Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Školní lyžák vyjde i na víc než deset tisíc. Přispěje ale i zdravotní pojišťovna

S úhradou zájmového kroužku, lyžařského kurzu nebo i sportovního vybavení pro děti pomůžou rodičům mnohé instituce nebo i zdravotní pojišťovny. Stačí jen o jejich nabídce vědět a včas ji využít.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na začátku druhého pololetí školního roku odjíždí většina sedmáků a středoškoláci prvních ročníků na školou pořádané lyžařské kurzy. Úhrada těchto kurzů, pořízení lyžařského vybavení, oblečení a kapesné na týden se ale stává pro mnohé domácnosti rok od roku větším problémem. Navíc se i stává, že školní lyžařský kurz v jednom roce absolvují dvě děti v rodině.

„Lyžák jsem synovi z poloviny zaplatila z peněz na spořicím účtu, protože po vánočních svátcích a dvoutýdenní nemoci kvůli covidu v prosinci se po novém roce zůstatek na běžném účtu přiblížil nule. Vyšlo mě to celé asi na 12 500 korun,“ odpovídá na otázku, na kolik dnes vyjde týdenní školní lyžák, 45letá Jana z Prahy, matka třináctiletého syna. Dodává, že syna na týdenní pobyt slušně vybavila i zásobou potravin: „Tisícikoruna mi na to nestačila, a to dostal ještě dva tisíce korun s sebou, i ty z větší čísti také utratí za jídlo.“

Za týden školou pořádaného kurzu stráveného na českých horách zaplatí rodiče zhruba 8 500 korun. Vypůjčení lyžařské výbavy v běžné kvalitě vyjde přibližně 1 800 korun. Když se k tomu přidá kapesné, deset tisíc korun na takový jednotýdenní výlet ani nepostačí. A to částka nezahrnuje případný nákup zimního oblečení.

Sledujte příspěvky zdravotních pojišťoven

Určitou pomoc s úhradou nejen lyžařského kurzu – ale třeba i zájmových kroužků a vybavení na ně – nabízejí některé instituce. Nejčastěji jde o zdravotní pojišťovny a jejich preventivní programy. V nich svým klientům nabízejí peněžní příspěvky na aktivity nebo pomůcky, které posilují zdraví. Na rozdíl od například sociálních podpor od státu přitom při schvalování příspěvku nesledují celkový příjem domácnosti.

„O příspěvky z fondů prevence zdravotních pojišťoven se žádá zpětně. To znamená, že rodič musí daný kurz nebo aktivitu nejprve uhradit a až poté předkládá své smluvní pojišťovně žádosti o příspěvek, s dokladem o úhradě. Pojišťovna ho obvykle do 30 dnů proplatí,“ říká k tomuto druhu podpory finanční poradkyně skupiny Partners Dana Chňoupková Míchalová.

Investujte a ochraňte své peníze před inflací.

Nabídku příspěvků z fondu prevence nemají všechny zdravotní pojišťovny. Nicméně u každé z nich rodič nějakou formu příspěvku podporujícího pohybové aktivity dítěte určitě najde.

„Většina lidí si myslí, že zdravotní pojišťovny přispívají hlavně na očkování, tak tomu ale není,“ říká finanční poradkyně s tím, že se určitě vyplatí sledovat jejich nabídku po celý rok, s ohledem na zájmy dítěte.

I tisícikorunové příspěvky se dají od některých pojišťoven získat na letní tábory, plavecké kurzy nebo dokonce na nákup přilby na kolo. Některé ze zdravotních pojišťoven zase přispějí i na zmiňovaný školní lyžák.

„Děti, které letos absolvují lyžařský kurz pořádaný školským zařízením, nově budou moci dvoutisícový příspěvek na pohybové aktivity využít také k úhradě nákladů na tento kurz,“ říká například mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Kurz přitom nemusí organizovat jen základní škola. Pojišťovna přispěje i na kurzy pořádané mateřskou nebo střední školou. „Příspěvek bude možné využít také na lyžařské kurzy pořádané domovy dětí a mládeže a dětskými domovy,“ doplňuje mluvčí pojišťovny.

Podmínkou pro proplacení části výdajů s lyžařským kurzem je, aby trval alespoň pět dní v kuse. Jinak řečeno, příspěvek pojišťovna neposkytne například na jednodenní či jen odpolední několikahodinový kurz s instruktorem. O peníze rodiče žádají až po absolvování kurzu. K žádosti musí přiložit potvrzení školy dokládající účast dítěte na kurzu.

Na lyžák dětem přispívá i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Částka je sice nižší, činí 500 korun, ale pojišťovna její čerpání nepodmiňuje několikadenním souvislým pobytem. Příspěvek tak schválí třeba i na jednodenní kurz. A stejnou částku nabízí tato pojišťovna i na sportovní či pohybové kroužky nebo na nákup ochranné přilby na kolo. A až částkou 1 500 korun přispívá na sportovně pohybové aktivity dětem i Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR.

Projekt Darujeme kroužky dětem nabízí až dva tisíce korun

Na zájmové kroužky pro děti, a to nejen pohybové, ale třeba i s uměleckým zaměřením, přispívá i projekt Darujeme kroužky dětem, za kterým stojí Česká rada dětí a mládeže. Od poloviny ledna do 14. dubna letošního roku mohou rodiče či jiní zákonní zástupci dětí podávat žádostí až o dvoutisícový příspěvek. Na rozdíl od příspěvků zdravotních pojišťoven už v tomto případě domácnosti ale prokazují složitou finanční situaci.

„Příspěvek je určen těm, kdo pobírají přídavek na dítě, příspěvek na péči, odměnu pěstouna nebo příspěvek při pěstounské péči,“ přibližuje Dana Chňoupková Míchalová.

Ve druhém školním pololetí se organizace chystá rozdělit mezi děti tři miliony korun. Systém funguje tak, že rodič požádá o příspěvek, doloží potřebné dokumenty a organizace mu vydá čtyři vouchery, každý v hodnotě 500 korun. Poté si rodič vybere poskytovatele kroužku či kurzu, uplatní u něj poukazy a organizace mu obratem převede peníze na bankovní účet. Dítě tak má uhrazené náklady nebo jejich část na vybranou volnočasovou aktivitu.

Za vouchery mohou rodiče pro své dítě nakoupit například členský příspěvek, účastnický poplatek za výpravu, závody, soutěže nebo soustředění. Poslouží i k úhradě zapůjčení hudebního nástroje v základní umělecké škole či sportovních pomůcek. Anebo na nákup vybavení pro zvolený kroužek. Přičemž vybavením se rozumí třeba batoh, čelovka, tretry, sportovní a taneční dresy nebo i výtvarné pomůcky.

Příspěvek od Darujeme kroužky dětem poslouží i na zaplacení části nákladů na letní prázdninové akce, jako jsou letní tábory nebo sportovní soustředění. To ale jen tehdy, pokud jde o dlouhodobé, nikoli nárazové aktivity.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...