Závěrečnou etapu Cape Epic ovládl tým Bulls Mavericks, celkovými vítězi Beers s Grottsem

20. ročník závodu dokončily elitní české týmy na 8. a 16. příčce...

Autor: Tomáš Ježek

Závěrečnou tečkou za Cape Epic 2024 byla 7. etapa s cílem ve Stellenboschi. Vítězství vybojovala švýcarsko-německá dvojice týmu Bulls Mavericks (Simon Schneller (GER) / Urs Huber (SUI), v ženách opět vyhrál celek Ghost Factory Racing (Anne Terpstra (NED) / Nicole Koller (SUI), kterému patřilo i celkové prvenství. To mezi muži vybojoval tým Toyota Specialized 91 (Matt Beers (RSA) / Howard Grotts (USA). 8. příčka patří ryze českému duu Canyon Sidi 2 (Martin Stošek /Petr Vakoč), 16. místo bere D2Mont Merida (Lubomír Petruš / Karel Hník).

Tým Specialized 91 měl jasný cíl - dojet bezpečně do cíle a ztratit méně než 10 minut

Závěrečná 65 kilometrů dlouhá etapa s převýšením přes 2 000 metrů neměla rozhodnout v mužích o celkovém prvenství. Tovární tým Specialized do ní nastupoval s náskokem přes 9 minut. O zbylých pódiových místech ale rozhodnuto nebylo. Dvojice týmu World Bicycle Relief (Nino Schuter (SUI) / Sebastian Fini (DEN) a Buff Megamo (Hans Becking (NED) / Wout Alleman (BEL) od sebe dělila pouze 1 minuta a 11 sekund a daleko nebyl ani čtvrtý tým Canyon Sidi (Marc Stutzmann (SUI) / Andreas Seewald (GER).

Na čele se utvořila skupina z výše zmíněných týmů, které udávaly tempo a k nim se přidaly i celky Bulls Mavericks (Simon Schneller (GER) / Urs Huber (SUI) a Wilier Vittoria Factory (Fabian Rabensteiner (ITA) / Samuele Porro (ITA). V polovině závodu se ovšem tým Bulls rozhodl atakovat a poslední, kdo s nimi vydržel, byl celek Specialized. Ani celkoví vítězové ale s německo-švýcarskou dvojicí nevydrželi a ti si tak po dlouhém sólovém ataku přijeli pro vítězství.

Šestadvacetiletý Simon Schneller a osmatřicetiletý Urs Huber, vítěz Cape Epic z roku 2016, zvedají ruce nad hlavu v poslední etapě ročníku 2024

Na druhém místě dojel v etapě tým Wilier Vittoria Factory, tým Toyota Specialized 91 potvrdil svou dominanci a všechny své soupeře v celkovém pořadí nechal za zády, když dojel třetí. Celkově druhé místo dokázala uhájit dvojice Schurter/Fini, Becking s Allemanem byli třetí.

"Je to neuvěřitelné, nevím, co dodat. Třetí vítězství na Cape Epic je něco, co se těžko popisuje. Zároveň je to obrovská výzva do budoucna, chtěl bych tu ještě o vítězství několikrát bojovat. Moc děkuji Howiemu, skvěle jsme to zvládli a doufám v další společné akce," uvedl trojnásobný vítěz závodu Matt Beers, jenž závodil s již dvojnásobným vítězem Howardem Grottsem, vítězem z roku 2018.

České duo týmu Canyon Sidi (Marc Stutzmann (SUI) / Andreas Seewald (GER) dojelo v etapě na 12. místě, v celkovém pořadí mu patřilo 8. místo.

"Dneska mě to bavilo. Pomohli jsme klukům z týmu 1 a pak jsme jeli už jen do cíle. S Epicem jsme spokojeni. Šli jsme do toho jako tým 2, bez větších ambicí na výsledek. Nakonec jsme ale osmí do cíle a udělali jsme dost práce pro kluky, navíc jsme byli bez větších technických problémů, což hodnotím pozitivně," uvedl Martin Stošek.

"Na silnici jsme jeli společně a pak jsme navezli kluky do terénu na první pozici. Začátek kopce jsme ještě jeli s nimi, ale pak jsem za to zaplatil. Přesto se mi jelo lépe než předchozí dny a docela jsem si tu etapu užil. Bolelo to hodně, ale užil jsem si to a určitě se budu chtít na Epic vrátit," okomentoval závod Petr Vakoč.

Jezdci týmu d2Mont Merida (Lubomír Petruš / Karel Hník) se závěrečnou etapou protrápili kvůli zdravotním problémům a v celkové klasifikaci byli 16.

"Aby té smůly nebylo dost, měl jsem ještě včera střevní potíže. Moc jsem se nevyspal a musel na mě Luba i čekat, museli jsme si najít nějaké tempo, které jsem skousnul. Přesto jsme nejeli úplně špatně. První účast hodnotím pozitivně, zvládli jsme to docela obstojně na to, že jsme tu poprvé," řekl ke své první účasti Karel Hník.

"Kajda" a "Lubo"

"Já jsem rád, že jsme to dokončili s relativně dobrým výsledkem. Hodnotím to také pozitivně. Závod jako takový se vydařil, mohlo to být lepší. Mohla se sice povést víc nějaká etapa či mohla celkově padnout desítka, ale byla to naše první účast, takže dobrý a nabrali jsme zkušenosti do příštích let," řekl Lubomír Petruš.

Tým CzechRocket & SwissDiesel (Pavel Gonda / Tobias Lüthi) dojel na 3. místě v celkovém pořadí v kategorii masters a je to tak jediné pódium pro Česko v letošním ročníku

„Dneska to hodně bolelo. Ale super etapa, jsem rád, že jsme zase skončili druzí,“ řekl Pavel Gonda, jenž vloni s Honzou Fišnarem skončil třetí v celkovém pořadí a letos pomýšlel i výš. Ale obsadil shodně třetí míst jako vloni.  Já jsem závoďák, já jsem měl vyšší ambice, ale Tobias to má jinak. Jeli jsme takový tempo. Škoda defektu, který nás odsunul daleko a nemohli jsme bojovat o druhou pozici."

Mezi ženami zvítězila i v závěrečné etapě dvojice týmu Ghost Factory Racing (Anne Terpstra (NED) / Nicole Koller (SUI). Ten nikoho nenechal na pochybách a zvítězil ve všech osmi etapách a v celkovém pořadí.

Na pódium doplnily tým Ghost celky Cannondale Factory Racing (Mona Mitterwallner (AUT) / Candice Lill (RSA) +8:36
3. Toyota Specialized 91 (Sofia Gomez Villafane (ARG) / Samara Sheppard (NZL)

Tým 8 Capital (Janka Keseg Števková (SVK) / Martina Krahulcová (SVK), byl celkově na 7. místě a o dvě příčky si tak pohoršil oproti loňskému roku. Vzhledem k letošní konkurenci v kategorii žen je to i tak pěkný výsledek

CAPE EPIC 2024 - VÝSLEDKY 7. etapa

Muži
1. Bulls Mavericks (Simon Schneller (GER) / Urs Huber (SUI) 2:52:08
2. Wilier Vittoria Factory (Fabian Rabensteiner (ITA) / Samuele Porro (ITA) +2:16

4. Canyon Sidi (Marc Stutzmann (SUI) / Andreas Seewald (GER) +17:47
5. Wilier Vittoria Factory (Fabian Rabensteiner (ITA) / Samuele Porro (ITA) +27:13
...
8. Canyon Sidi 2 (Martin Stošek /Petr Vakoč) +1:12:06
16. d2Mont Merida (Lubomír Petruš / Karel Hník) +1:54:25

Kompletní pořadí ZDE

Ženy
1. Ghost Factory Racing (Anne Terpstra (NED) / Nicole Koller (SUI) 3:32:07
2. Cannondale Factory Racing (Mona Mitterwallner (AUT) / Candice Lill (RSA) +4:45
3. Efficient Infinity SBC Sram (Vera Looser (NAM) / Alexis Skarda (USA) +8:02
4. Toyota Specialized 91 (Sofia Gomez Villafane (ARG) / Samara Sheppard (NZL) +13:53
5. e-Fort | Private Client Holdings (Léna Gerault (FRA) / Hayley Preen (RSA) +16:34

1. Ghost Factory Racing (Anne Terpstra (NED) / Nicole Koller (SUI) 30:56:22
4. e-Fort | Private Client Holdings (Léna Gerault (FRA) / Hayley Preen (RSA) +1:44:37
5. Efficient Infinity SBC Sram (Vera Looser (NAM) / Alexis Skarda (USA)+1:47:21

Přečteno - 7027x Tagy: cape epic martin stošek petr vakoč
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

1. Ostatní závodyPetr Vakoč v Rakousku zahájil světovou gravel sérii
    Petr Vakoč v Rakousku zahájil světovou gravel sérii
  2. Týmy a klubyKulhavý je zpátky na kole. Návrat na závodní tratě plánuje v květnu