Po trailech přes hory

Hertl se poprvé prosadil v novém dresu. Gólem pomohl porazit Minnesotu

Tomáš Hertl vstřelil v NHL svůj první gól v dresu Vegas. Český útočník byl za svůj výkon v utkání, v němž hráči Vegas porazili Minnesotu 7:2, oceněn jako třetí hvězda večera. V dalším ze zápasů Karel Vejmelka pomohl 38 zákroky k vítězství Arizony 3:2 v prodloužení na ledě Edmontonu a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Tomáš Hertl
zdroj: Reuters

Tým Vegas vedl už v deváté minutě 3:0 a po dvou třetinách 4:1. Hertlova chvíle přišla v čase 42:27, kdy přidal z dorážky pátý gól týmu. "Bylo to skvělé! Všichni měli radost, i fanoušci. Je skvělé se poprvé trefit před domácími fanoušky, protože je prostě zábava tady hrát. Ještě větší radost ale mám z toho, že jsme urvali místo v play-off," řekl Hertl po zápase.

Hertlův první gól v dresu Vegas:

Český útočník vstřelil šestnáctou branku sezony, ale z gólu se radoval po téměř třech měsících, protože v únoru podstoupil operaci kolene. O výhru obhájců Stanleyova poháru se zasloužilo sedm různých střelců a nejlepším hráčem večera se stal Chandler Stepnhenson, který přihrál na čtyři branky.

Západní konference tak už zná týden před koncem základní části postupovou osmičku do play-off. Poslední místo zaujal Vegas i díky prohře St. Louis 2:5 s Carolinou. O výhru obhájců Stanleyova poháru se zasloužilo sedm různých střelců a nejlepším hráčem večera se stal Chandler Stepnhenson, který přihrál na čtyři branky. "Stále se chceme zlepšovat a vyhrát příští zápasy, abychom vstupovali do play off ve formě a s dobrým pocitem ze své hry," podotkl Hertl.

Vejmelku předčil jen spoluhráč Matias Maccelli, který rozhodl prodloužení a asistoval u prvního gólu. Arizona v základní hrací době dvakrát vedla, z dorážek se prosadili Josh Doan a Logan Cooley. Edmonton hrál podruhé za sebou bez svého lídra Connora McDavida. Českého brankáře překonali Adam Henrique z dorážky a Darnell Nurse střelou od modré čáry.

"Hráli jsme slušně. Soupeř měl tlak, ale ustáli jsme jej a náš gólman vytáhl několik opravdu dobrých zákroků," řekl trenér Arizony Andre Tourigny po výhře. Jeho svěřenci odehráli první zápas od zpráv o možném stěhování klubu do Salt Lake City v Utahu. "Bojovali jsme. Hráči zůstali neskutečně soustředění a dodržovali systém. Udělali na mě dojem," doplnil kouč.

Anaheim prohrával s Calgary po dvou třetinách 0:4, ale zápas zdramatizoval a ve 48. minutě snížil na rozdíl jediného gólu. U první branky asistoval Radko Gudas, jehož střelu od modré dorazil do sítě Sam Colangelo a skóroval tak při svém debutu v NHL. Poslední slovo měl ale Andrej Kuzmenko, který dvěma trefami upravil na konečných 6:3 a zároveň tím zkompletoval hattrick.

Titulem první hvězda zápasu byl symbolicky za své služby odměněn Jakob Silfverberg, který odehrál za Anaheim poslední domácí zápas a po dvanácti letech uzavírá působení v NHL. Třiatřicetiletý útočník po zápase prozradil, že se vrátí do rodného Švédska, kde plánuje pokračovat v hokejové kariéře.

Tři góly nasázel v pátečním programu NHL také Filip Forsberg a zařídil výhru Nashvillu 5:1 v Chicagu. Útočník Predators se zlepšil na 46 branek v sezoně a překonal tím klubový rekord, který držel Matt Duchene.

Výsledky NHL:

St. Louis – Carolina 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)

Branky: 18. Bolduc, 26. Kyrou – 58. a 60. Guentzel, 19. Martinook, 29. Jarvis, 48. Slavin. Střely na branku: 31:42. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Slavin (Carolina), 2. Kyrou (St. Louis), 3. Aho (Carolina).

Chicago  Nashville 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Branky: 37. Kurashev  6., 26., 42. F. Forsberg, 20. Sherwood, 30. Zucker. Střely na branku: 26:40. Diváci: 19 449. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Evangelista, 3. Lankinen (všichni Nashville).

Edmonton  Arizona 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0  0:1)

Branky: 22. Henrique, 42. Nurse  6. Doan, 26. Cooley, 62. Maccelli. Střely na branku: 40:28. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celé utkání, inkasoval dvě branky ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 95 procenta. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Maccelli, 2. Vejmelka (oba Arizona), 3. E. Kane (Edmonton).

Anaheim  Calgary 3:6 (0:2, 0:2, 3:2)

Branky: 43. Colangelo (Gudas), 47. Vatrano, 48. Zellweger  26., 55. a 58. Kuzmenko, 6. Mangiapane, 12. Kadri, 39. Zary. Střely na branku: 22:27. Diváci: 17 174. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg (Anaheim), 2. Kadri, 3. Kuzmenko (oba Calgary).

Vegas  Minnesota 7:2 (3:0, 1:1, 3:1)

Branky: 3. Roy, 7. Dorofejev, 9. Eichel, 34. Marchessault, 43. Hertl, 51. W. Karlsson, 54. Kolesar  28. Chusnutdinov, 48. Hartman. Střely na branku: 30:27. Diváci: 18 415. Hvězdy zápasu: 1. Stephenson, 2. Hanifin, 3. Hertl (všichni Vegas).