Kooperativa NBL 2023/2024

Fernstädtová naznačila ve druhém kole lepší časy a pak zazářila ve dvojici s Drahoňovským

Na stupních vítězů skončili Anna Fernstädtová a Timon Drahoňovský, kteří skončili druzí v závodě smíšených dvojic při Světovém poháru skeletonistů v Altenbergu. V předchozím závodě jednotlivkyň byla Fernstädtová po první jízdě až dvaadvacátá, ale ve druhém kole zajela česká reprezentanta druhý nejrychlejší čas dne, i ten ale bohužel stačil "jen" na konečné 15. místo. Z výhry se radovala Němka Tina Hermannová. Drahoňovský skončil v závodě jednotlivců pětadvacátý.

1. jízda Anny Fernstädtové v Altenbergu

"Bylo to velké překvapení, to asi nikdo nečekal," konstatovala Fernstädtová v nahrávce pro média. Úspěch řadí v kariéře vysoko. "Je to skvělé umístění, je to medaile ve Světovém poháru. Týmový závod je nový, ale medaile je medaile," dodala.

Drahoňovský druhé místo považuje za zatím nejlepší výsledek kariéry. "Pro mě je to první medaile ve Světovém poháru a obecně druhá ve skeletonu. První byla vloni na juniorském mistrovství světa, kde jsem skončil třetí. Tohle je mezi dospělými ve Světovém poháru, ve světové špičce, takže takhle medaile za mě určitě vede. A tím, že Anička je sestřenice, z toho mám asi o chlup větší radost, než kdyby to bylo v individuálním závodě," řekl dvacetiletý reprezentant.

Po dvou měsících se bývalá juniorská mistryně světa vrátila v individuálním závodě do druhé desítky pořadí, a to navzdory tomu, že se v posledních dvou týdnech vyrovnávala se smrtí otce. Kvůli rozloučení s ním zřejmě vynechá příští týden světový šampionát v jiném německém středisku Winterbergu.

"Táta mě naučil milovat sport, od chvíle, kdy mě ve dvou letech posadil na koně, přes deset let gymnastiky až po skeleton, ale i to, že jsou mnohem důležitější věci," napsala na sociální sítě sedmadvacetiletá Fernstädtová.

Do sezony vstoupila desátým místem v olympijské dráze v Číně, pak ještě byla čtrnáctá v La Plagne, ale od té doby končila ve třetí desítce pořadí. I proto, že ji od olympijské sezony 2021/22 limituje cukrovka.

V Altenbergu sérii prolomila. Po prvním kole ještě figurovala na 22. místě, ale ve druhém byla nejrychlejší a polepšila si o sedm příček. "Byl to asi můj nejlepší závod v této sezoně kromě té Číny. Jsem spokojená se starty a i s jízdami, mám osobák. Top 15 po těch blbých závodech, to může být," pochvalovala si Fernstädtová.

Upozornila ale, že vzhledem k vysokým teplotám neměly všechny závodnice srovnatelné podmínky. "Byl to docela nefér závod. Ty, co startovaly později, prostě měly nejhorší dráhu," konstatovala rodačka z Prahy. Výkon z druhé jízdy proto nepřeceňovala. "Nejlepší čas je super, ale vím, že holky, které byly první druhá po prvním kole, prostě měly horší dráhu. Moc bych to nepočítala, ale jsem ráda, že jsem měla dvě konstantní jízdy. To jsem už dlouho neměla," dodala Fernstädtová.

Z vítězství se radovala domácí Němka Tina Hermannová. Světový pohár skončí 21. března v Lake Placid. Vedení v seriálu bude hájit v Altenbergu pátá Kimberley Bosová z Nizozemska. Fernstädtová je v průběžném pořadí jednadvacátá.

Výsledky SP v jízdě na skeletonu v Altenbergu

Ženy: 1. Hermannová 1:56,46 (57,90+58,56), 2. Krehereová (obě Něm.) -0,10 (58,01+58,55), 3. Roová (USA) -0,24 (58,36+58,34), ...15. Fernstädtová (ČR) -1,06 (59,55+57,97).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 8 závodů): 1. Bosová (Niz.) 1370, 2. Meylemansová (Belg.) 1154, 3. Hermannová 1138, ...21. Fernstädtová 514.

Muži: 1. Čeng Jin (Čína) 1:52,49 (56,29+56,20), 2. Grotheer (Něm.) -0,09 (56,25+56,33), 3. Weston (Brit.) -0,12 (55,83+56,78), ...25. Drahoňovský (ČR) -3,48 (58,16+57,81).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 8 závodů): 1. Grotheer 1406, 2. Weston 1331, 3. Čung Sung-ki (Korea) 1259, ...31. Drahoňovský 129.

Smíšené dvojice: 1. Kehrerová, Jungk (Něm.) 2:00:92 (1:01,52+59,40), 2. Fernstädtová, Drahoňovský (ČR) -0,69 (1:01,24+1:00,37), 3. Uhlaenderová, Florian (USA) -0,74 (1:02,33+59,33) a Neiseová, Grotheer (Něm.) -0,74 (1:01,77+59.89).