Spor o emise chvaletické elektrárny vyvrcholí u Ústavního soudu

  14:40
Chvaletická elektrárna získala po letech pravomocnou emisní výjimku, podnik miliardáře Pavla Tykače v soudních sporech nakonec udolal ekologické organizace. Ty se ještě pokusí verdikt zvrátit u Ústavního soudu.

Mnohaletý boj o emisní výjimku mezi ekologickými organizacemi a Elektrárnou Chvaletice je prakticky u konce. Slovo prakticky je namístě. Ekologové ještě zkusí přesvědčit o své pravdě Ústavní soud.

„Podáme stížnost k Ústavnímu soudu, kde vidíme větší šanci, že se zastane práv lidí na životní prostředí a zdraví na úkor největšího znečišťovatele rtutí,“ uvedl mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek.

Elektrárna Chvaletice vypouští více emisí, než dovolují evropské limity,

takzvané závěry o BAT. Platná výjimka zvyšuje do srpna 2027 limity pro oxidy dusíku na 190 mikrogramů na metr krychlový ze 175. V případě rtuti pak je limit pro Chvaletice 23 mikrogramů na metr krychlový místo sedmi mikrogramů.

Ekologické organizace dnes už dokonce neprotestují proti tomu, jak jsou nastaveny limity. Bojí se ale, že elektrárna bude vyrábět tolik elektrické energie, že produkce škodlivin bude v absolutním množství příliš vysoká.

Chvaletice získaly výjimku z emisních limitů, žalobu ekologů soud zamítl

Faktem je, že hnědouhelná elektrárna Chvaletice vyrobila v roce 2022, v době energetické krize, rekordní množství elektřiny, vytvořila zisk miliardu korun před zdaněním, ale zároveň zvýšila emise rtuti do ovzduší na 408 kilogramů, což bylo o 71 procenta více než v roce 2021. Stala se tak největším zdrojem emisí rtuti v zemi.

Loni v prosinci Frank Bold Society podal kasační stížnost proti rozsudku ostravskému krajskému soudu, který emisní výjimku definitivně potvrdil. Nejvyšší správní soud ji téměř jistě odmítne. Jde jen o manévr, aby se Ústavní soud neodmítl chystanou stížností zabývat s vysvětlením, že ekologové nevyužili všechny možnosti se bránit.

Pro Ústavní soud jsou ekologové na jedné straně a Tykačova elektrárna na straně druhé staří známí, od roku 2017 Ústavní soud řešil hned čtyři stížnosti elektrárny související s emisními limity a všechny odmítl.

Ekologové budou argumentovat tím, že výjimku elektrárna dostala proto, že slíbila snížení výroby, a tím i snížení vypouštěných emisí. Ve skutečnosti ale výrobu navýšila.

Problém vyřešíme, tvrdí elektrárna

V kasační stížnosti, kterou má MF DNES k dispozici, ekologové požadují, aby chvaletická elektrárna nemusela dodržovat jen stanovené limity, ale i plán výroby. Tak by nemohla zvyšovat množství emisí.

Soudy ale v minulosti uvedly, že krajský úřad i ministerstvo životního prostředí mohou ovlivnit absolutní množství vypouštěných škodlivin prostřednictvím emisních stropů.

„Správní orgány mají tedy možnost stanovit k emisním limitům rovněž emisní stropy, budou-li to považovat s ohledem na konkrétní okolnosti věci za žádoucí,“ uvedl ve svém rozhodnutí Krajský soud v Ostravě, který loni v říjnu emisní výjimku potvrdil a žalobu ekologů odmítl.

Druhou stranou mince je fakt, že od pardubického krajského úřadu lze sotva čekat tlak na elektrárnu a stanovení stropů v případě, že výrobu navýší proti plánu. Soudy dokonce v minulosti dospěly k závěru, že tamní úředníci byli k chvaletické elektrárně až příliš vstřícní.

Elektrárna tvrdí, že problém se rtutí vyřeší. „Zatímco nás aktivisté tahali po úřadech a soudech a dělali vše pro to, aby zastavili ekologizaci i elektrárnu samotnou, my jsme celou tu dobu snižovali emise a prováděli aplikovaný výzkum. V současnosti jsme díky tomu na nejlepší cestě k vyřešení emisí zbytkové rtuti,“ uvedl generální ředitel Elektrárny Chvaletice Václav Matys.