Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skok přes kůži 2023

Stonava |

V obci Stonava, kde historie spojená s těžbou uhlí vytvářela nezaměnitelnou kulturu a dědictví, se každý rok koná událost, která přináší na povrch pouto k bohatému hornickému dědictví. "Skok přes kůži," tradiční rituál známý též jako šachťák.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta obce Stonava: „Krojovaní horníci při oslavě stého výročí založení spolku měli prosbu, zdali by mohli za finančního přispění obce uskutečnit Skok přes kůži. Obec s tím souhlasila a ta tradice se začal rozvíjet a dnes je už devátý Skok přes kůži.“
Tomáš Hejda, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „První Skok přes kůži našeho hornického spolku se uskutečnil v roce 2014 v rámci oslav 100 let. Tuto tradici udržujeme dodnes.“

Tradice Skoku přes kůži má své kořeny v 14. století, kdy Václav IV. udělil havířům právo sdružovat se a slavit svou jedinečnou profesi. Původně sloužil k přijímání nových havířů do hornického cechu na našich šachtách. I přes útlum těžby černého uhlí se tato tradice udržuje díky odhodlaným lidem v obci Stonava, kteří chtějí oživit a zachovat kulturní odkaz.

Josef Grim, kantor: „Skok přes kůži je tradiční hornická slavnost, během které jsou přijímáni noví adepti do Cechu hornického. Je to to nejvyšší vyznamenání, které může člověk dostat, že bude přijat mezi horníky.“
Tomáš Hejda, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Letošními skokany jsou nejen noví členové, ale i zasloužilí členové, kteří jsou ve spolku přes 40 let a nikdy neskákali přes kůži a dneska budou tímto odměněni.“

Mezi fuksy, kteří byli letos slavnostně přijati do Cechu hornického se letos zařadila také zastupitelka obce Jolanta Jelenová, která je dlouhodobě spjata s hornictvím, či starosta Stonavských dobrovolných hasičů Antonín Kodenko, který nejen, že na šachtě prožil 36 let, ale v současné době je i členem místního spolku krojovaných horníků.

Jolanta Jelenová (ANO), zastupitelka obce Stonava: „Je mi velkou ctí že jsem byla přijata do Cechu hornického. Musím totiž prozradit, že mým denním chlebem je uhlí. Denně analyzujeme vzorky uhlí, které přichází do Třineckých železáren. Pracuji totiž v laboratoři, která se zabývá právě analýzou uhlí, takže jak uhlí, tak vlastně celé hornictví je mi blízké. Mám k horníkům velkou úctu, k jejich práci a k tomu co vykonávají.“
Antonín Kodenko, starosta SDH Stonava, člen SKH při obci Stonava: „To hornické povolání, i když jsem vyučený obráběč kovů, se mi natolik zalíbilo, že i když jsem tady měl být jen 18 měsíců, jsem tady z Krkonoš nastálo. Mám tady spoustu kamarádů a to je nejvíc, mít kamarády horníky.“

Skok přes kůži není jen o tom ceremoniálu slavnostního přijetí do cechu hornického. Celý program je rozdělen do tří částí, vše se řídí tzv. pivním zákonem.

Josef Grim, kantor: „Zpívají se tady karmíny, soutěží se, je tady pěkná vzpomínková akce na všechny zemřelé a zahynulé kamarády, křtí se tady tuplák s pivem, aby se pila posvěcená mast. Zkrátka, je to veselá zábava, která se ovšem řídí paragrafy Pivního zákona a tím pádem je tady přísná disciplína. Atmosféra je ale fantastická.“

Celý skok řídí slavné vysoké a neomylné prezidium, které má k dispozici slavné a vysoké adláty, slavného a vysokého nadlišáka, slavná contraria, slavného kantora se svou smečkou a pivní policii. Ta dohlíží, aby celůvky s pivní mastí nebyly prázdné. Na stonavském skoku jsou celkem tři tablice, které v průběhu akce mezi sebou soutěží v různých disciplínách o hlavní cenu „But starosty“.

Josef Grim, kantor: „Jsou to různé typy soutěží, ale vždycky se setkávají s podporou těch tablic a to vytváří tu celkovou atmosféru.“

Skok přes kůži" není pouze jakýmsi rituálem, je symbolickým krokem směrem k oživení a zachování našich jedinečných hornických tradic.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta obce Stonava: „Jako poslední hornická obec se snažíme tyto tradice udržovat už z toho důvodu, že je tady spoustu lidí, kteří na šachtě pracovali, k tomu hornictví se hlásí a nestydí se za to.“
Jan Březina, contrario tablice levé: „Já si myslím, že tady ta tradice nezanikne a bude pokračovat. Koneckonců to vidíme v celé republice, jaké je množství spolků, kolik se otevírá muzeí, kde je možno se seznamovat s historií hornictví.“
Josef Kasper, vysoké a neomylné prezidium: „Měli bychom si být pořád vědomi toho, že i když tady to hornictví nebude, tak bychom měli být hrdi na to, že jsme byli jeho součástí a pro naše potomky, naši budoucnost zanechat odkaz, třeba i touto tradicí, že i my horníci umíme nejen pracovat, ale se i bavit.“
Nahlásit chybu


V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

17. května 2024 9:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

17. května 2024 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

17. května 2024 14:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek

17. května 2024 11:50 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek. Soutěž byla rozdělena na dvě kategorie. Pochodové defilé s dechovým orchestrem a pódiové disciplíny.

Žáci ze ZŠ K. Světlé vysadili na zahradě 22 jehličnanů

17. května 2024 11:43 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Každá třída ze Základní školy Karolíny Světlé si v zahradě zasadila svůj strom, o který se bude starat. V areálu vznikne také motýlí louka. Škola chce v dětech takto rozvíjet pozitivní vztah k přírodě.

Florbalisté z Horní Suché si z prestižního turnaje ve Švédsku dovezli zlato

17. května 2024 11:33 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

Kalmarsund Floorball Cup vyhrál tým z Horní Suché, noční oslava po příjezdu byla velká

16. května 2024 11:10 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

ADRA v Havířově uspořádala charitativní běh na podporu dobrovolnictví i pomoc hendikepovanému Honzovi

15. května 2024 21:57 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

ADRA v Havířově uspořádala třetí ročník charitativního běhu na podporu dobrovolnictví. Výtěžek poputuje i na pomoc hendikepovanému mladíkovi. Akce se zúčastnili lidé s batolaty i senioři ve vysokém věku.

Skok přes kůži 2023
Vydáno 29. prosince 2023 11:39, Stonava, Jiří Brzóska
V obci Stonava, kde historie spojená s těžbou uhlí vytvářela nezaměnitelnou kulturu a dědictví, se každý rok koná událost, která přináší na povrch pouto k bohatému hornickému dědictví. "Skok přes kůži," tradiční rituál známý též jako šachťák.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta obce Stonava: „Krojovaní horníci při oslavě stého výročí založení spolku měli prosbu, zdali by mohli za finančního přispění obce uskutečnit Skok přes kůži. Obec s tím souhlasila a ta tradice se začal rozvíjet a dnes je už devátý Skok přes kůži.“
Tomáš Hejda, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „První Skok přes kůži našeho hornického spolku se uskutečnil v roce 2014 v rámci oslav 100 let. Tuto tradici udržujeme dodnes.“

Tradice Skoku přes kůži má své kořeny v 14. století, kdy Václav IV. udělil havířům právo sdružovat se a slavit svou jedinečnou profesi. Původně sloužil k přijímání nových havířů do hornického cechu na našich šachtách. I přes útlum těžby černého uhlí se tato tradice udržuje díky odhodlaným lidem v obci Stonava, kteří chtějí oživit a zachovat kulturní odkaz.

Josef Grim, kantor: „Skok přes kůži je tradiční hornická slavnost, během které jsou přijímáni noví adepti do Cechu hornického. Je to to nejvyšší vyznamenání, které může člověk dostat, že bude přijat mezi horníky.“
Tomáš Hejda, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Letošními skokany jsou nejen noví členové, ale i zasloužilí členové, kteří jsou ve spolku přes 40 let a nikdy neskákali přes kůži a dneska budou tímto odměněni.“

Mezi fuksy, kteří byli letos slavnostně přijati do Cechu hornického se letos zařadila také zastupitelka obce Jolanta Jelenová, která je dlouhodobě spjata s hornictvím, či starosta Stonavských dobrovolných hasičů Antonín Kodenko, který nejen, že na šachtě prožil 36 let, ale v současné době je i členem místního spolku krojovaných horníků.

Jolanta Jelenová (ANO), zastupitelka obce Stonava: „Je mi velkou ctí že jsem byla přijata do Cechu hornického. Musím totiž prozradit, že mým denním chlebem je uhlí. Denně analyzujeme vzorky uhlí, které přichází do Třineckých železáren. Pracuji totiž v laboratoři, která se zabývá právě analýzou uhlí, takže jak uhlí, tak vlastně celé hornictví je mi blízké. Mám k horníkům velkou úctu, k jejich práci a k tomu co vykonávají.“
Antonín Kodenko, starosta SDH Stonava, člen SKH při obci Stonava: „To hornické povolání, i když jsem vyučený obráběč kovů, se mi natolik zalíbilo, že i když jsem tady měl být jen 18 měsíců, jsem tady z Krkonoš nastálo. Mám tady spoustu kamarádů a to je nejvíc, mít kamarády horníky.“

Skok přes kůži není jen o tom ceremoniálu slavnostního přijetí do cechu hornického. Celý program je rozdělen do tří částí, vše se řídí tzv. pivním zákonem.

Josef Grim, kantor: „Zpívají se tady karmíny, soutěží se, je tady pěkná vzpomínková akce na všechny zemřelé a zahynulé kamarády, křtí se tady tuplák s pivem, aby se pila posvěcená mast. Zkrátka, je to veselá zábava, která se ovšem řídí paragrafy Pivního zákona a tím pádem je tady přísná disciplína. Atmosféra je ale fantastická.“

Celý skok řídí slavné vysoké a neomylné prezidium, které má k dispozici slavné a vysoké adláty, slavného a vysokého nadlišáka, slavná contraria, slavného kantora se svou smečkou a pivní policii. Ta dohlíží, aby celůvky s pivní mastí nebyly prázdné. Na stonavském skoku jsou celkem tři tablice, které v průběhu akce mezi sebou soutěží v různých disciplínách o hlavní cenu „But starosty“.

Josef Grim, kantor: „Jsou to různé typy soutěží, ale vždycky se setkávají s podporou těch tablic a to vytváří tu celkovou atmosféru.“

Skok přes kůži" není pouze jakýmsi rituálem, je symbolickým krokem směrem k oživení a zachování našich jedinečných hornických tradic.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta obce Stonava: „Jako poslední hornická obec se snažíme tyto tradice udržovat už z toho důvodu, že je tady spoustu lidí, kteří na šachtě pracovali, k tomu hornictví se hlásí a nestydí se za to.“
Jan Březina, contrario tablice levé: „Já si myslím, že tady ta tradice nezanikne a bude pokračovat. Koneckonců to vidíme v celé republice, jaké je množství spolků, kolik se otevírá muzeí, kde je možno se seznamovat s historií hornictví.“
Josef Kasper, vysoké a neomylné prezidium: „Měli bychom si být pořád vědomi toho, že i když tady to hornictví nebude, tak bychom měli být hrdi na to, že jsme byli jeho součástí a pro naše potomky, naši budoucnost zanechat odkaz, třeba i touto tradicí, že i my horníci umíme nejen pracovat, ale se i bavit.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000040806/skok-pres-kuzi-2023