vztah k těm zvířatům.

Nezapomeňte na to, že úřady mi Antonii Rambu zabavily už před rokem. Bylo to loni v prosinci. Před rokem tady byly i s veterinární kontrolou a veterina řekla, že Antonia Ramba je ve skvělých podmínkách a že jí tu můžou nechat. Bylo to jejich rozhodnutí, že jí tu před rokem nechali. Všechno na moje náklady – veškerá péče, zvěrolékaři, jídlo, všechno jsem hradil já, přestože byla státem zabavená. Byla jejich, tak byla u mě a veterina tvrdila, že je ve skvělých podmínkách.“

„Teď, když se veřejnost obrátila proti úřadům, všichni mě podporují, tak úřady rozjíždějí, že jí týrám, že je v malých prostorech atd. K těm malým prostorům bych řekl jednu věc. Já, když jsem se jí ujal, zachránil jsem jí a zaplatil jsem jí veškerou veterinární péči, tak jsem jí dal do výběhu, který tu mám provizorní pro koťata, která jsem připravoval na seznámení s Elsou. Když mi jí zabavili, tak jsem jim říkal, že tenhle výběh můžu zdvojnásobit nebo ztrojnásobit. Nechtěli. Řekli mi, že ze zákona tam, kde tygřici zabaví, tak tam už nikdy nemůže zůstat.

Dokonce jsem koupil pozemky 5000 metrů. Říkal jsem, že jí tam vybuduju třeba kilometr. Nechejte jí u mě a postavím jí, co budete chtít. Oni řekli ne! Prostě podle zákona v tom místě, kde jí zabavili, tak už jí prostě nemůžou nechat. Takže jí zatím krmte a starejte se nám o ní, než něco najdeme. Teď všude vypisují, že jsem jí držel v malých podmínkách, protože na jejich popud nechtěli, abych ten prostor zvětšoval. Já tady prostor na to mám a teď kdybych tady postavil ten obří výběh, tak co v tom výběhu bude? Vůbec nic. A to byl celý problém toho, proč ve větším výběhu nebyla, protože to oni nechtěli a teď to otáčí proti mě.“ 

Proč bylo mládě tygra odebráno?

„Potvrzuji, že dojde k odebrání zabaveného nelegálně chovaného mláděte tygra ze soukromého chovu Karla Vémoly. Důvodem je především fakt, že chovatel nebyl schopen doložit legální původ zvířete ani okolnosti jeho nabytí, čímž porušil zákon o obchodování s ohroženými druhy,“ komentovala pro CNN prima NEWS situaci za ministerstvo životního prostředí mluvčí Lucie Ješátková. „Chovatel navíc předložil falešné dokumenty o tom, kdo jsou rodiče tygra, pro chov tygrů je navíc nutné mít i veterinární povolení, a to v tomto případě nebylo vydáno.“

Terminátor alespoň požadoval, aby byla tygřice umístěna do nějaké české ZOO, kde by její život klidně dotoval. Chtěl jí být totiž i nadále nablízku. Ani v tom mu však úřady nevyšly vstříc, což má však jasný důvod, „České licencované zoo jsme samozřejmě oslovili, nicméně aktuálně není v České republice zařízení, které by bylo schopné nabídnout adekvátní a kvalitní podmínky pro toto zvíře.

Za ministerstvo životního prostředí musím jednoznačně zdůraznit, že pro nás je zásadní, aby zvíře žilo v kvalitních a legálních podmínkách, aktuálně ale tygr bohužel žije v podmínkách nelegálních a navíc v rozporu s veterinárním zákonem, a to jako stát nemůžeme tolerovat.

Důležité také je, že právě v tomto zařízení žije jeden z už dříve zabavených tygrů pana Vémoly, je to tygřice Charlotta, která je navíc příbuzná s tygřicí Rambou.“

Tygřice tedy evidentně není prvním exotickým zvířetem, které bylo Vémolovi zabaveno. Český bijec je sice velký milovník zvířat, ale zákony jsou obzvlášť u exotických a ohrožených druhů nekompromisní.

„Rozhodnutí o zabavení je pravomocné. Tygři jsou jedni z nejohroženějších šelem a jejich populace bohužel dál klesají. Na nelegálním trhu jsou tygři, jejich části nebo různé výrobky z nich velmi ceněny a bohužel součástí nelegálního trhu jsou i jedinci narození a odchovaní v zajetí.“






1 komentář na “Unie českých a slovenských ZOO reaguje na kauzu nelegálního chovu tygra Vémolou”

  1. Jak zachránil? Tvrdil, že má veškeré dokumenty a že ji legálně koupil. Taky se nějak zapomněl vyjádřit k těm vytrhaným drápům, to asi udělala veterina…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *