Když se rozmohlo cestování za hranice všedních dnů

Když se rozmohlo cestování za hranice všedních dnů

Tisk

Leta putovani perexV Plzni se už více než čtyři desetiletí pravidelně konají mezioborová sympózia k různým aspektům 19. století (letos je tématem trh a kapitál v české kultuře). Z těchto rokování vycházejí sborníky, o nichž jsme několikrát psali (odkaz níže). Nejnověji přicházejí do prodeje LÉTA PUTOVÁNÍ zasvěcená fenoménu člověka na cestách a pokrývající tak loňský ročník této akce.

 

O sborníku, shnujícím setkání z roku 2022, si můžete přečíst zde: Dílo a proměna myšlení v české kultuře 19. století (kultura21.cz)

Kniha Léta putování. Člověk na cestách v dlouhém 19. století obsahuje celkem 26 příspěvků od nejrůznějších univerzitních odborníků, ojediněle též zaměstnanců muzeí a archivů. Nejčastější rozsah předkládaných prací se pohybuje mezi deseti a patnácti potištěnými stranami, z čehož lze snadno odvodit, že se jedná spíše o dílčí studie věnované zpravidla nějakému úzce vymezenému ději, případně o jakýsi vstup do širší problematiky. Je chvályhodné, že oslovení ke spolupráci přijali i autoři ze Slovenska. Také zájem autorů získává širší dimenze: týká se rovněž německy mluvících obyvatel obývajících (nejen) českou kotlinu.

Leta putovani 4

Cyril Kutlík- Drotárik

Články uspořádali a k vydání připravili Zdeněk Hojda a Eva Bendová, sami též autorsky účastni. Aby zpřehlednili čtenářovu orientaci, texty rozdělili se šesti tematicky spjatých oddílů. Tak hned v prvním nazvaném Cestování mezi vzděláním a zahálkou se řeší podoba i motivace tehdejších cest, ať již je pořádali hmotně i výsadami zajištění aristokrati, vzmáhající se měšťanstvo nebo třeba vandrující řemeslníci či umělci, často se spoléhající jen na své nohy. Třeba pověstné kavalírské cesty s dřívějších staletí, kdy se mladí šlechtici, jejichž deníkové záznamy vyšly v současnosti i tiskem, seznamovali s Evropou, přežily v pozměněné podobě, kdy se důraz více kladl na samostatnost, až do 19. století.

Cestování jako znak společenského postavení i odvahy

Cestování bylo ponejvíce městskou záležitostí – z vesnice, kde dlouho přetrvávala zápecnická mentalita shrnutelná do pořekadla „ kdo doma sedí, o zlé příhodě neví“, se nanejvýš odcházelo za prací. V průběhu 19. století se začala upevňovat měšťanská zvyklost pořádat aspoň svatební cesty do zahraničí, zachycená v řadě románů, filmových či televizních děl (připomenu aspoň seriál Sňatky z rozumu s návštěvou Paříže).

Léta putování si všímají proměn, jakými procházelo tehdejší cestopisné čtení, dokonce se stávalo, že společenským i literárním konvencím navzdory se na cesty vydávaly i samotné ženy, aniž cítily potřebu svou ženskost nějak skrýt (třeba mužskými převleky). Existovaly zásadní rozdíly ve vnímání cest na počátku století a na jeho konci, stačí upozornit na postupně tříbený smysl pro krásy přírody, když dříve převažoval důraz na překonávání jejích nástrah – ty se postupně přesouvaly mimo Evropu a souvisely s výpravami do málo civilizovaných končin, např. afrických.

Cestování za poznáním, zážitky i obživou

Uzříme, jak se navštěvovali hudebníci (jmenovitě Bedřich Smetana putoval za Lisztem a nejen on i za Wagnerovými operami – kvůli nim dokonce došlo k souboji). A již tehdy se vyskytovaly odsudky, že leckteré „milovníky umění“, zejména ty bohaté, popohání spíše snobismus a touha být vidět na těch „správných“ kulturních událostech. Porozhlédneme se, kam putoval třeba malíř Josef Mánes. Dovíme se, že náruživým turistou, samozřejmě opěšalým, byl také Karel Hynek Mácha. Zážitky a hlavně dojmy z putování se leckdy odrážely i v tvorbě těchto vnímavých až rozjitřených poutníků.

Leta putovani 3

Josef Mánes - Soutok Labe s Vltavou

Touha cestovat však nepramenila jen z pohnutek poznávacích či zábavních, někdy se jednalo o holou nezbytnost. Sotvakterý dnešní student by byl schopen (a ochoten) podniknout namáhavou předvánoční pěší túru z píseckého gymnásia až k rodičům na Šumavu, jak si to později zaznamenal spisovatel Karel Klostermann – výňatky ZDE (Na cestě k domovu | Čtení z Písku) A kdo by záviděl bědným slovenským dráteníkům (neboli drotárům) jejich putování po mocnářství, kdy nabízeli své služby, jakkoli i oni zaujali leckteré malíře, kteří je zvěčnili jako romantický, ne-li přímo exotický prvek. A výrazný sociální podtext provází i odchody do Ameriky, které se rozmohly zejména v druhé půli předminulého století. Krajanské komunity a spolky ostatně leckde existují až do dneška.

Reklamy se řídí jinými pravidla než historickou hodnověrností

Konečně se vykytovaly i cesty dnes zvané služebními, ostatně rozmach železnice mnohé usnadnil a zjednodušil, i když některé profese vymazal – například formanství, tedy přepravu zboží (i lidí) vozy taženými koňmi. Poslední příspěvek se pak dotýká objevitelských cest Emila Holuba, dnes absurdně zkoumaného, zda jeho počínání neovládal kolonizátorský duch, avšak zacílení směřuje trochu jinam – k dnešním reklamám či videoklipům s „holubovským“ podtextem, které pisatel viní z nedostatku historické přesnosti a šíření zavádějících či přímo závadných klišé o domorodném africkém obyvatelstvu.

Leta putovani 2

Ferdinand Runk - Rozhledna na Kleti

Považuji za naprosto obskurní nápad chtít po reklamách, aby dodržovaly historické reálie, když ty jsou pouhým atraktivním, nijak závazným pozadím. Základním rysem je tu nadsázka pro leckteré pokrokáře možná nekorektní a překvapivost, schopnost na minimální ploše zaujmout propagovaným předmětem, ať již je to pivo nebo cokoli jiného. Ostatně probíraná dílka (natočená v první půli 90. let) nejsou filmařsky nijak oslnivá, jejich nápaditost považuji za dosti chtěnou a prvoplánovou. Můžete je sami vychutnat – „holubovská“ reklama je dostupná ZDE (Pilsner Urquell: Emil Holub v Africe) a videoklip Tří sester naleznete ZDE (Tři sestry - Lidojedi). Pro srovnání připojuji další s historií si pohrávající reklamu, tentokrát s dávným putováním Slovanů, jak to zpodobnila jedna chorvatská reklama – ZDE (Ozujsko pivo - Ostajemo di smo).

Leta putovani 1

Zdeněk Hojda, Eva Bendová (eds.): Léta putování. Člověk na cestách v dlouhém 19. století
Vydalo Nakladatelství Academia, Praha 2024. 372 stran
Foto: kniha

Hodnocení: 90 %

www.academia.cz/leta-putovani-clovek-na-ceste-v-dlouhem-19-stoleti--hojda-zdenek--academia--2024


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Ohrožený druh“ Trancer se po deseti letech vrací na scénu na parníku Tyrš

trancer 200Před deseti lety hrál po pražských klubech (tehdy jste ho mohli ještě někde zaznamenat pod pseudonymem Pán ostenů), vybudoval si poměrně slušné jméno a trancovými sety bavil mnoho fanoušků a tanečníků. Pak se ale z ničeho nic ztratil a věnoval se...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

220. výročí oslavilo s Národní galerií 30 tisíc návštěvníků

V únoru Národní galerie slavila své 220. výročí volným vstupem. Celkem prošlo sedmi jejími objekty na 30 tisíc návštěvníků. Největší popularitě se těšil již tradičně Veletržní palác následovaný Valdštejnskou jízdárnou s výstavou Bez hranic. Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí a palácem Kinských. Tam byla v pátek otevřena hlavní expozice jubilejní výstavy Vel...

Z archivu...


Literatura

Stoletý Sherlock Holmes a jeho nové případy
ImageJméno slavného detektiva Sherlocka Holmese je notoricky známé. Čtenáři se rádi vracejí k jeho případům, filmaři točí nová a nová zpracování těch nejzajímavějších. A k tomu všemu přibyla knížka Ru...

Divadlo

Na podzim do divadla: A voda stoupá

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co se v podzimních měsícíchzejdete podívat. V listopadu si můžete vyrazit do Divadla Rokoko na komedii A voda stoupá.

...

Film

Krimi thriller Promlčeno hlásí dotočeno

promlceno 200Promlčeno je natočeno. Diváci budou mít možnost spatřit vynikající herecké výkony a malý zázrak, který se stal během natáčení celovečerního krimi thrilleru Promlčeno s hvězdným obsazením. Film mimo jiné otevírá kontroverzní společenské téma p...