Stále vzácnější voda: Jak s ní šetřit v každodenním životě

20.3.2024 00:00   |   Bydlení
Mezi klíčová témata dnešní doby patří efektivní využívání přírodních zdrojů. Kupříkladu voda se stává stále vzácnější, proto je nezbytné zabývat se otázkou, jak s ní šetřit.

Voda

I v běžném každodenním životě najdeme spoustu příležitostí k úsporám, které se mohou jevit jako zcela bezvýznamné, avšak v důsledku dokáží hodně. Co může každý z nás udělat pro hospodárnější nakládání s vodou.

Pouze necelé 1 % vody na planetě se řadí do kategorie pitná, což jen potvrzuje důležitost toho, aby se každý z nás zabýval otázkou, jak s vodou, kterou máme, nakládat co nejšetrněji.

Určitě není třeba zdůrazňovat ani skutečnost, že díky následujícím krokům uspoříte i peníze.

Šetrná domácnost

Kolikrát denně necháte protékat vodu při čištění zubů či omývání nádobí? Toto je jedna z prvních věcí, kterou byste si měli odvyknout.

Jen při péči o vaši ústní dutinu totiž zbytečně odteče do odpadu několik litrů vody, přitom stačí pustit ji pouze ve chvíli, kdy je skutečně potřeba.

Skvělým pomocníkem jsou také kelímky či skleničky, do nichž si vodu napustíte.

Pokud rádi relaxujete ve vaně, zvažte, zda by vám nestačilo praktikovat tuto kratochvíli jen občas. Když vyměníte vanu za sprchu, ušetříte až polovinu vody.

Ještě menších ztrát docílíte, jestliže i při sprchování budete praktikovat pravidlo o pouštění vody pouze v případě potřeby. Tedy ve chvílích, kdy se mydlíte nebo aplikujete šampon, může být voda vypnutá.

Šikovné pomocníky reprezentují v domácnosti perlátory do baterií, které umí vodu provzdušnit, a tím snížit její spotřebu. Variantu představují spořiče vody, jejichž cílem je omezení průtoku.

Až 30 % zvládne ušetřit i páková baterie, jež zkracuje dobu nastavování teploty vody.

Při každém, byť rychlém opláchnutí nádobí zbytečně do odpadu odtéká spousta peněz. Za 10 minut tohoto stylu mytí totiž spotřeba vody může činit až 200 litrů.

Podstatně výhodnější tedy je napuštění dřezu nebo pořízení myčky nádobí, která navíc často disponuje i úspornými programy.

A pozor, myčku pouštějte až tehdy, když je plná. Stejný systém aplikujte rovněž u pračky.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jaký nábytek do koupelny? Dřevěný!
Dobře se vyspat – to je přece něco
Oáza květin? Víme, jak ji vykouzlit

Při koupi nových spotřebičů se vždy soustřeďte na parametry související se spotřebou vody a možnosti úsporných programů.

Ještě v jedné místnosti lze ušetřit nemálo vody, a to na toaletě. Zde se vyplatí investovat do úsporného splachovacího systému.

I když máte vše uvedené ošetřeno, přesto může docházet k únikům, proto kohoutky i WC pravidelně kontrolujte. Získáte tak jistotu, že nikde nic neprotéká či nekape.

Užitečná dešťovka

Zalévání zahrady či pokojových květin rozhodně více prospěje dešťová voda než kohoutková a pro domácnost je dešťovka mnohem úspornějším řešením.

Počáteční investice do sudů či nádrží na vodu, jejichž širokou nabídku během chvíle objevíte na nákupním rádci Heureka, se vám brzy vrátí.

Nenáročná zahrada

Péče o zahradu něco stojí, protože rostliny potřebují vláhu. Když si osvojíte několik pravidel, půjde to lépe a úsporněji.

Zalévání zahrady provádějte v brzkých ranních hodinách nebo večer, abyste minimalizovali množství vody, které se odpaří.

Pravidelně kontrolujte, že hadice nikde neteče a koncovka dobře těsní. Mezi velké pomocníky patří mulč, který umí zadržet vlhkost.

Chcete-li spotřebu vody a vašich zásahů v zahradě opravdu minimalizovat, ponořte se do principů xeriscapingu.

Tento tajemný výraz vznikl spojením řeckého slova xeros (suchý) a anglického escape (uniknout). Zjednodušeně to znamená, že zahradu osadíte suchomilnými rostlinami, doplníte o štěrkový mulč a úpravy terénu, jež zachytí srážkovou vodu.

Jedná se o velmi praktické řešení snižující nároky na zálivku.

zt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Stále vzácnější voda: Jak s ní šetřit v každodenním životě

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci