V Praze se uskutečnilo Česko-Korejské jaderné sympozium

publikováno:
  • Ve čtvrtek 11. dubna se v Praze uskutečnilo Česko-Korejské jaderné sympozium vědy a výzkumu pořádané Ústředním výzkumným institutem společnosti KHNP
  • Hlavním cílem sympozia bylo zhodnocení dosavadních výsledků společného Česko-Korejského výzkumu v oblasti jaderné energetiky
  • V průběhu dne vystoupila řada významných zástupců české i korejské strany. Proběhla také prezentace technologií společnosti KHNP včetně malého modulárního reaktoru i-SMR či zařízení pro skladování použitého jaderného paliva

Praha, 12. dubna 2024: V rámci již třetího setkání technologické výměny pořádaného tento týden v Praze Ústředním výzkumným institutem společnosti KHNP, která je jedním z účastníků tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Česku, se ve čtvrtek uskutečnilo Česko-Korejské jaderné sympozium vědy a výzkumu. Účastnilo se jej asi čtyřicet expertů z Českých i Korejských firem, univerzit a výzkumných ústavů.

V průběhu sympozia vystoupila řada významných hostů, mezi kterými byli například zástupce vrchního ředitele Sekce energetiky a jaderných zdrojů MPO Tomáš Ehler, korejský velvyslanec Youngki Hong, rektor ČVUT Vojtěch Petráčeknebo předseda Technologické agentury ČR Petr Konvalinka.

Na programu sympozia byla také prezentace malého modulárního reaktoru nové generace i-SMR, konceptu uhlíkově neutrálního města budoucnosti Smart Net-Zero City, zařízení pro suché skladování použitého jaderného paliva a dalších technologií společnosti KHNP.

„Věříme, že navázáním kontaktů s českými jadernými odborníky a vzájemnou výměnou technologií se nám podaří dále posílit spolupráci mezi oběma zeměmi. Díky tomuto partnerství očekáváme také společný růst jaderné energetiky obou zemí,“ uvedl ředitel Ústředního výzkumného institutu KHNP Ho Cheol Shin.

Hlavním cílem sympozia bylo zhodnocení výsledků společného mezinárodního výzkumu v oblasti energetiky podporovaného ministerstvy průmyslu a obchodu obou zemí, který byl zahájen v lednu 2023 a potrvá do konce roku 2025. Na výzkumu se z české strany podílejí společnosti UJP a MABAVE spolu s ČVUT, z korejské strany pak společnost KHNP, univerzita Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) a Korejský ústav pro výzkum atomové energie (KAERI).

V rámci spolupráce již společnost KHNP mimo jiné pro ČVUT vyvinula simulátor svého reaktoru APR1000 určený pro školení expertů v ovládání této technologie. Právě reaktor APR1000, který již v minulém roce získal certifikaci EUR potvrzující splnění přísných evropských standardů, KHNP navrhuje pro výstavbu v Česku.

 

O společnosti KHNP

KHNP je státem vlastněná jihokorejská společnost s 50letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. V Jižní Koreji aktuálně provozuje 25 reaktorů, úspěšně vybudovala čtyři nové jednotky v Jaderné elektrárně Baráka ve Spojených arabských emirátech a má zkušenosti s výstavbou až devíti jednotek současně. Její moderní reaktory generace III+ APR1400 a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti a ochranu v případě havárie velkého letadla a kybernetických útoků.