1. Futsal liga 2023/2024

V Gavere triumfovali van der Poel a Pieterseová

Trio prosincových závodů Světového poháru v cyklokrosu v Belgii se uzavřelo v Gavere. Po suverénním vítězství Puck Pieterseové z Nizozemska v ženské kategorii vyhrál mezi muži Mathieu van der Poel před rivalem Woutem van Aertem o 36 sekund. Třetí byl Tom Pidcock, jenž ztratil na vítěze 58 sekund. Nejlepším z českých jezdců byl na 19. místě Michael Boroš.

V Gavere dominovali Nizozemci

Van der Poel v duhovém trikotu úřadujícího mistra světa si jel od počátku vlastní závod, v triumf proměnil i čtvrtý start v sezoně a vybojoval 35. vítězství ve Světovém poháru. Trojnásobný světový šampion van Aert jel rovněž osamoceně, zatímco Pidcock se po antverpském osmém místě vrátil na stupně vítězů po stíhací jízdě ze zadních pozic a po souboji s Nizozemcem Jorisem Nieuwenhuisem, kterého v závěru postihl defekt.

"Tři králové", jak se trojici cyklokrosových velikánů posledních let přezdívá, přesně zopakovali v Gavere umístění z minulého roku. Vedení v hodnocení SP si upevnil šestým místem Belgičan Eli Iserbyt.

Boroš projel cílem s více než pětiminutovou ztrátou a zopakoval umístění z Antverp. Žádný z dalších čtyř českých reprezentantů neodjel všech sedm kol, v závěru čtvrté desítky pořadí mimo bodované pozice se umístili Matyáš Fiala a Václav Ježek.

Jednadvacetiletá Pieterseová porazila Fem van Empelovou o 28 sekund. Mistryně světa nevyhrála poprvé v sezoně a utrpěla první porážku po 16 závodech od národního šampionátu z letošního ledna. Třetí dojela další Nizozemka Ceylin del Carmen Alvaradová a pojistila si vedení v SP, který na rozdíl od krajanek a rivalek absolvuje téměř kompletní.

Třetí závod seriálu za sebou od životního čtvrtého místa na sněhu ve Val di Sole vynechala česká jednička Kristýna Zemanová. Při její neúčasti byla nejlepší Češkou devatenáctiletá Julia Kopecky, jež dojela sedmnáctá šest a půl minuty po van Empelové. Tereza Tvarůžková obsadila 44. pozici.

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Gavere (Belgie):

Ženy:
1. Pieterseová 55:09, 2. van Empelová -28, 3. Alvaradová -47, 4. Brandová (všechny Niz.) -1:38, 5. Vasová (Maď.) -2:18, 6. Bäckstedtová (Švéd.) -3:07, ...17. Kopecky -6:33, 44. Tvarůžková (obě ČR) -2 kola.

Průběžné pořadí (po 10 ze 14 závodů): 1. Alvaradová 282, 2. Brandová 212, 3. Pieterseová 180, ...15. Zemanová 89, 36. Hladíková 17, 48. Kopecky 11, 56. Jeřábková 8, 57. Vaníčková (všechny ČR) 7.

Muži: 1. van der Poel (Niz.) 1:07,06, 2. van Aert (Belg.) -36, 3. Pidcock (Brit.) -58, 4. Nieuwenhuis -1:07, 5. van der Haar (oba Niz.) -1:36, 6. Iserbyt (Belg.) -2:27, ...19. Boroš -5:26, 36. Fiala -1 kolo, 38. Ježek -2 kola, 54. Stránský -3 kola, 62. Říman (všichni ČR) -4 kola.

Průběžné pořadí (po 10 ze 14 závodů): 1. Iserbyt 275, 2. Ronhaar (Niz.) 216, 3. van der Haar 212, ...24. Boroš 52.