Studio Time Out

Smejkal premiérovým gólem v NHL pomohl porazit Boston, Bruins v play-off narazí na Toronto

Spolupráce Pavla Zachy a Davida Pastrňáka neodvrátila domácí prohru Bostonu 1:3 s Ottawou. Zacha 21. gólem v sezoně vyrovnal své loňské střelecké maximum. Jiří Smejkal v dresu Senators vstřelil premiérovou branku v NHL. Washington si výhrou 2:1 nad Philadelphií zajistil postup do play-off.

Jiří Smejkal střílí svůj první gól v NHL
zdroj: USA Today Sports autor: Bob DeChiara

Smejkal na svou první branku v lize čekal dvacet zápasů. Na ledě Bostonu český útočník ve 31. minutě otevřel skóre a nasměroval Ottawu za vítězstvím, když z úhlu propasíroval puk za gólmana Ullmarka.

"Když jsem viděl Erika Brännströma, jak zaváží puk do útočného pásma, věděl jsem, že mě bude hledat. Na nahrávku jsem byl připravený, takže už jen stačilo dostat puk do branky. Když si puk našel cestu skrz gólmanovu výstroj, byl to skvělý pocit," líčil po svém prvním zásahu v NHL Smejkal.

Na potvrzení gólu si ale musel chvíli počkat. Rozhodčí jej totiž uznali až po zhlédnutí videa. "Od začátku jsem si myslel, že je puk za čárou. Když jsem viděl rozhodčího, jak rozpažil, byl jsem trochu překvapený. Celou dobu jsem se modlil, aby ho uznali. Jsem rád, že to dobře dopadlo," řekl šestadvacetiletý český útočník.

Zacha po Pastrňákově nahrávce v úvodu třetí třetiny snížil na 1:2 a uzavřel základní část s novým osobním maximem. Rodák z Brna nasbíral 59 bodů a o dvě asistence tak vylepšil svou bilanci z minulého ročníku.

"Hlavně v přesilovkách se musíme víc tlačit do zakončení. Zbytečně puk obehráváme, místo toho, abychom ho poslali na branku. Kdyby Kevin (Shattenkirk) neposlal od modré puk na branku, nedostal bych se k dorážce a nejspíš bychom podruhé za sebou nedali ani gól," uvedl Zacha po zápase.

Na vydařenou loňskou sezonu navázal i Pastrňák. Ten zakončil dlouhodobou část se 46 trefami a 63 nahrávkami a podruhé v kariéře překonal stobodovou hranici.

Za svým rekordem český střelec zaostal o tři body. Poprvé v kariéře ale překonal hranici 60 nahrávek.

Boston v tabulce Východní konference jistě skončí na čtvrtém místě a v prvním kole play-off narazí na Toronto.

Pro Ottawu nepříliš vydařená sezona končí. Vzpruhou před dalším ročníkem ale může být bilance z posledních čtyř zápasů, v nichž Senators nasbírali čtyři výhry.

"Myslím, že jsme dneska Boston trochu zaskočili. Hlavně v první třetině jsme je přehrávali. Dokonce jsme ji vyhráli 11:3 na střely. Jsme rádi, že se nám podařilo zakončit ročník takovým výkonem," uvedl Smejkal, jenž většinu sezony strávil na farmě v Belleville.

Čtyři body v úvodních pěti zápasech za Vegas zaznamenal Tomáš Hertl. Český útočník v úterý pomohl asistencí Golden Knights k výhře 3:1 nad Chicagem a vylepšil svou sezonní bilanci na 38 bodů.

Výborný zápas v brance Blackhawks odchytal Petr Mrázek, jenž inkasoval dvě branky z 36 střel. Chicago přesto prohrálo popáté v řadě.

Poslední postupové místo na Východě vybojoval Washington, jenž v klíčovém zápase porazil Philadelphii 2:1. Vítěznou branku dal tři minuty před závěrečnou sirénou T. J. Oshie.

Philadelphia pro naději na postup potřebovala vyhrát v základní hrací době, proto za stavu 1:1 necelé čtyři minuty před závěrečnou sirénou odvolala gólmana. Místo tlaku ale ujel Oshie a rozhodl o postupu Capitals.

Na kuriózní situaci doplatili hokejisté Detroitu. Red Wings i díky vyrovnávací brance pět sekund před koncem základní hrací doby porazili Montreal 5:4 po nájezdech, výhra jim ale k postupu nestačila.

Rozhodujícím faktorem při bodové shodě jsou výhry v základní hrací době a těch Capitals nasbírali o pět víc.

Výsledky úterních zápasů NHL:

Boston – Ottawa 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 53. Zacha (Pastrňák) – 31. Smejkal, 31. Chychrun, 59. Zub. Střely na branku: 35:20. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. A. Forsberg (Ottawa), 2. Zacha, 3. McAvoy (oba Boston).

Montreal – Detroit 4:5 po nájezdech (1:1, 2:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 12. Newhook, 27. Gallagher, 31. Caufield, 53. Slafkovský – 19. Seider, 31. Veleno, 44. Sprong, 60. Perron, rozh. náj. P. Kane. Střely na branku: 33:40. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Gallagher, 2. Slafkovský, 3 Newhook (všichni Montreal).

Florida – Toronto 5:2 (0:2, 4:0, 1:0)
Branky: 31. a 58. Reinhart, 21. Verhaeghe, 31. Bennett, 34. Montour – 4. Marner, 12. Gregor. Střely na branku: 42:26. Diváci: 18 317. Hvězdy zápasu: 1. Bennett, 2. Reinhart, 3. Barkov (všichni Florida).

Columbus – Carolina 6:3 (3:2, 1:1, 2:0)
Branky: 6. a 60. Werenski, 4. Del Bel Belluz, 20. Malatesta, 33. J. Gaudreau, 41. A. Nylander – 19. a 31. Teräväinen, 8. Kotkaniemi. Střely na branku: 25:41. Diváci: 17 289. Hvězdy zápasu: 1. Werenski, 2. Del Bel Belluz (oba Columbus), 3. Teräväinen (Carolina).

Winnipeg – Seattle 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)
Branky: 11. a 20. Connor, 23. Ehlers, 52. Toffoli – 19. Tatar, 26. Gourde, 39. Kartye. Střely na branku: 24:23. Diváci: 15 225. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Connor, 3. Ehlers (všichni Winnipeg).

Philadelphia – Washington 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 33. Couturier – 19. Ovečkin, 57. Oshie. Střely na branku: 28:18. Diváci: 19 411. Hvězdy zápasu: 1. Oshie (Washington), 2. Johnson (Philadelphia), 3. Ovečkin (Washington).

Vegas – Chicago 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 37. McNabb (Hertl), 48. Amadio, 59. N. Roy – 57. Dickinson. Střely na branku: 37:24. Brankář Mrázek za Chicago odchytal 59 minut a 24 vteřin, inkasoval dvě branky z 36 střel a úspěšnost zákroků měl 94,4 procenta. Diváci: 18 222. Hvězdy zápasu: 1. Thompson, 2. McNabb, 3. Amadio (všichni Vegas).

Vancouver – Calgary 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky: 12. T. Myers, 14. Höglander, 22. Joshua, 56. J. Miller – 51. Pachal. Střely na branku: 31:40. Diváci: 18 918. Hvězdy zápasu: 1. Demko, 2. Myers, 3. Joshua (všichni Vancouver).