SESTŘIH: Liberec - Jablonec 3:3. Dramatické derby, Slovan stáhl manko

Autor: iSport.cz, ČTK
8
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Fotbalisté Jablonce v dramatickém šlágru 22. kola první ligy remizovali v sousedním Liberci 3:3, přestože dvakrát vedli o dvě branky. Hosty poslal v podještědském derby ve 13. minutě do vedení z penalty Jan Chramosta a v 58. minutě si dal vlastní gól domácí Jan Mikula. V 72. minutě snížil z dalšího pokutového kopu střídající Michael Rabušic, vzápětí sice Jablonci vrátil dvoubrankový náskok Vachtang Čanturišvili, ale v závěru zařídili dělbu bodů střídající Dominik Preisler s Matějem Chalušem.

Liberec s Jabloncem v lize pošesté za sebou neprohrál, počtvrté z posledních pěti vzájemných duelů se severočeští rivalové rozešli smírně. Slovan zvítězil v jediném v minulých pěti kol a ve vyrovnané neúplné tabulce má na osmém místě stejně bodů jako šestá Olomouc. Jablonec devátým nerozhodným výsledkem v ligové sezoně potvrdil pozici remízového „krále“ soutěže a z 11. příčky nadále ztrácí na Liberec pět bodů.

Do derby vstoupili aktivněji hosté. Hned ve druhé minutě nacentroval Polidar z levé strany do vápna a nabíhajícímu Martincovi chyběly jen centimetry k tomu, aby zamířil mezi tyče a skóroval i ve třetím jarním kole. Vzápětí se zranil Pleštil a už v páté minutě ho nahradil Hollý, který si po čtvrtečním příchodu do Jablonce hned odbyl premiéru v novém působišti.

V osmé minutě měli hosté druhou vyloženou šanci. Nebyla se prokličkoval až před malé vápno, ale brankáře Bačkovského nepřekonal a na první gól v české lize z minulého kola nenavázal. Za pět minut už Jablonečtí vedli.

Sudí Pechanec po zásahu videorozhodčího a přezkoumání záznamu na monitoru nařídil penaltu poté, co Černákův centr z pravé strany trefil do ruky domácího Varfolomejeva. Chramosta z pokutového kopu nezaváhal, i když brankář Bačkovský vystihl směr střely. Zkušený útočník si připsal 93. ligový gól, v tomto ročníku nejvyšší soutěže se trefil pošesté a osamostatnil se v čele týmové střelecké tabulky.

Liberečtí ve zbytku první půle sice drželi míč, ale k větším šancím se nedostali. Naopak ve 29. minutě na opačné straně na centr zprava těsně nedosáhl Martinec a Hollého pokus vzápětí vyrazil Bačkovský.

I po změně stran začali aktivněji Jablonečtí. V 53. minutě po Chramostově přihrávce na malém vápně netrefil balon Tekijaški, o pět minut později už ale hosté zvýšili. Bačkovský vyrazil Chramostův centr jen do Mikuly a domácí kapitán si dal nešťastný vlastní gól.

Těsně za polovinou druhé půle se sudí Pechanec po zásahu videorozhodčího vrátil na opačné straně k ruce Hurtada ve vápně a střídající Rabušic v 72. minutě z penalty snížil. Pár sekund po rozehrání ale pronikl do vápna hostující Hollý a jeho přihrávku z pravé strany zúročil zblízka nabíhající Čanturišvili. Gruzínský křídelník podobně jako Martinec skóroval i ve třetím jarním kole. Jablonečtí dali v posledních třech ligových duelech 11 gólů.

Dobíhající obránce Prebsl se srazil s brankářem Bačkovským, který zůstal po zásahu do hlavy ležet na zemi. K domácímu gólmanovi se ihned seběhli zdravotníci a po několikaminutovém ošetřování ho zřejmě odvezli do nemocnice.

Mezi tyče musel náhradník Vliegen, ve zbytku zápasu ale neřešil složitější akci. Liberečtí se vzepjali k náporu a ještě nečekaně stihli srovnat. Nejprve se v 85. minutě po Pennerově centru natlačil k balonu střídající Preisler a na dlouhou nohu dostal balon přesně k zadní tyči. V první z osmi nastavených minut pak zařídil dělbu bodů po přihrávce od Galiho zblízka Chaluš. Liberec má na kontě v ligové sezoně už osm remíz, jen o jednu méně než jeho dnešní soupeř.

Domácí: 72. Rabušic, 85. Preisler, 90+1. Chaluš

Hosté: 13. Chramosta, 59. Mikula (vl.), 73. Čanturišvili

Domácí: Bačkovský (77. Vliegen) – Prebsl, Chaluš, Mikula (C) – Penner, Žambůrek, Varfolomejev (60. Doumbia), Ghali – Kok (67. Rabušic), Kulenović (60. Preisler), Tupta (60. Horský).

Hosté: Hanuš – Hurtado, Tekijaški, Polidar – Pleštil (5. Hollý, 90+2. Štěpánek), Kratochvíl (C), Martinec (81. F. Souček), Nebyla, Černák – Chramosta (90+2. Drchal), Čanturišvili.

Náhradníci

Domácí: Vliegen, Fukala, Pourzitidis, Preisler, Doumbia, Višinský, Horský, Rabušic

Hosté: Fendrich, Kotlín, Hübschman, Štěpánek, Souček, Houska, Kanakimana, Drchal, Hollý, Alégué

Klíčové momenty utkání:

Liberec - Jablonec: Drtivý tlak domácích, Chaluš zblízka vyrovnává na 3:3!

Liberec - Jablonec: Drama na závěr, Preisler snižuje na 2:3

Liberec - Jablonec: Hosté si dvougólový náskok berou ihned zpátky, Slovanu se zranil Bačkovský, 1:3

Liberec - Jablonec: Rabušic se nemýlil, Slovan se dostal zpět na dostřel, 1:2!

Liberec - Jablonec: VAR znovu v akci! Po ruce Furtada penalta pro Slovan (PREMIUM)

Liberec - Jablonec: Ukázkový vlastňák, Látalovi svěřenci jdou do trháku, 0:2!

Liberec - Jablonec: Krásná akce hostů, Slovan ale přežil

Liberec - Jablonec: Chramosta mířil k tyči, Bačkovský se natahoval marně, 0:1!

Liberec - Jablonec: Smůla pro domácí. Za ruku Varfolomejeva se bude kopat penalta

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905