Německá ekonomika se loni pod tlakem globálních krizí propadla o 0,3 %

foto Kontejnerové překladiště v německém Hamburku - ilustrační foto.

Berlín - Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce následkem dopadů globálních krizí propadl o 0,3 procenta. Dnes to na tiskové konferenci v Berlíně na základě prvního odhadu oznámila šéfka Spolkového statistického úřadu Ruth Brandová. Na loňský rok vláda počítala s hospodářským poklesem o 0,4 procenta, na letošek už ale počítá s růstem. Ten zatím odhaduje na 1,3 procenta. Hospodářský propad za loňský rok je v souladu s očekáváním analytiků.

V roce 2022 ekonomika i přes následky ruské invaze na Ukrajinu vzrostla o 1,8 procenta. Podle kalendářně očištěných dat činil růst 1,9 procenta. Loňský propad podle kalendářně přepočtených dat činil 0,1 procenta, uvedl statistický úřad.

"Hospodářský vývoj v Německu se vlivem krizí zastavil," řekla Brandová, podle které na výkon ekonomiky dolehly krize ve světě. "Vysoké ceny i přes nedávný pokles nadále dusí hospodářský růst. K tomu se přidaly nevýhodné finanční podmínky kvůli rostoucím úrokům a omezená poptávka v tuzemsku i zahraničí. Německé hospodářství tak nepokračovalo v oživení z hlubokého propadu v covidovém roce 2020," dodala.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se HDP podle předběžných údajů snížil o 0,3 procenta oproti předchozím třem měsícům. Statistický úřad nicméně revidoval vývoj HDP ve třetím kvartálu, a to na stagnaci z dříve ohlášeného poklesu o 0,1 procenta. Německá ekonomika se tak těsně vyhnula recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

"Někteří se utěšují tím, že ekonomika 'pouze' stagnuje a vyhnula se vážnější recesi. To by však neměl být žádný důvod ke spokojenosti," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING.

Loňský výkon ekonomiky mírně překonal očekávání vlády, která vycházela z hospodářského poklesu o 0,4 procenta. Ekonomický institut Ifo naopak předpokládal, že HDP v loňském roce klesne o 0,3 procenta. Letos Ifo počítá s meziročním zvýšením HDP o 0,9 procenta, zatímco vládní odhad slibuje růst o 1,3 procenta.

Německo má největší ekonomiku v Evropě a čtvrtou největší na světě. Je zároveň důležitým obchodním partnerem pro mnoho českých firem.

Výkon německé ekonomiky byl vloni pouze o 0,7 procenta vyšší než v roce 2019, tedy v době před příchodem koronavirové krize. "Je znepokojivé, že německá ekonomika od příchodu koronaviru nevykazuje téměř žádný nárůst," uvedl analytik Jörg Krämer ze společnosti Commerzbank. "To je velmi neobvyklé a vyvolává to vzpomínky na roky po splasknutí bubliny na akciovém trhu na začátku tisíciletí," dodal.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 19.05.2024 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 19. května 2024

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď