Na varhany v Obecním domě zahraje Zuzana Ferjenčíková

Na varhany v Obecním domě zahraje Zuzana Ferjenčíková

Tisk

fok ZUZANA FERJENCIKOVA200Ve Smetanově síni Obecního domu se v sobotu 23. března představí slovenská varhanice Zuzana Ferjenčíková. Pro svůj dopolední recitál vybrala skladby Petra Iljiče Čajkovského, Franze Liszta, Bohuslava Martinů a Jeana Guillou. Předvede také své improvizační umění.

 


„Pro tento koncertní program jsem vybrala díla skladatelů, ke kterým mám dlouhodobý a vřelý vztah jako interpret: jsou to Franz Liszt a můj učitel Jean Guillou, jejichž hudba je ve své podstatě hluboce lidská, a zároveň hudebně inspirativní, fascinující a virtuózní. Tato díla jsem spojila se skladbami slovanského charakteru a původu. Čajkovského Polonéza z opery Evžen Oněgin otevírá koncert. Skladbu Bohuslava Martinů Variace na slovenskou lidovou píseň, kterou napsal původně pro violoncello a klavír, jsem při příležitosti tohoto koncertu v Praze přepsala pro varhany sólo, jako Slovenka pro publikum v Česku. Na závěr koncertu budu improvizovat na témata z publika,“ říká Zuzana Ferjenčíková.

Těžištěm zájmu slovenské varhanice, klavíristky a skladatelky Zuzany Ferjenčíkové je hudba romantismu, především pak dílo Franze Liszta. Uvedla také premiéry několika současných slovenských skladatelů. Mimořádný význam pro ni měla spolupráce a studium u Maestra Jeana Guillou v Paříži. Během své kariéry získala několik ocenění na mezinárodních soutěžích a je první ženou, která vyhrála prestižní soutěž ve varhanní improvizaci v holandském Haarlemu (2004). Pravidelně vede mistrovské kurzy a působí jako členka poroty na mezinárodních varhanních soutěžích. V září 2021 přijala funkci profesorky hry na varhany na Codarts University for the Arts v Rotterdamu.

Koncert se koná ve spolupráci s Obecním domem a za podpory Slovenského institutu v Praze.

Návštěvníci mohou před koncertem ve foyer Smetanovy síně využít zvýhodněné nabídky kávy a dortu od Kavárny Obecního domu.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: „Na Lazarovu sobotu 2024 usedne k varhanám ve Smetanově síni poprvé veliká osobnost slovenského varhanního umění Zuzana Ferjenčíková. Je žačkou legendárního Jeana Guillou, působila na dvou důležitých varhanních postech ve Vídni a od roku 2014 působí ve francouzském Montpellier. Kromě toho všeho je zakladatelkou a prezidentkou společnosti Franze Liszta ve Vídni a konečně také pozoruhodnou skladatelkou, čímž se podoba nádherného programu kompletně vysvětluje. Jen ještě dodejme, že je autorkou aranží děl Čajkovského a Martinů. U Martinů pak bude svou aranž, při příležitosti Roku české hudby, uvádět vůbec poprvé.“

fok ZUZANA FERJENCIKOVA

Program

ZUZANA FERJENČÍKOVÁ – VARHANNÍ RECITÁL
23. března 2024 od 11:00 Obecní dům, Smetanova síň

PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ
Polonéza z Evžena Oněgina
FRANZ LISZT
Preludium na „Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen“
BOHUSLAV MARTINŮ
Variace na slovenskou lidovou píseň
FRANZ LISZT / JEAN GUILLOU
Fantazie a fuga na téma B–A–C–H
JEAN GUILLOU
Ballade ossianique č. 2 „Les chants de Selma“ op. 23
ZUZANA FERJENČÍKOVÁ
Improvizace na dané téma

Zuzana FERJENČÍKOVÁ | varhany

Zdroj foto: Bartek Barczyk Art Photography

Více informací:

Vstupenky a anglická anotace koncertu
https://www.fok.cz/en/zuzana-ferjencikova-organ-recital
Zuzana Ferjenčíková
https://ferjencikova.info/

www.fok.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Detektivka od novináře nemusí být vždy sázkou na jistotu

cisti 200Nakladatelství Bizbooks vydalo dle jejich slov „drsnou detektivku z prostředí české politiky od ostříleného investigativního novináře“. Jedná se o knihu Čistí od Janka Kroupy.

 

...

Divadlo

Divadelně-pohybové představení MANSON v NoDu: když je tanec eufemismem pro agresi
ImageNa otázku, proč miluji skupinu DOT 504 (a vedle mě i stovky dalších fanoušků a příležitostných diváků), se nabízí velice snadná odpověď: protože jsou mladí, talentovaní, charismatičtí a otevření novým experimentům. A...

Film

KLIP: Porno převlečené za umění? Ani náhodou!

srbsky film klipOd chvíle, kdy – díky akci pro filmofily ´Fresh Film Fest´ - do naší distribuce vpadl snímek Klip, se ozývá ze všech stran Klip! Klip! Hurá!, anebo Klip! Klip! Fuj! Jak kdo do divácké veřejnosti volá, tak se pak z div...