Medicína

Dlouhé čekací lhůty na vyšetření (průzkum)


Kategorie: Aktuality 
15.duben 2024

Vyšetření na alergologii, diabetologii, kardiologii či u rehabilitačního lékaře – na všechna si noví pacienti počkají i déle než 3 měsíce. To vyplývá z průzkumu, které Sdružení ambulantních specialistů (SAS) realizovalo letos v březnu mezi svými lékaři. V případě některých oborů si pacienti počkají dokonce i více než tři čtvrtě roku – typicky se jedná o urologické nebo plicní ambulance. Situace je podle SAS zoufalá. Výsledek jednání za zavřenými dveřmi s premiérem a ministrem zdravotnictví.

Za 6 let bude v České republice chybět minimálně 25 % ambulantních specialistů. Až 43 % specialistů je dnes v důchodovém věku. „Mezi obory s největším podílem lékařů nad 60 let patří bezesporu chirurgie. Chirurgů v důchodovém věku je nadpoloviční většina z celkového počtu 1 059, internistů 675 z celkem 1 357. Podobně je na tom i pneumologie a ftizeologie,“ přibližuje MUDr. Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů.

Stejně „špatně“ je na tom ale i celá řada dalších oborů - alergologie a klinická imunologie, kardiologie, psychiatrie, rehabilitační lékařství, ORL, dermatologie, ortopedie, neurologie, gastroenterologie, urologie, oftalmologie, endokrinologie a diabetologie. Jednou z priorit SAS je tedy dostatečně motivovat mladé lékaře, například úpravou vzdělávacího systému. Všechna vhodná vyšetření by tak v budoucnu mohla být řešena ambulantně a včas.

Z aktuálních dat z konce března 2024 vyplývá, že nejdelší čekací lhůty na klinické vyšetření pro nové pacienty jsou na alergologii v Královéhradeckém kraji a dále na kardiologii na Vysočině, Královéhradeckém, Ústeckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji. Stop stav hlásí i logopedi především v Jihočeském, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Zde je čekací doba až 16 týdnů. Alarmující stav je ale také v oboru oftalmologie, kde je plná kapacita a péče je nedostupná ve více krajích. Naopak ORL je jeden z oborů, který funguje takřka bez objednání, a to platí ve všech krajích. Je to ale dáno tím, že se z velké části starají o akutní případy, tj. pacienti nečekají týdny od objednání, ovšem musí zase počítat s tím, že stráví až i několik hodin v čekárně, než na ně přijde řada.

Otázkou zůstává, zda politici dodrží všechny sliby. Ambulantní specialisté  se dočkali, a na konci března 2024 proběhlo jednání s premiérem a ministrem zdravotnictví. Premiér měl zájem problematiku specialistů řešit. Spolu s ministrem zdravotnictví slíbil podporu v zařazení informací o práci ambulantních specialistů do pregraduálního i postgraduálního vzdělávání, aby se mladí lékaři nebáli jít do ambulancí. Což specialisté samozřejmě plně podporují. Ministr zdravotnictví upřesnil výklad priorit v úhradách péče ambulantních specialistů pro rok 2025.

Celý segment by měl dostat navýšení odpovídající jiným segmentům, regiony a obory s nedostatkem specialistů by měly být nad to úhradově preferovány. Zásadní informace se vztahuje k novelizaci zákoníku práce, která omezí úvazek každého lékaře na maximálně 1,2 úvazku. Následně bude provedena revize všech nadúvazků lékařů. Novela by měla vejít v platnost, doufejme, již od druhé poloviny roku 2024.

Nejkritičtější situace je v následujících oborech: dětská psychiatrie, psychiatrie dospělých, oční, dermatologie, diabetologie, alergologie, kardiologie, logopedie, endokrinologie, vnitřní lékařství. Dle TZ

www.insighters.cz

           

 

Autor: MUDr. Olga Wildová