Někteří lékaři ústecké nemocnice podali výpovědi, nelíbí se jim vedení kliniky

  11:16
Vážné personální problémy, které mohou přerůst v nedostatek lékařů pro lidi v ohrožení života, musí řešit v ústecké Masarykově nemocnici vedení Krajské zdravotní. A protože Ústecký kraj je také stoprocentním vlastníkem této společnosti, potíže na Klinice anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM) se stávají i problémem politickým, který využívá opozice.

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem | foto: Karel PešekMF DNES

Krajská zdravotní spravuje sedm největších nemocnic v Ústeckém kraji. Na klinice, kterou vede přednosta Marek Nalos a která je v podstatě centrálním pracovištěm ústecké Masarykovy nemocnice s JIPkami a odděleními ARO pracuje 55 lékařů, devět z nich podalo výpověď a v současnosti jim běží výpovědní doba.

„V tuto chvíli mohu potvrdit, že vedení Krajské zdravotní aktuálně řeší na KAPIM složitější personální situaci, která vznikla uvnitř týmu kvůli určitým neshodám mezi lékaři a vedením kliniky,“ uvedla mluvčí KZ Petra Roubíčková.
„Personální management na KAPIM není otázkou jednoho dne, týdne, a dokonce ani jednoho měsíce. Vedení KZ před pár měsíci vstoupilo do jednání s lékaři KAPIM s cílem situaci stabilizovat, a v ideálním případě najít řešení vhodné pro všechny strany,“ dodala s tím, že počet lékařů, kteří podali výpověď se během doby měnil.

Někteří ji podali a následně stáhli, další výpovědi přibyly. „Výpovědní doba u většiny lékařů však dosud neuplynula a my nadále jednáme s lékaři individuálně tak, aby se personální situace na oddělení nezhoršila a zůstala zachována vysoká kvalita péče obyvatelům kraje, která je pro vedení KZ absolutně prioritní,“ sdělila mluvčí.

MF DNES oslovila několik lékařů z Krajské zdravotní, problémy na klinice rezonují v celé nemocnici. „Jde o rozpisy služeb a lékařské postupy v jednotlivých případech,“ sdělila lékařka z kliniky, která sama výpověď nepodala, ale s objemem práce a stresem je tu dlouhodobě nespokojena.

Neshody s vedením kliniky

„Na té klinice jsou všichni špičkoví a velmi vzdělaní odborníci, mají ohromné množství práce, mají různé představy o postupech léčby pacientů a jsou často přetíženi. Na jejich práci záleží životy pacientů a velkou roli v tom hrají také ega,“ popisuje jeden z primářů z jiného oddělení, který je se situací na KAPIM obeznámen.

Že jde hlavně o personální neshody, potvrzují oba zmínění lékaři. Podle nich ti, kteří výpovědi zatím nestáhli, nechtějí z Krajské zdravotní odejít za každou cenu, klidně by zůstali, ale s jiným vedením kliniky, anebo na jiných odděleních. Problém se podle nich týká výhradně lékařů, od sester a dalšího personálu se výpovědi zatím neobjevily.

Přednostu KAPIM Marka Nalose se MF DNES opakovaně zastihnout nepodařilo.

Situací na klinice se zabývalo i jednání krajské rady, coby zástupců vlastníka. „Představenstvo i ředitelka Krajské zdravotní nás informovaly jakým způsobem situaci na klinice řeší. Vím, že tam mají nějaké personální zemětřesení, ale není až tak velké, jak je uvedeno v dopise,“ sdělil hejtman Jan Schiller (ANO), který měl informace o osmi výpovědích.

„Vedení KZ nás ujistilo, že se personální problémy na klinice nijak nedotknou péče o pacienty a že určitě žádný rozpad oddělení nehrozí,“ sdělil hejtman.

Opozice: KAPIM je na hranici kolapsu

Dopis, který hejtman zmínil, napsal Jaroslav Komínek z KSČM. Bývalý náměstek exhejtmana Oldřicha Bubeníčka a v současnosti krajský zastupitel o nespokojenosti informoval otevřeným dopisem některé své kolegy z vedení kraje, vybraná média a vedení Krajské zdravotní.

„Obrátilo se na mě několik zaměstnanců Masarykovy nemocnice se žádostí o pomoc. Na klinice dlouhodobě vládne nespokojenost s přednostou, který dle zpráv z různých zdrojů údajně řízení kliniky manažersky nezvládá a po lékařích údajně požaduje postupy mimo náležitou odbornou úroveň,“ uvádí Komínek v dopise.

„Podle mých zpráv je v této chvíli KAPIM de facto na hranici personálního kolapsu a pokud nebude v řádu jednotek dní nalezeno uspokojivé řešení, kterým se zdá být pouze výměna na pozici přednosty kliniky, dojde k podání dalších výpovědí dosud trpělivých lékařů a tím k dramatickému snížení kapacity a kvality péče,“ stojí dále v dopise.

„Lékaři doufají, že se něco pohne. Péče má být prioritně pro pacienty, tam se spíš odehrává personální válka, což je pro lékaře špatně,“ poznamenal Komínek.

„Věřím, že vedle kauzy rozkradených dotací nepotřebují Krajská zdravotní ani přímo politické vedení kraje další poškození vlastní reputace v očích obyvatel kraje i zbytku Česka,“ připomněl zastupitel i dotační kauzu, při níž bylo na začátku března zatčeno několik lidí kvůli podezření na rozkrádání dotací včetně generálního ředitele firmy Krajská zdravotní Petra Malého a jeho náměstka Pavla Vorala.

Zásah NCOZ na ředitelství nemocnic Ústeckého kraje (únor 2024)