USA se po 50 letech vrátily na Měsíc. Soukromý modul Odysseus úspěšně přistál

Komerční lunární modul Odysseus třídy Nova-C americké soukromé společnosti Intuitive Machines (IM) přistál na povrchu Měsíce a je ve spojení se Zemí. Spojené státy se tak po 50 letech vrátily na Měsíc a Odysseus se zároveň stal prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, které na jeho povrch dosedlo.

"Naše zařízení je bezpochyby na povrchu Měsíce a my od něj dostáváme signál," řekl Tim Crain ze společnosti Intuitive Machines. "Gratuluji týmu IM. Uvidíme, kolik toho ještě dokážeme získat," dodal Crain.

Nova-C je třída lunárních přistávacích modulů navržených pro dopravu malého užitečného nákladu na povrch Měsíce. Jedná se o součást programu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s názvem Komerční lunární nákladní služby (CLPS).

Šestinohý robotický přistávací modul dosáhl podle Intuitive Machines povrchu v 0:23 SEČ, přičemž první spojení se podařilo navázat zhruba po 15 minutách. Společnost ale zatím neposkytla podrobnosti o stavu modulu, o průběhu přistání ani o tom, zda kosmická loď dosedla na vytyčené místo.

Modul odstartoval 15. února na palubě středně těžké nosné rakety Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Samotný CLPS je součástí programu NASA s označením Artemis. Jedním z dlouhodobých cílů programu Artemis je zřízení stálé základny s posádkou na Měsíci.

Loni v prosinci byla úspěšně dokončena mise Artemis I, kdy modul Orion obletěl Měsíc a dostal se dál od Země, než kterékoli jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku.

Mise Artemis II, při které modul obkrouží přirozenou zemskou družici s posádkou, je v plánu na konec roku 2024. Cesta by měla trvat zhruba deset dní. Přistání na Měsíci, pro které by měla připravit čtveřice astronautů, je naplánované na rok 2025..

Posádce bude velet Wiseman. Sedmačtyřicetiletý pilot se podíval do vesmíru v roce 2015, zúčastnil se mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Připojí se k němu stejně starý pilot Hansen, který Zemi opustí poprvé.

O něco zkušenější je 44letá Kochová, která je držitelkou rekordu v délce nepřetržitého pobytu ženy ve vesmíru, který činí 328 dní. Spolu s astronautkou Jessicou Meirovou se v říjnu 2019 zúčastnila prvního čistě ženského výstupu do vesmíru. Posádku doplní Glover, který se stal prvním Afroameričanem, jenž pobýval na ISS po dobu šesti měsíců.

Misí Artemis 3, původně plánovanou na prosinec 2025, NASA plánuje návrat lidí na Měsíc, tentokrát s přistáním na jižním pólu Měsíce, kde je možné těžit led. Tato voda by mohla sloužit nejen k podpoře přežití astronautů, ale i jako základ pro raketové palivo pro vesmírné lety přímo z povrchu Měsíce. 

NASA v rámci programu Artemis přitom spoléhá právě na soukromé společnosti. Lunární přistávací modul byl objednán u firmy SpaceX, která loni provedla dva testovací lety s kosmickou lodí Starship a nosnou raketou Super Heavy. Modifikovaná verze Starship má dopravit dva astronauty na povrch Měsíce, ale oba testy skončily explozí.

Další překážkou může být vývoj lunárních skafandrů, které připravuje společnost Axiom Space. Podle agentury Reuters jsou mezi důvody odkladu misí problémy s tepelným štítem a elektrickými systémy modulu Orion.

Po startu bude muset Starship doplnit palivo na oběžné dráze Země před cestou k Měsíci, což SpaceX plánuje pomocí orbitálního skladu. Tato operace je klíčovým prvkem programu, který je v současné době ve fázi vývoje. Představitelka NASA však odmítla, že by se jednalo o překážku, tvrdíce, že SpaceX již podobné dokovací operace v kosmu úspěšně předvedla s kosmickou lodí Crew Dragon.

Související

Více souvisejících

vesmir měsíc Odysseus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 9 hodinami

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy