Rozhodující český úder. Boston dotahoval, pak mu výhru trefil Zacha

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2024 8:06
David Pastrňák překonal v NHL ve druhé sezoně za sebou stobodovou hranici, když přispěl gólem a přihrávkou k výhře hokejistů Bostonu 4:3 na ledě Floridy. Zápas rozhodl v 58. minutě Pavel Zacha, který si připsal i asistenci a byl vyhlášen první hvězdou.
Pavel Zacha slaví s Davidem Pastrňákem vítězný gól Bostonu na ledě Floridy
Pavel Zacha slaví s Davidem Pastrňákem vítězný gól Bostonu na ledě Floridy | Foto: Reuters

Boston v zápase třikrát smazal jednogólové manko. Po přihrávce Zachy na modrou čáru vyrovnal Charlie McAvoy na 1:1.

Pastrňák nepohrdl šancí, když jej Florida nepokryla před brankou, a upravil ve 36. minutě na 2:2. Havířovský rodák si trefou připsal stý bod sezony (45+55).

Po české spolupráci padl vítězný gól. Pastrňák vyslal přihrávku z pravého kruhu do prostoru před brankou a od Zachovy brusle skončil puk v síti.

"Podíval se na mě, než se dostal k (odraženému) puku, a věděl jsem, že se mě bude snažit najít. Tlačil jsem se před branku, abych se dostal do gólové pozice, a měl jsem štěstí," popsal Zacha klíčovou akci.

Boston vyhrál přímý souboj o první místo v Atlantické divizi. Před Floridou vede o dva body. "Víme, že mají velmi dobrý tým. Zápas připomínal play off. Taková vítězství jsou důležitá, abychom mohli svou hru posouvat na vyšší úroveň," podotkl Zacha.

Bostonu zbývá odehrát do konce základní části devět zápasů, ve kterých může Pastrňák zaútočit na osobní rekord. Minulou sezonu získal 113 bodů (62+51). Aktuálně je se 101 body (45+56) pátý v produktivitě soutěže.

Petr Mrázek chytil 38 střel a dovedl Chicago k vítězství 3:1 nad Calgary. Blackhawks vstřelili v úvodní třetině dvě branky a svým druhým gólem v zápase zvýšil Jason Dickinson ve 45. minutě na 3:0.

Mrázek byl v závěrečném dějství pod palbou a šlo na něj dvacet střel. O čisté konto připravil českého gólmana v čase 52:25 MacKenzie Weegar, který se prosadil střelou zpoza mezikruží.

Arizona porazila Columbus 6:2 i díky 25 zákrokům Karla Vejmelky, jehož soupeř překonal jen v přesilových hrách, ve kterých otevřel skóre z mezikruží Boone Jenner a na 2:2 vyrovnal Zach Werenski střelou z levého kruhu.

Arizona rozhodla ve třetí třetině, kterou ovládla 4:0. Hlavní postavou zápasu se stal Josh Doan, který ozdobil debut v NHL dvěma góly včetně toho vítězného z 51. minuty.

Blízko k výhře měl i Jiří Patera, který chytal v NHL poprvé od 10. ledna. Vegas s českým brankářem vedl v Nashvillu po úvodní třetině 3:0, po dvou 4:1, ale nakonec podlehl 4:5 v prodloužení. Obratem protáhli Predators bodovou sérii na osmnáct zápasů.

Jan Rutta si připsal přihrávku při prohře San Jose 3:6 s Dallasem. Jeho spoluhráč Filip Zadina nasbíral čtyři záporné body za účast na ledě při vstřelené a inkasované brance.

Výsledky NHL:

Florida - Boston 3:4 (2:1, 0:1, 1:2)

Branky: 1. Rodrigues, 19. Reinhart, 50. Verhaeghe - 18. McAvoy (Zacha), 36. Pastrňák, 56. Frederic, 58. Zacha (Pastrňák). Střely na branku: 21:21. Diváci: 18.689. Hvězdy zápasu: 1. Zacha, 2. Pastrňák (oba Boston), 3. Reinhart (Florida).

NY Rangers - Philadelphia 6:5 v prodl. (0:0, 1:2, 4:3 - 1:0)

Branky: 43. a 54. Lafreniere, 36. Zibanejad, 42. Brodzinski, 50. Trocheck, 61. Fox - 23. Laughton, 32. Poehling, 47. Konecny, 52. Tippett, 57. Foerster. Střely na branku: 27:41. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Fox, 2. Lafreniere, 3. Zibanejad (všichni NY Rangers).

Pittsburgh - Carolina 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 23. Puljujärvi, 38. Rust, 59. O'Connor, 60. Crosby - 32. Orlov. Střely na branku: 22:39. Diváci: 17.813. Hvězdy zápasu: 1. Nedeljkovic, 2. Puljujärvi, 3. Rust (všichni Pittsburgh).

Washington - Detroit 4:3 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 1:0)

Branky: 45. a 62. D. Strome, 23. Dowd, 41. McMichael - 25. DeBrincat, 40. Perron, 55. P. Kane. Střely na branku: 30:33. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. D. Strome, 2. McMichael (oba Washington), 3. DeBrincat (Detroit).

Toronto - New Jersey 3:6 (1:2, 2:2, 0:2)

Branky: 2. Bertuzzi, 24. W. Nylander, 25. Matthews - 57. a 59. J. Hughes, 5. L. Hughes, 18. Hischier, 26. Meier, 34. Willman. Střely na branku: 45:25. Diváci: 18.360. Hvězdy zápasu: 1. Hischier, 2. Bratt, 3. Allen (všichni New Jersey).

Nashville - Vegas 5:4 v prodl. (0:3, 1:1, 3:0 - 1:0)

Branky: 35. Jankowski, 46. O'Reilly, 53. F. Forsberg, 53. Nyquist, 61. Josi - 3. Barbašev, 6. Howden, 17. Theodore, 40. W. Karlsson. Střely na branku: 35:35. Patera odchytal za Vegas celé utkání, inkasoval pět branek z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Diváci: 17.778. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. O'Reilly, 3. Jankowski (všichni Nashville).

Winnipeg - Edmonton 3:4 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)

Branky: 25. Appleton, 50. Dillon, 51. Monahan - 32. Draisaitl, 34. Brown, 47. Nugent-Hopkins, 62. Hyman. Střely na branku: 25:42. Diváci: 15.225. Hvězdy zápasu: 1. Monahan (Winnipeg), 2. McDavid (Edmonton), 3. Dillon (Winnipeg).

Chicago - Calgary 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Branky: 16. a 45. Dickinson, 4. S. Jones - 53. Weegar. Střely na branku: 27:39. Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval jeden gól z 39 střel a úspěšnost zásahů měl 97,4 procenta. Diváci: 19.404. Hvězdy zápasu: 1. Dickinson, 2. Slaggert, 3. Mrázek (všichni Chicago).

Colorado - Montreal 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Branky: 1. MacKinnon - 1. Suzuki, 15. Armia. Střely na branku: 28:27. Diváci: 18.119. Hvězdy zápasu: 1. Armia, 2. Montembeault (oba Montreal), 3. MacKinnon (Colorado).

Arizona - Columbus 6:2 (0:1, 2:1, 4:0)

Branky: 37. a 52. Doan, 35. Maccelli, 55. Bjugstad, 57. Schmaltz, 60. Guenther - 12. Jenner, 40. Werenski. Střely na branku: 35:27. Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,6 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Doan, 2. Maccelli, 3. Schmaltz (všichni Arizona).

Seattle - Anaheim 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Branky: 8. Tolvanen, 17. Eberle, 26. Bjorkstrand, 36. Beniers. Střely na branku: 36:12. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Beniers, 2. Tolvanen, 3. Daccord (všichni Seattle).

San Jose - Dallas 3:6 (0:2, 3:3, 0:1)

Branky: 21. Barabanov (Rutta), 22. Eklund, 29. Kostin - 12. a 31. Johnston, 21. a 52. J. Robertson, 17. Marchment, 29. Benn. Střely na branku: 20:41. Diváci: 12.208. Hvězdy zápasu: 1. Benn, 2. Johnston, 3. J. Robertson (všichni Dallas).

5. St. Louis 72 38 4 30 208:217 80
6. Minnesota 71 34 9 28 220:230 77
7. Arizona 72 30 5 37 213:236 65
8. Chicago 72 21 5 46 160:257 47