Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kostel v Paštikách u Blatné ve vánoční čas – věku „rozumu“ navzdory

Přeji krásné Vánoce a hodně zdraví v roce 2024 všem čtenářům a redakci idnes. Děkuji za Vaší přízeň a těším se, že se budeme potkávat i nadále nad historií a památkami. Věnuji Vám jako malý dáreček tento článek o kostele Paštiky. 

Kostel sv. Jana Křtitele se nachází v malé obci Paštiky v jižních Čechách, dva kilometry severovýchodně od města Blatná. Byl vystavěn v letech 1747-1753 na místě někdejšího kostelíka podle plánů barokního mistra Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Kostel Paštiky

Kostel je spojen s rodovou pamětí hrabat Sereniyů, kdy jej nechala vystavět Marie Alžběta Sereniová, rozená hraběnka z Waldsteina, vdova po hraběti Josefu Sereniovi. Manželé byli majiteli panství Blatná v první polovině 18. století.[1]

Původně měl stavbu provést architekt Johann Hoffman,[2] ale ten zemřel dříve, než dokončil plány. Výběr hraběnky na nového architekta padl na Kiliána Ignáce Dietzenhofera. S jeho dílem byla velmi dobře seznámena. Nejenže hraběnčini příbuzní z rodu Waldsteinů mu zadávali zakázky na stavební podniky na svých panstvích, ale při pobytech v Praze byl jejím farním kostelem sv. Tomáš na Malé Straně, na jehož úpravách se Dietzenhofer podílel, dále byla členkou svatojánského bratrstva při kostele sv. Jana Nepomuckého na Skalce, který Dietzenhofer taktéž stavěl.

Portrét hraběnky Sereni v kostele

Stavební práce na kostele probíhaly v letech 1747-1752. Ukončeny byly až rok po smrti K. I. Dientzenhofera (+ 12. prosince 1751). Kostel v Paštikách byl patrně nejvyzrálejší a také poslední projekt K. I. Dietzenhofera.

Svojí honosností a tematickou výzdobou se zdejší kostel měl stát nejvýznamnější sakrální stavbou na panství, spjatou s rodinnou pamětí Sereniů. Novostavbou, která měla reprezentovat rod svých stavitelů a fundátorů. O těchto úmyslech svědčí nejvíce sochařská a obrazová výzdoba kostela. Zatímco ve farním kostele v Blatné byli upřednostněni čeští zemští světci, zde měli být adorováni světci vzývaných tradičně v rodině hraběte Josefa Sereniho – všichni pocházeli z okruhu světců uctívaných hlavně v říšském prostředí. Ačkoli už hrabě nežil, zachovávala hraběnka kontinuitu rodové sereniovské tradice. Navíc se ve zdejší výzdobě opět objevuje dvojice svatých, osobních patronů manželského páru, sv. Josefa a sv. Alžběty Durynské.

Kostel v Paštikách je ukázkou pozdní barokní zbožnosti lidí, kteří byli v době přicházejícího osvícenství a josefínských reforem hluboce zasaženi ve svém náboženském cítění. Náboženské reformy uskutečněné panovníkem byly velkou ránou v životě tehdy více než osmdesátileté ženy – hraběnky Sereniové, ale nespokojenost vyvolali i ve městě a nejvíce snad u blatenského děkana. Zrušena byla nejen většina oltářů v kostele, ale i náboženské bratrstvo, kostelní vybavení a náčiní ze stříbra a ostatních kovů bylo zabavováno a rozprodáváno, byly rušeny poutě a velkou nevoli vyvolal zákaz zvonění na mraky, které mělo odvracet od města bouřku a krupobití a na které se místní obyvatelé spoléhaly či zákaz stavby májky.

Tato jednolodní stavba je vyzdobena freskami od malíře J. V. Spitzera. Loď je sklenuta valenou klenbou, hranolová věž, presbytář půlkruhový.

Hraběnka se s těmito zásahy už nikdy nesmířila, ve své závěti, sepsané v květnu 1784, si přála pouze skromný pohřeb, nicméně mše svaté se měly sloužit také v klášterech chudých (žebravých) řádů a u privilegovaných oltářů. U oltářů a řádů, které ovšem Josef II. už stihl zrušit.

Kostel v Paštikách je tak dokladem citů a náboženského cítění, které se ve své době již měly brzy stát anachronismem a pro nás se navždy uzavřít za branami konce 18. století.[3]

Pamětní deska Josefa Sereni a jeho manželky Alžběty, zakladatelky kostela

 

[1] https://kolackovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=809497

[2] Johannn František Hoffman (1700- 18. 5. 1747, Blatná), žák Petra Brandla, architekt, malíř, sochař a řezbář. Vytvořil např. sochu sv. Rocha pro kapli v Březnici a obraz sv. Jana Nepomuckého pro březnický kostel, kazatelnu v klášterním kostele ve Lnářích, fresky ve lnářské zámecké kapli s výjevy ze života sv. Josefa Egyptského z roku 1721, výzdobu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Blatné, kostel sv. Jana Křtitele v Rokycanech.

[3] Citace textu z HASILOVÁ, Pavla, Hraběnka Serényiová a město Blatná, Diplomová práce, Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav českých dějin, 2013

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 23.12.2023 16:45 | karma článku: 22,29 | přečteno: 362x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 16,63 | Přečteno: 306x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný jmenovec postavy z pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl jmenovec pohádkové postavy, skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 21,19 | Přečteno: 876x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,64 | Přečteno: 142x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 17,06 | Přečteno: 305x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,81 | Přečteno: 195x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Izrael nejspíš zneužil americké zbraně v Pásmu Gazy, tvrdí Bílý dům

11. května 2024  8:38

Je opodstatněné se domnívat, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které...

Nova zkouší předvolební vysílání, výsledky divákům odprezentuje i z Litomyšle

11. května 2024

Blíží se červnové volby do Evropského parlamentu a televize Nova ladí předvolební vysílání. Vrcholí...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

  • Počet článků 289
  • Celková karma 17,39
  • Průměrná čtenost 908x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik