Dostál neodvrátil prohru Anaheimu, Colorado smazalo čtyřbrankovou ztrátu

foto Utkání NHL Anaheim - Tampa Bay, 24. března 2024. Anthony Cirelli (vpravo) z Tampy Bay Lightning  střílí v prodloužení vítězný gól. Vlevo brankář Lukáš Dostál z Anaheim Ducks.

New York - Český brankář Lukáš Dostál 24 zásahy neodvrátil prohru hokejistů Anaheimu 2:3 v prodloužení s Tampou Bay. Nedělní duel NHL rozhodl v 61. minutě Anthony Cirelli. Podruhé v sezoně bodoval útočník Lukáš Rousek, jenž jednou asistencí přispěl k výhře Buffala 4:1 v Calgary. Colorado porazilo Pittsburgh 5:4 v prodloužení, přestože prohrávalo už 0:4.

Fotogalerie

Anaheim poslal ve 14. minutě do vedení Ross Johnston, Tampa ale ve druhé třetině skóre otočila. Jako první Dostála překonal Anthony Duclair a o necelých deset minut později zlomil skóre na stranu Lightning Luke Glendening.

Ducks v úvodu třetího dějství zásluhou obránce Pavla Minťukova srovnali a dovedli zápas do prodloužení. V tom českého brankáře po 59 sekundách prostřelil Cirelli, jenž protáhl svou bodovou sérii na sedm zápasů a zařídil Lightning šestou výhru v posledních sedmi duelech.

Rousek bodoval ve druhém zápase za sebou po příchodu do týmu Buffala z farmy v AHL. Po jeho přihrávce otevřel Peyton Krebs v Calgary skóre, a přestože domácí ve druhé třetině dokázali vyrovnat, Sabres rozhodli třemi brankami v závěrečné části a po dvou porážkách se radovali z vítězství.

Hokejistům Colorada se podařil proti Pittsburghu velký obrat. Ačkoli Avalanche ještě na začátku 37. minuty prohrávali 0:4, zvítězili 5:4 v prodloužení. Domácí útočník Nathan MacKinnon se na výhře podílel brankou a dvěma asistencemi a dostal se na 122 bodů v sezoně, čímž překonal klubový rekord 120 bodů legendárního Joea Sakica z ročníku 1995/96.

Osmadvacetiletý MacKinnon bodoval i ve 34. domácím utkání v sezoně za sebou a udržel naději, že se jako první hokejista v historii zapíše do statistik ve všech 41 duelech na vlastním ledě v jednom ročníku. Kanadský centr se dnes v této bilanci osamostatnil na druhém místě historie NHL, před ním je pouze Wayne Gretzky, který v sezoně 1988/89 bodoval ve 40 domácích duelech Los Angeles za sebou.

Pittsburgh vyhrál v Denveru první třetinu 2:0 a až do 36. minuty postupně navýšil skóre na 4:0. Na všech brankách Penguins se podílel kapitán Sidney Crosby, který jeden gól dal a na tři přihrál. Colorado do konce druhé třetiny snížilo na rozdíl dvou branek a v třetí části přidalo další dvě trefy: do prodloužení zápas poslal v 56. minutě MacKinnon 44. gólem v sezoně. Obrat završil po 54 sekundách nastavení po samostatné akci Jonathan Drouin a postaral se o devátou výhru Avalanche za sebou.

"Začali opravdu dobře. Byli jsme trochu zaskočení a navíc jsme hráli dost bídně. To je špatná kombinace," konstatoval MacKinnon po zápase a vyzdvihl výkon Crosbyho. "Ukázal, že je pořád nejlepší. Dneska dominoval, zvlášť proti naší lajně. Měli jsme sice lepší třetí třetinu, ale byl to týmový výkon," dodal.

Útočník Floridy Sam Reinhart dvěma góly řídil výhru 4:1 nad Philadelphií a poprvé v kariéře nastřílel 50 branek za sezonu. Kanadský kanonýr se na 50 zásahů dostal jako třetí hráč v ročníku a navázal na nejlepšího střelce ligy Austona Matthewse a Zacha Hymana z Edmontonu, který tuto metu překonal jen o pár minut dříve v duelu s Ottawou.

"To není špatné na chlapíka, který měl být v lize jen na černou práci a nebyl si jistý, jestli to do NHL vůbec dotáhne," řekl o spoluhráči Connor McDavid, jenž mu na 50. gól přihrál. "Všechno si tvrdě odpracoval a teď je z něj v jednatřiceti letech padesátigólový střelec. Docela působivé," dodal na adresu Hymana, jenž se stal ve věku 31 let a 289 dní třetím nejstarším hráčem v historii NHL, který hranici 50 gólů v sezoně pokořil.

Hyman v čase 23:34 poslal Oilers do vedení 3:1, jeho branka ale byla tím posledním, co hosté v kanadské metropoli předvedli. Senators čtyřmi góly v řadě otočili na konečných 5:3 a vyhráli podruhé za sebou. Edmonton i přes druhou ztrátu za sebou drží v tabulce Západní konference páté místo.

Osmadvacetiletý MacKinnon dnes bodoval i ve 34. domácím utkání v sezoně za sebou a udržel si naději, že se jako první hokejista v historii zapíše do statistik ve všech 41 duelech na vlastním ledě v jednom ročníku. Kanadský centr se dnes v této bilanci osamostatnil na druhém místě historie NHL, před ním je pouze Wayne Gretzky, který v sezoně 1988/89 bodoval ve 40 domácích duelech Los Angeles za sebou.

Pittsburgh vyhrál v Denveru první třetinu 2:0 a až do 36. minuty postupně navýšil skóre na 4:0. Na všech brankách Penguins se podílel kapitán Sidney Crosby, který jeden gól dal a na tři přihrál. Colorado do konce druhé třetiny snížilo na rozdíl dvou branek a v třetí části přidalo další dvě trefy: do prodloužení zápas poslal v 56. minutě MacKinnon svým 44. gólem v sezoně. Obrat završil po 54 sekundách nastavení po samostatné akci Jonathan Drouin a postaral se o devátou výhru Avalanche za sebou.

Výsledky NHL

Washington - Winnipeg 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Branky: 44. a 52. Ovečkin, 42. Carlson. Střely na branku: 19:27. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. Lindgren, 3. Carlson (všichni Washington).

Colorado - Pittsburgh 5:4 v prodl. (0:2, 2:2, 2:0 - 1:0)

Branky: 44. a 61. Drouin, 37. Sean Walker, 40. Trenin, 57. MacKinnon - 8. Puljujärvi, 16. Rust, 34. Crosby, 36. P. Joseph. Střely na branku: 30:34. Hvězdy zápasu: 1. Drouin, 2. MacKinnon (oba Colorado), 3. Crosby (Pittsburgh).

NY Islanders - New Jersey 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

Branky: 21. Meier, 23. J. Hughes, 27. Holtz, 56. Tierney. Střely na branku: 36:30. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Kahkonen, 2. Meier, 3. J. Hughes (všichni New Jersey).

Ottawa - Edmonton 5:3 (1:1, 2:2, 2:0)

Branky: 6. a 57. Chychrun, 25. Stützle, 37. Batherson, 60. Kelly - 4. Henrique, 22. Draisaitl, 24. Hyman. Střely na branku: 16:36. Diváci: 19.344. Hvězdy zápasu: 1. Korpisalo, 2. Chychrun, 3. Batherson (všichni Ottawa).

Seattle - Montreal 1:5 (0:4, 1:1, 0:0)

Branky: 21. Eberle - 7. a 18. Newhook, 5. Guhle, 18. Suzuki, 34. Matheson. Střely na branku: 37:17. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Guhle, 2. Newhook, 3. Primeau (všichni Montreal).

Carolina - Toronto 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Branky: 2. Skjei, 14. S. Aho - 49. N. Robertson. Střely na branku: 43:33. Diváci: 18.723. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. S. Aho, 3. Skjei (všichni Carolina).

Arizona - Dallas 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Branky: 19. Keller, 48. Bjugstad - 5. Benn, 23. Seguin, 55. Heiskanen, 59. Duchene. Střely na branku: 28:35. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Heiskanen (oba Dallas), 3. Keller (Arizona).

Anaheim - Tampa Bay 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)

Branky: 14. R. Johnston, 43. Minťukov - 28. Duclair, 37. Glendening, 61. Cirelli. Střely na branku: 32:27. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval tři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 88,9 procenta. Diváci: 16.152. Hvězdy zápasu: 1. Cirelli, 2. Duclair (oba Tampa), 3. R. Johnston (Anaheim).

Calgary - Buffalo 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)

Branky: 31. Huberdeau - 5. Krebs (Rousek), 52. Peterka, 60. T. Thompson, 60. Clifton. Střely na branku: 33:29. Diváci: 16.497. Hvězdy zápasu: 1. Peterka, 2. Luukkonen (oba Buffalo), 3. Wolf (Calgary).

Philadelphia - Florida 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 53. Brink - 11. a 59. Reinhart, 21. Tarasenko, 45. Verhaeghe. Střely na branku: 33:15. Diváci: 18.712. Hvězdy zápasu: 1. Stolarz, 2. Reinhart, 3. Montour (všichni Florida).

5.St. Louis7138330207:21579
6.Minnesota7134928220:23077