Liga Portugal - souhrn 22. kola: Sporting se dotáhl na Benficu

16.02., 23:22, aktualizováno 19.02., 23:18
Komentáře a souhrny
Radost hráčů Sportingu (© AFP)

Benfica šestigólovým představením hodila rukavici Sportingu, který zareagoval rovněž tříbodově. Porto slavilo výhru nad Estrelou, nováčkem soutěže, a upevnilo si třetí pozici v tabulce. Braga zdolala Farense a upevnila si čtvrté místo. V boji o záchranu zabral Chaves, přestože hrál více než půl hodiny v deseti, přehrál Boavistu.

SC Braga - SC Farense 2:1

18.02.2024 21:30

Góly: 62. Simon Banza, 85. Cher Ndour - 74. Mohamed Belloumi

Fotbalisté Bragy po dvou těžkých prohrách i bez svého zraněného kapitána splnili roli favorita a porazili nováčka Farense na svém stadiónu 2:1. Arsenalistas poslal do vedení po změně stran Banza, ale hostující Belloumi rychle vyrovnal. O výhře domácích tak nakonec rozhodl v závěru zápasu střídající Ndour.

Překonávání herní a výsledkové krize většinou vede přes náročný a bojovný fotbal a přesně tak vypadala úvodní půle. První větší šanci měli domácí až po 27 minutách hry, kdy se Fernandesův centr během letu proměnil ve střelu, se kterou měl hostující brankář a odchovanec Bragy Velho problémy.

První opravdu gólová příležitost ale přišla až v poslední pětiminutovce úvodního dějství. Pastor stáhl za dres v pokutovém území Banzu a kopala se penalta. K té se postavil velezkušený Moutinho, ale Velho jeho prudké zakončení vyrazil.

Braga se gólu dočkala až v 62. minutě po jednoduché ale efektivní fotbalové akci. Fernandes se na pravém křídle uvolnil od obránce a centrem na zadní tyč našel hlavu Banzy, který svým patnáctým gólem v sezoně poslal Bragu do vedení.

Vedení bylo zasloužené. Braga byla lepším týmem a protiútoky, na které se Farense před utkáním spoléhalo, vůbec nevycházely. Když však ale po dlouhé době získali hosté kontrolu nad míčem na soupeřově polovině, byl z toho hned gól. Barbosa centrem do pokutového území našel střídajícího Belloumiho a ten hlavou k překvapení všech a zejména nedůsledně bránícího Borjy vyrovnal na 1:1.

Farense použilo na obranu remízového stavu veškerou svou defenzivní sílu včetně Artura Jorgeho, syna trenéra Bragy. Nakonec ale bylo odhodlání hráčů Bragy silnější. V 85. minutě proletěl míč pokutovým územím po několika tečích na hlavu Niakatého, kterého sice Velho vychytal, ale na dorážejícího Ndoura už byl krátký.

Gól devatenáctiletého Itala, který je v klubu na hostování z PSG, se nakonec ukázal jako vítězný. Farense totiž nemělo dostatek sil na vyrovnaní a Rony Lopes v dresu Bragy dokonce měl šanci náskok ještě navýšit. Braga tak po dvou těžkých prohrách získala povinné tři body proti Farense a má na čtvrtém místě dvoubodový náskok na pátou Vitórii.

Více informací k zápasu

SL Benfica - FC Vizela 6:1

18.02.2024 19:00

Góly: 16. David Neres, 25. Nicolás Otamendi, 30. Tiago Gouveia, 45+1. David Neres, 45+4. Rafa Silva, 88. Marcos Leonardo - 48. Samuel Essende

Podruhé během dvou týdnu se střetl obhájce mistrovského titulu Benfica s Vizelou a podruhé z toho vyšel vítězně lisabonský favorit. Zatímco v prvním zápase ve čtvrtfinále poháru šlo o vyrovnanou bitvu, nyní svěřenci Rogera Schmidta svého soupeře přejeli 6:1.

O osudu utkání bylo rozhodnuto vcelku rychle. Benfica nenechala nic náhodě a proti bezradné obraně soupeře připomínala silný tým z minulé sezóny. Po úvodní oťukávací čtvrthodině využil chyby v rozehrávce hostů Gouveia s Tengstedtem, který našel v pokutovém území volného Nerese a ten po zblokování jeho prvního pokusu rozvlnil síť - 1:0.

Stále ještě hratelný zápas se pro hosty začal rozpadávat ve 25. minutě. To Neres po nakrátko rozehraném rohovém kopu našel centrem v pokutovém území Otamendiho, který razantní hlavičkou navýšil vedení Benficy už na 2:0.

O pět minut později bylo na Estádio da Luz ještě je veseleji. Rafa Silva z protiútoku zaměstnal většinu hostujících obránců a následně vyslal do jasné šance volného Tengstedta. Dánský útočník sice přehodil vyběhnutého brankáře Ruberta, ale míč se odrazil zpět do pokutového území, kde byl nejpohotovější Gouveia a zvýšil na 3:0.

Většina podstatných věcí zápasu se odehrála v úvodní půli a zejména na polovině Vizely. Čtvrtý gól, který padl ve 37. minutě, pak byl ukázkovým příkladem krásy fotbalu. Tengstedt po narážečce s Neresem poslal oblouček do pokutového území, se kterým si nejlépe poradil Rafa Silve a vstřelil další gól Benficy. Bohužel pro něj i celý tým nakonec branka nebyla uznána, protože se Silva nacházel v těsném ofsajdu.

Nejtvrdší údery nakonec Vizela schytala až v nastaveném čase úvodního dějství. Nejprve její obrana vůbec nezachytila Neresův náběh do pokutového území a brazilský křídelník při svém návratu do základní sestavy po zranění přidal už svůj druhý gól. Poté v poslední minutě nastaveného času upláchl obraně Rafa Silva a tváří v tváří Ruderovi využil své zkušenosti a změnil skóre už na 5:0.

Změna stran přinesla výrazné zvolnění tempa ze strany domácích a Vizela mohla krom svých mezer v obraně ukázat alespoň svou útočnou sílu. Tu představuje hlavně Samuel Essende, kterému gól ve 48. minutě daroval brankář Trubin svou chybou v rozehrávce. Francouzský útočník přesto napoprvé sám v šestnáctce domácího gólmana nepřekonal a povedlo se mu to až při druhém pokusu, kdy už byl pod tlakem obránce.

Hráči Vizely asi sami nevěřili, že dokáží s nepříznivým výsledkem z prvního poločase něco udělat, ale nadále předváděli v druhé půli hezčí fotbal. V 70. minutě Morato nešikovně podrazil v pokutovém území Tomáse Silvu a sudí Goncalves správně nařídil penaltu. Té se ujal Essende, ale svůj druhý gól nepřidal, protože Trubin napravil svou chybu a jeho střelu vyrazil.

Benfica nakonec druhý poločas neprohrála. V 88. minutě utekl obraně skvěle hrající Neres, který si v pokutovém území zasekl míč a přihrál ho Marcosi Leonardovi, na kterého už čekala před bránou jednoduchá práce - 6:1. Víckrát už se skóre neměnilo, a tak se Benfica po ztrátě v minulém kole vrátila na vítěznou vlnu.

Gil Vicente
Góly: 46. Alejandro Marqués Méndez - 59. Gabriel Pereira, 69. Félix Correia, 90+6. Ali Alipour