Hrozí-li turecká inflace, okamžitě berme euro. Měnová politika ale funguje, míní člen NERV

Člen Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal.

Nové návrhy NERV pro vládu

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) odsunula otázku přijetí eura o několik měsíců. Národní ekonomická rada vlády (NERV) má totiž do října vypracovat analýzu, zda se státu vyplatí vstup do mechanismu ERM II – předstupeň přijetí jednotné evropské měny. Členové poradního orgánu se k euru nestaví jednoznačně, ekonom Dominik Stroukal pro CNN Prima NEWS řekl, že u něj kvůli vlastní měnové politice převládá postoj k zachování české koruny.

Poté, co byla zrušena plánovaná pozice zmocněnce k přijetí eura, kterým se měl stát Petr Zahradník, Fialův kabinet pověřil Národní ekonomickou radu vlády, aby vypracovala stanovisko k možnému vstupu České republiky do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II. A to i přesto, že bod není obsažen v programovém prohlášení vlády.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusko zkouší na Ukrajině drony s umělou inteligencí. Útočí i bez povelu, naznačuje analýza

Úkolem byl pověřen ekonom David Havlíček. Poradní orgán vybere koordinátora, aby zvolil vhodný postup, jak analýzu vypracovat. „Pozveme si experty mimo ekonomickou radu vlády. Umím si představit bývalé guvernéry České národní banky nebo bývalé koordinátory pro euro,“ řekl pro CNN Prima NEWS Stroukal z Metropolitní univerzity Praha a člen NERV.

Podle něj je škoda, že se koordinátorem nestal rovnou Zahradník. „Svou práci by jistě vykonával dobře a rozhodně by nás necpal do eurozóny, pokud by to pro stát nemělo smysl. Je to ideální kandidát pro to, abychom se od emocí vrátili zpět k ekonomickým argumentům,“ pronesl Stroukal.

Členové poradního orgánu nejsou v pohledu na euro jednotní. „Hlavním argumentem proti přijetí je, že ztratíme vlastní měnovou politiku. Nikdo totiž neví, jaká by bývala byla, kdybychom ji neměli. Pokud například nebude fungovat bankovní rada a inflace by se vyšplhala vysoko jako v Turecku, tak berme euro okamžitě. Pokud je ale měnová politika v pořádku, tak to nedává smysl,“ myslí si ekonom a bývalý ředitel Liberálního institutu.

Mohlo by prý hrozit, že centrální banka nebude plnit svou funkci. Členy bankovní rady totiž vybírá prezident. Česká republika má ale přímou volbu hlavy státu. „Zatím jsme měli štěstí, že bývalí prezidenti byli ekonomicky gramotní a bankovní rada byla složená z lidí, kteří své profesi rozuměli. To se ale může změnit,“ dodal.

Přijmout euro je dobrý nápad, tvrdí ekonom

Další z členů rady Petr Janský míní, že se jedná o relevantní ekonomické téma. Jsem pro přijetí eura už dlouhodobě. Přijde mi to jako dobrý nápad. I když ekonomické argumenty nemusí být stoprocentní a přesvědčivé, tak je vyváží ty neekonomické,“ konstatoval pro CNN Prima NEWS Janský.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Debatu o přijetí eura řeší politici od začátku roku. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Ekonom Daniel Münich pro CNN Prima NEWS řekl, že přijetí eura není výhradně ekonomická záležitost. „Podle mě otázka pro ČR stojí i v politicko-bezpečnostní rovině a také v tom, jaké jsou dlouhodobé zájmy v rámci kolektivní bezpečnosti. Makroekonomické argumenty jsou tedy pro i proti a nedají nám jasnou odpověď, zatímco politicko-strategické a bezpečnostní důvody pro euro výrazně převyšují nad těmi negativními,“ uvedl Daniel Münich s tím, že se nejedná o jeho odbornost a nebude se tedy v této oblasti v NERV úplně angažovat.

Tagy: