Pokles o téměř osm procent. Hodnota zemědělské produkce loni zaznamenala propad na 176,9 miliardy

Odhadovaná hodnota zemědělské produkce v Česku loni podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu meziročně klesla o 7,8 procenta na 176,9 miliardy korun. Hodnota rostlinné produkce se zejména kvůli nízké ceně úrody pšenice, ječmene a řepky ve srovnání s rokem 2022 snížila o 16,8 procenta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obilí, ilustrační foto

Hodnota rostlinné produkce v zemědělství klesla o 16,8 procenta (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hodnota živočišné produkce naopak díky vyšším cenám všech hlavních komodit ve výrobě o 6,9 procenta stoupla. I tak ale s 53,7 procenta podíl rostlinné produkce převažoval nad živočišnou, která měla podíl 39,9 procenta, informoval v pondělí Český statistický úřad.

Podnikatelský důchod zemědělců podle něj loni meziročně klesl o 45,2 procenta ze 25,6 miliardy Kč na 14 miliard korun.

Podíl na celkové produkci loni podle Českého statistického úřadu klesl v případě obilovin, technických plodin a pícnin. Víceméně na stejné úrovni se pak drželo ovoce. Podíl obilovin byl meziročně nižší o 7,32 procentního bodu, technických plodin o 1,27 procentního bodu a pícnin o 0,27 procentního bodu. Z celkové produkce ovoce tvořilo 0,83 procenta.

Francouzští vinaři hlásí rekordní produkci vína. V Burgundsku doplní zásoby, růst cen zpomalí

Číst článek

Proti tomu například podíl zeleniny, brambor, mléka, vajec, ale také skotu, prasat a drůbeže stoupl. Nejvýrazněji u mléka, a to o 2,92 procentního bodu, následovala prasata s růstem o 1,33 procenta a zelenina a zahradnické produkty s 1,24 procenta.

Přestože bylo loni obilovin méně, stejně měly na produkci největší podíl, a to 22,26 procenta. Druhé bylo mléko s 21,37 procenta a třetí technické plodiny s 13 procenty.

Z prvního odhadu úřadu už dříve vyplynulo, že podnikatelský důchod zemědělské činnosti loni meziročně klesl o 37,5 procenta na 16 miliard korun. Důchod měří odměnu neplacené práce, výnos z půdy patřící jednotkám a výnos z užití kapitálu. Blíží se koncepci běžného zisku před rozdělením a zdaněním. Podle Českého statistického úřad se sestavuje na základě unijní metodiky a popisuje ekonomickou výnosnost odvětví.

Takzvaná mezispotřeba, tedy hodnota surovin či služeb spotřebovaných při výrobě, loni proti roku 2022 klesla o 5,9 procenta na 120,3 miliardy korun. Nižší náklady, a to zejména v důsledku poklesu cen, zemědělci vydali například na energie a maziva - hlavně pohonné hmoty, ale také na krmiva a hnojiva. Naopak zdražily osiva a sadba, přípravky na ochranu rostlin a veterinární služby. Pachtovné pak meziročně stouplo o 2,6 procenta a náhrady zaměstnancům o 4,1 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme