Lyžařka Beranová dojela na SP v Oberhofu osmá ve sprintu, dominovaly Švédky

foto Ilustrační foto - Závod SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Davosu - sprint žen na 1,4 km volně, 3. ledna 2024. Švédka Linn Svahnová si jede pro vítězství.

Oberhof (Německo) - Česká běžkyně na lyžích Tereza Beranová obsadila ve sprintu klasickou technikou na Světovém poháru v Oberhofu osmé místo. Pětadvacetiletá závodnice, jež se do seriálu vrátila po téměř dvouměsíční pauze, ztroskotala v německém zimním středisku v semifinále, už ve čtvrtfinále se rozloučili Kateřina Janatová a Luděk Šeller. Michalu Novákovi, který se rovněž vrací po nemoci, o dvě setiny sekundy a jedno místo unikl postup z kvalifikace.

Ženám v Oberhofu dominovaly Švédky v čele s nejlepší sprinterkou sezony Linn Svahnovou, vítězka kvalifikace Jonna Sundlingová byla třetí. Mezi muži obsadili norští reprezentanti dokonce první čtyři příčky. Triumfoval lídr sprinterského pořadí SP Erik Valnes. Na vítěze Tour de Ski Haralda Östberga Amundsena, nejrychlejšího z kvalifikace, zbylo čtvrté místo.

Beranová, jež byla v kvalifikaci dvaadvacátá, postoupila ze čtvrtfinále po útoku v závěrečném stoupání jako druhá ve své rozjížďce. V semifinále zvolila stejnou taktiku a do cílové rovinky najížděla ze druhé příčky, pozici ale neudržela a v těsném finiši skončila čtvrtá. Do finálové šestky se nevešla ani časem, poprvé v sezoně ale vybojovala umístění v první desítce.

"Potřebuju zlepšit sílu v soupaži a bude to paráda. Lyže byly perfektní, to muselo být vidět. Děkuji servisnímu a realizačnímu týmu, že jsme si navzájem dopomohli k návratu mezi elitu," pochvalovala si Beranová na svazovém webu.

Osmnáctá žena Tour de Ski Janatová, jež obsadila v kvalifikaci 28. místo, doběhla ve svém čtvrtfinále čtvrtá a v konečném pořadí byla dvacátá. Šeller, který se kvalifikoval 19. časem, byl klasifikován na 27. pozici.

Oba své vystoupení hodnotili pozitivně. "Top 20 v klasice? Velká spokojenost, na víc asi nemám. Teď se soustředím hlavně na včasné zregenerování před zítřejším masákem, kde si také věřím na dvacítku," řekla Janatová. Šellera potěšil úspěch v kvalifikaci. "Konečně se mi podařilo postoupit, doufám, že další závody budou v podobném duchu. Naše rozjížďka byla rychlá a bylo znát, že nemám úplně zkušenosti jezdit v balíku, na tom je třeba zapracovat," uznal.

Světový pohár se rozjel znovu po dvoutýdenní pauze po náročné Tour de Ski, z níž Novák po prodělané nemoci odstoupil hned po první etapě. V Oberhofu těsně prohrál souboj o poslední postupové místo do vyřazovacích bojů s Finem Iivem Niskanenem. Po nemoci se vrátil i Nor Johannes Hösflot Klaebo, pro něhož bylo po druhém místě v kvalifikaci konečnou semifinále.

"Pro mě to byla loterie, návrat po nemoci nebyl vůbec snadný. Cítím, že tělo se do toho zase potřebuje dostat. Navíc mě úplně nepodržely lyže, každopádně dvě setiny samozřejmě mrzí. Jsem zklamaný, smutný, ale doufám, že postupnými krůčky se zase začnu zlepšovat," zhodnotil svůj návrat Novák.

SP v běhu na lyžích v Oberhofu (Německo) - sprint klasicky:

Muži: 1. Valnes 2:42,75, 2. Evensen -0,40, 3. Northug -3,31, 4. Amundsen (všichni Nor.) -4,88, 5. Grond (Švýc.) -6,74, 6. Ogden (USA) -8,22, ...27. Šeller - vyřazen ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 31. Novák (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 17 z 33 závodů): 1. Amundsen 1402 b., 2. Valnes 1115, 3. Golberg (Nor.) 957, 4. Klaebo (Nor.) 818, 5. Lapalus (Fr.) 751, 6. Halfvarsson (Švéd.) 720, ...21. Novák 425, 76. Fellner 85, 100. Šeller 42, 118. Černý (všichni ČR) 21.

Ženy: 1. Svahnová 3:04,05, 2. Karlssonová -0,33, 3. Sundlingová (všechny Švéd.) -2,06, 4. Skistadová (Nor.) -3,91, 5. Gimmlerová (Něm.) -4,34, 6. Ribomová (Švéd.) -14,19, ...8. Beranová - vyřazena v semifinále, 20. Janatová (obě ČR) - vyřazena ve čtvrtfinále.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 33 závodů): 1. Digginsová (USA) 1474, 2. Svahnová 1206, 3. Brennanová (USA) 1119, 4. Ribomová 1102, 5. Karlssonová 1061, 6. Carlová (Něm.) 1050, ...19. Janatová 506, 52. Beranová 133, 75. Antošová (ČR) 57.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 1.05.2024 ČTK