Krize v Rudém moři. Lodě se bojí povstalců, Pentagon vytvořil koalici na ochranu obchodních tras

Spojené státy v noci na úterý oznámily vytvoření desetičlenné koalice na ochranu obchodních lodí plujících Rudým mořem před útoky husijských povstalců z Jemenu. Oznámil to ministr obrany USA Lloyd Austin. K této misi se k USA přidaly Spojené království, Bahrajn, Kanada, Francie, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Seychely a Španělsko.

Některé ze zemí budou provádět společné hlídky, zatímco jiné budou poskytovat zpravodajskou podporu v jižní části Rudého moře a v Adenském zálivu.

Terčem útoků spáchaných husími bylo v uplynulých dnech několik lodí plujících v Rudém moři. Některé byly napadeny bezpilotními letadly či balistickými raketami vypálenými z oblastí Jemenu kontrolovaných Husíji.

Závažnost těchto útoků vedla několik lodních společností k tomu, aby nařídily svým lodím zakotvit a nevstupovat do úžiny Báb al-Mandab, dokud nebude možné vyřešit bezpečnostní situaci.

"Jde o mezinárodní výzvu, která vyžaduje kolektivní akci," uvedl ministr Austin v prohlášení zveřejněném těsně po půlnoci v Bahrajnu. "Proto dnes oznamuji vznik operace Prosperity Guardian - nové důležité mnohonárodní bezpečnostní iniciativy," doplnil Austin.

Nadnárodní energetický koncern BP už v pondělí oznámil, že dočasně pozastavuje veškeré dodávky ropy přes Rudé moře. Reaguje tak na útoky na plavidla zosnovaná jemenskými povstalci. 

"Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v lodní dopravě v Rudém moři se společnost BP rozhodla dočasně pozastavit veškerou přepravu přes Rudé moře. Tuto preventivní přestávku budeme průběžně přehodnocovat v závislosti na vývoji okolností v regionu," uvedl BP v prohlášení.

Další společnosti, včetně Evergreen Line, jednoho z největších světových námořních dopravců, také ohlásily podobné kroky. Evergreen Line v pondělí oznámil, že nebude přepravovat izraelský náklad přes Rudé moře a nařídí svým kontejnerovým lodím, aby do odvolání pozastavily plavbu touto trasou.

Vzhledem k varování povstalců, kteří kontrolují většinu území Jemenu, před útoky na lodě mířící do izraelských přístavů, se zvyšuje obava o bezpečnost námořní dopravy v této oblasti.

Jemenská povstalecká skupina útočí zejména pomocí dronů a raket na lodě projíždějící strategickým průlivem Báb al-Mandáb. Nicméně není zcela jasné, zda všechny lodě, které byly terčem útoků, skutečně směřovaly do Izraele.

Rudé moře představuje klíčovou trasu pro přepravu ropy, paliv a spotřebního zboží. Několik přepravních společností, včetně Maersk a MSC, již oznámilo odchylky svých plavidel z této oblasti kvůli zhoršujícím se podmínkám.

Související

Více souvisejících

Moře Pentagon

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy