Třetí etapa se jela na okruhu v Tunja, hlavním městě departementu Boyacá. Měřila 142 km, cyklisté při ní nastoupali pouze 1700 metrů, ale v každém z 11 okruhů museli překonat dvě sice krátká (0,5 km), ale výživná (7,5%) stoupání.

Na začátku etapy unikli dva jezdci: David Santiago Gómez (Sistecrédito) a Bernardo Suaza (Petrolike). Dvojice si vytvořila náskok více než čtyř minut.

Při sjíždění této dvojice peloton prořídl, až zhruba 40 km před cílem odpadli mj. i Fernando Gaviria (Movistar) a Mark Cavendish (Astana). Peloton se i nadále tříštil, a když do cíle zbývalo 20 km kilometrů, byli uprchlíci dostiženi.

(Zleva) Jefferson Alexander Cepeda, Andrea Piccolo, Esteban Chaves, Richard Carapaz, Rigoberto Urán

Na začátku posledního okruhu jela na čele už jen třicítka závodníků. Rozhodující únik vyprovokoval Rigoberto Urán (EF Education-EasyPost). K němu se podařilo připojit nejprve čtyřem jezdcům: aktuálnímu kolumbijskému šampionovi Alejandru Osoriovi (GW Erco Shimano), Rodrigu Contrerasovi (Nu Colombia), Ivánu Ramirovi Sosovi (Movistar) a Eganu Bernalovi (Ineos/Kolumbie), a poté dorazila dopředu ještě trojice ve složení Jonathan Caicedo a Edgar Cadena (oba Petrolike) a Adrián Bustamante (GW Erco Shimano).

Chyběli tedy všichni první tři muži průběžného pořadí, tzn. Harold Tejada (Astana), Óscar Sevilla (Medellín) a Andrea Piccolo (EF Education).

Vedoucí osmičlenná skupina už svůj náskok udržela a rozdala si to o vítězství. Na dvou kilometrech zaútočil Contreras, ale Osorio si ho dokázal dojet a z jeho závětří vytěžit přesvědčivé vítězství. Urán dosprintoval třetí a nakonec všem z vedoucí osmičky byl přiznán čas vítěze.

Óscar Sevilla

Další skupina o třiceti lidech ztratila 11 sekund. Z favoritů celkového pořadí v ní chyběli jezdci Astany Harold López a v průběhu etapy a zvláště v jejím závěru mimořádně aktivní Aleksej Lutsenko .

Čtyři jezdci dorazili do cíle později, ale i tak jim byl připsán čas vítěze. Mezi nimi i 47letý Sevilla, který byl v cíli klasifikován jako úplně poslední. Ano, důvodem byl pád v ochranné zóně 500 metrů před cílem. Sevilla utrpěl mj. tržné rány v obličeji a na rameni a teprve zítra se uvidí, zda bude v závodě pokračovat.

"Jsem opravdu šťastný z tohoto vítězství, tvrdě jsem na něm pracoval, cítím se velmi dobře. Vítězství věnuji svým spolujezdcům, kteří mě v průběhu etapy pomáhali,“ řekl po etapě Osorio, který dva roky jezdil v Caja Rural a poté v roce 2022 byl tři měsíce registrován v Bahrain-Victorious, když stihl absolvovat UAE Tour.

Alejandro Osorio

V čele průběžného pořadí vystřídal Tejadu Contreras, který má před ním náskok 6 sekund. Sevilla ztrácí o sekundu více.

Ve čtvrté etapě čeká cyklisty 182 km a 2033 výškových metrů. Úvodních zhruba 120 km je dost kopcovitých včetně tří vrchařských prémií 4. a 3. kategorie. Posledních 60 km je téměř zcela rovinatých.