ME Maďarsko

Vasův běh si podmanili Norové, nejlepšími z Čechů byli Sedláček a Hejná

Jubilejní 100. ročník Vasova běhu, ikonického závodu v klasickém lyžování, vyhráli Nor Torleif Syrstad a jeho krajanka Emilie Fletenová. Jednoznačně nejlepším z Čechů byl Václav Sedláček, který po 90 kilometrech dorazil do cíle na 43. místě. V ženské kategorii obsadila Anna-Marie Hejná 41. pozici.

Finiš vítězného Syrstada na Vasaloppetu

Syrstad ve Švédsku dominoval a v cíli, který byl tradičně situován do obce Mora, měl téměř čtyřminutový náskok před krajanem Johanem Hoelem, jenž v závěru předčil domácího Alvara Myhlbacka.

Loňský šampion Emil Persson ze Švédska se musel spokojit s pátou příčkou. Osmnáctá dojela bývalá hvězda běžeckého lyžování Petter Northug z Norska, bývalý český biatlonista Ondřej Moravec dokončil slavný závod při svém debutu na 1304. místě.

Obhájkyně vítězství Fletenová triumfovala navzdory žaludečním potížím, které ji na trati potkaly. Před druhou krajankou Magni Smedasovou měla k dobru 2 minuty a 53 sekund, třetí skončila Kati Roivasová z Finska.

Vasův běh, závod Ski Classics v dálkovém lyžování ve Švédsku (90 km):

Muži: 1. Syrstad 3:52:43, 2. Hoel (oba Nor.) -3:56, 3. Myhlback (Švéd.) -3:59, … 43. Sedláček (ČR) -21:20.

Ženy: 1. Fletenová 4:23:06, 2. Smedaasová (obě Nor.) -2:53, 3. Roivasová (Fin.) -3:25, … 41. Hejná (ČR) -1:00:03.