Kladenský horor skončil v Brně. Černá série se zastavila na čísle 17

AKTUALIZOVÁNO

Byla to série, která straší ze sna. Děsí ve dne, děsí v noci. Víc než Hitchcockovy horory. Hokejové Kladno sedmnáctkrát v řadě v extralize prohrálo, ale každá série jednou končí. O to více je však překvapivé, že ta černá v podání Rytířů našla svůj konec na ledě brněnské Komety, která bojuje o první čtyřku a dnes šanci posunout se mezi elitní kvartet pro čtvrtfinále propásla. Kladno zvítězilo v moravské metropoli 3:2 v prodloužení a osmnáctý korálek na šňůru nezdarů nenavéklo.

Nic však tomuto překvapení nenasvědčovalo. Středočeši po první třetině prohrávali 0:2 a spíše se čekalo, zda Kometa dá populárního »bůra«. Jenže hostující gólman Bow se vzepjal ke skvělému výkonu, a protože i jeho spoluhráči ožili, vykřesalo Kladno ve 35. minutě jiskérku naděje po Tralmaksově zásahu. Jen o minutu nato mohl navíc vyrovnat Klepiš, jenže trestné střílení po Kaňákově faulu na Smoleňáka neproměnil.

Srovnání skóre ale přece jen přišlo, a to v 50. minutě díky Martinu Procházkovi. Rytíři, hrající bez Jaromíra Jágra, jenž odletěl do Pittsburghu na slavnostní vyvěšení dresu s číslem 68 pod strop haly Penguis, byli v závěru aktivnější, ale dočkali se až v prodloužení, kdy černou sérii uťal po krásné stahovačce Jaromír Pytlík.

»Kluci si asi mysleli, že se soupeř porazí sám, ale Kladno má dobré hokejisty. Hráli jsme špatně, a nebýt brankáře Furcha, tak nemáme ani bod,« láteřil brněnský kouč Jaroslav Modrý. Jeho protějšek Otakar Vejvoda byl naopak spokojený: »Jsme rádi, že jsme konečně vyhráli. Bylo znát, že to ají kluci v hlavě. Mohlo by to z nás spadnout.«

Poslední tým tabulky se tak o dva body přiblížil předposlední Mladé Boleslavi, jež dnes prohrála doma 2:3 s Litvínovem. I tak je ale deset bodů rozdílu propastných a jen těžko cokoli uchrání Rytíře před baráží.

To týmy z popředí tabulky mají příjemnější »starosti«. Druhá Sparta i třetí Třinec se přiblížily Pardubicím, jež dnes měly volno, ačkoli naděje, že by se něco změnilo na první příčce a držiteli Poháru Jaroslava Pouzara, je malá.

Pražané ovládli zápas v Olomouci 4:2, když jejich vítězný gól dal ve třetí třetině bekhendovou dorážkou Kryštof Hrabík po skvělé akci Davida Vitoucha. »Věděl jsem, že nemám moc času, tak jsem plácnul do puku a padlo to tam. Snažím se týmu pomoci, což se povedlo, ale za dva dny máme další zápas,« upozornil Hrabík, který v lednu posílil Spartu z Plzně. Utkání přineslo řadu sporných momentů. Tím prvním byl v 11. minutě vyrovnávací gól Lukáše Anděla na 1:1, při kterém hosté reklamovali zakázané uvolnění, ovšem rozhodčí ho neviděli. Druhým se pak stalo dlouhé zkoumání u videa poté, co již za stavu 2:1 pro hosty Vladimír Sobotka ve 39. minutě rozvlnil síť, jenže podle sudích to bylo díky úmyslnému kopnutí puku. A do třetice sudí delší dobu prohlíželi záznam ve 46. minutě, kdy hostující Zack Kassian dostal po faulu u hrazení jen dvě minuty, ačkoli ve hře byl tvrdší trest.

Málo platné, Mora dnes hrála přesilovky bídně, a i proto si Sparta veze z Hané tři body, díky nimž se přiblížila vedoucím Pardubicím na tři body. Čtvrtý gól dal do prázdné branky Miroslav Forman, který dnes navíc oslavil jubilejní 200. asistenci v extralize. Dlužno ale dodat, že Dynamo má dva zápasy k dobru.

Třinec vyhrál v repríze loňského finále v Hradci Králové především díky povedené první třetině, v níž se dvakrát trefil Martin Růžička. Duel nakonec mistrovští Oceláři ovládli těsně 3:2, ale zatímco oni mají prakticky jisté třetí místo, úřadující vicemistr zuby nehty drží osmou příčku, díky níž by předkolo play off začínal doma. Pokud by to ale ve vyřazovacích bojích dopadalo podle papírových předpokladů, reálně jim hrozí derby s favoritem všech favoritů z Pardubic…

Nejvíce branek dnes padalo ve Vítkovicích, kde se z výhry 7:5 radoval hostující Motor České Budějovice. A duel měl neuvěřitelný průběh! Domácí již v čase 03:18 prohrávali 0:3. Přesto dokázali vyrovnat na 3:3 a následně i na 4:4. Takový stav skóre svítil na ukazateli skóre po dvou třetinách, ale v té třetí už znovu řádili Jihočeši a uchovali si reálnou naději na elitní čtyřku. Hattrickem a asistencí na tom měl největší zásluhu kanadský útočník Brant Harris.

»Měli jsme hrůzostrašný začátek a i v průběhu zápasu jsme dělali triviální chyby. Jediné, co můžeme, je omluvit se za tu hrůzu fanouškům,« uvedl vítkovický asistent Pavel Trnka. »Byl to bláznivý zápas se vším všudy a my jsme rádi, že jsme o zvládli, za což patří klukům do kabiny gratulace,« kontroval naopak českobudějovický Ladislav Čihák.

* * *

HC Kometa Brno – Rytíři Kladno 2:3 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 2. A. Zbořil (Okál), 19. Kollár (K. Pospíšil, J. Kos) – 35. Tralmaks (Sideroff, Klepiš), 50. M. Procházka (Melka, Klepiš), 61. Pytlík (Slováček, Klepiš). Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček – Rampír, Blažek. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno).

HC Vítkovice Ridera – Banes Motor České Budějovice 5:7 (1:3, 3:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 10. Lakatoš (Auvitu), 27. Chlán (Auvitu, Prčík), 29. Roberts Bukarts (Peterek, Krieger), 35. Fridrich (M. Barinka), 59. Rihards Bukarts (Auvitu, Claireaux) – 1. Ordoš (Gulaš, Kondelík), 1. Harris (Kachyňa, M. Beránek), 4. Přikryl (Koláček, Gulaši), 34. Vopelka (Harris, Koláček), 50. Harris (Přikryl, Valský), 58. Harris (Kubík), 59. Přikryl (Kubík, Hrachovina). Rozhodčí: Mejzlík, Stano (SR) – Ondráček, Hynek. Vyloučení: 2:2, navíc Gulaši (České Budějovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 4599.

BK Mladá Boleslav – HC Verva Litvínov 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Pyrochta (Lantoši), 58. O. Roman (Lantoši, Pyrochta) – 12. Kirk (Jaks), 15. O. Kaše (D. Kaše, Czuczman), 38. A. Kudrna (Demel, Czuczman). Rozhodčí: Šír, Úlehla – Frodl, Špůr. Vyloučení: 6:6, navíc Pitule – Zile oba 5 min. Využití: 1:1. Diváci: 3011.

HC Olomouc – HC Sparta Praha 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 11. Anděl (Orsava, T. Černý), 43. Anděl (Plášek, Rašner) – 9. Irving (M. Forman, Sobotka), 39. Řepík, 52. K. Hrabík (D. Vitouch), 60. M. Forman (J. Lajunen). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Kajínek, J. Svoboda. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 5500 (vyprodáno).

Mountfield Hradec Králové – HC Oceláři Třinec 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 28. Estephan (Blain, Lalancette), 29. T. Pavelka (Blain, Estephan) – 9. M. Růžička (Kundrátek, A. Nestrašil), 12. M. Růžička (Voženílek, A. Nestrašil), 36. L. Hudáček (Marinčin). Rozhodčí: Jaroš, Květoň – Lhotský, Zíka. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:2. Diváci: 5019.

1.Pardubice4528755168:101103
2.Sparta Praha47296210153:104101