Vladislava Mašková

17. 4. 2024

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.

Firmy si často najímají specialisty z personálních agentur, takzvané headhuntery, aby je pro ně našli. Headhunteři hledají mimo jiné i na síti LinkedIn nebo v konkurenčních firmách.

„V České republice je velký nedostatek schopných vrcholových manažerů způsoben především rychlým růstem některých odvětví, demografickými změnami, jako je stárnutí pracovní síly, nebo specifickými požadavky na dovednosti a zkušenosti, které jsou nutné pro vrcholové manažery. Zároveň se na nízkém počtu podílí také odliv talentů do zahraničí, kde manažeři hledají atraktivnější pracovní nabídky. Pracovní trh trpí jejich akutním nedostatkem, což vede k situaci, kdy často jedinou možností, jak sehnat schopného šéfa, je jeho přetažení od konkurenční firmy,“ uvedla Gabriela Hansliková, obchodní ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Vrcholoví manažeři nesou často velkou zodpovědnost a musí být ochotni trávit v práci mnohdy dlouhé hodiny.

„Už ráno, když jedu do práce autem, tak přemítám, co všechno musím stihnout. Jednám s našimi obchodními zástupci, s úřady, s tiskem, řeším výsledky prodeje,“ říká v magazínu e15 Alena Sojková, manažerka ostravské pobočky firmy Ryor.

Umění naslouchat podřízeným

Dalšími schopnostmi, které jsou pro post manažera důležité, je umět naslouchat podřízeným, týmovost, dobře vést lidi a objektivita.

„Zkrátka musí být dobrý kouč. To buď v sobě máte, anebo ne. To se jen tak naučit nedá,“ míní regionální ředitel Raiffeisen stavební spořitelny Josef Horváth ve výše zmíněném magazínu.

Odvětví, která jsou nejvíce nedostatkem vrcholových manažerů zasažena, jsou převážně v oblastech, jako je IT, technologie, finance, zdravotnictví a výroba, kde je potřeba vysoké míry odbornosti.

„Je velmi složité získat kvalifikovaného manažera a zároveň odborníka v oboru, právě nedostatečná kvalifikace je totiž jedním z problémů, na které firmy během obsazování vyšších postů narážejí. Obsadit takovou pozici trvá v průměru čtyři měsíce,“ sdělil Petr Hykel, majitel a ředitel headhunterské společnosti Theones, která se zaměřuje na obsazování vrcholových manažerských pozic.

Lákavé nabídky

Pokud firma už takového schopného manažera má, měla by ho hýčkat nejen finančně, míní agentury. Nabídky konkurenčních firem jsou totiž často lákavé, a i loajální šéfové jim často neodolají.

„Vedle nadstandardního finančního ohodnocení a nejrůznějších finančních bonusů patří k běžným benefitům služební telefony, počítače, auta, výjimkou nejsou ani byty či domy. Špičkový manažeři si své působiště vybírají ale také podle atmosféry v týmu, firemní kultury a možnosti kariérního růstu či dalšího vzdělávání. V poslední době kladou velký důraz na vyváženost pracovního a volného času. Ač velmi často pracují přesčas a jsou k dispozici i po pracovní době, chtějí trávit čas s rodinou, přáteli, sportovat nebo mít kulturní vyžití. Ceněným benefitem je tak dovolená navíc,“ vyjmenovala Marcela Vyskoková, marketingová manažerka personální agentury Advantage Consulting.

Jakým způsobem řeší nedostatek manažerů jedna z největších firem v Česku, ČEZ, sdělila redakci Epoch Times mluvčí ČEZ Alice Horáková:

„ČEZ se stabilně umisťuje na předních příčkách nejlépe hodnocených zaměstnavatelů v České republice a vzhledem ke své velikosti a významu pro českou energetiku je hodnocen vysoko i z pohledu prestiže. Z pravidelných interních průzkumů navíc stabilně vyplývá, že zaměstnanci včetně vrcholových pozic cítí k firmě velkou loajalitu. Řada našich zaměstnanců u nás pracuje desítky let a v top managementu nejsou výjimečné příběhy těch, kdo se na svou současnou pozici vypracovali postupně.

Protože je energetika poměrně specifické odvětví, kde jsou zejména technické zkušenosti velmi ceněny, interní kariérní růst našich zaměstnanců podporujeme. V rámci ČEZ tak máme vypracovaný komplexní rozvojový program zaměřený jak na prohlubování a rozšiřování odborné kvalifikace, tak na získávání manažerských kompetencí. Zaměstnancům, kteří chtějí kariérně růst, nabízíme řadu podpůrných školení, mentoringový nebo koučinkový program, tak aby byli na novou roli adekvátně připraveni.“

Platy vrcholových manažerů ročně rostou v průměru zhruba o deset procent. Podle průzkumu společnosti Executivejob.cz a Vissto při zohlednění mezd mužů i žen se průměrná manažerská mzda za rok 2023 pohybovala okolo 130 tisíc Kč měsíčně.

Přečtěte si také

Pavel Matocha: Proč Česká televize čelí stoupající nedůvěře diváků
Pavel Matocha: Proč Česká televize čelí stoupající nedůvěře diváků

Česká televize si nedůvěru vysvětluje jako následek hybridní války a dezinformační kampaně.

Na středních školách dnes začíná náhradní termín jednotné přijímací zkoušky
Na středních školách dnes začíná náhradní termín jednotné přijímací zkoušky

Na středních školách dnes začíná náhradní termín jednotné přijímací zkoušky, druhý termín je vypsaný na úterý.

Trump si podle předvolebního průzkumu CNN udržuje před Bidenem náskok
Trump si podle předvolebního průzkumu CNN udržuje před Bidenem náskok

Trump si podle průzkumu mezi registrovanými voliči udržuje podporu asi 49 procent dotazovaných, Biden má podle průzkumu nyní mírně nižší podporu, a to 43 procent dotazovaných, zatímco v lednu to bylo 45 procent.

TOP 09 má čtyři kandidáty na ministra pro vědu a výzkum
TOP 09 má čtyři kandidáty na ministra pro vědu a výzkum

Na ministra pro vědu a výzkum má TOP 09 podle místopředsedy strany a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) čtyři kandidáty, tři muže a ženu.

Drastické a nevratné klimatické geoinženýrství znepokojuje vědce
Drastické a nevratné klimatické geoinženýrství znepokojuje vědce

Jak ovlivnit klima na Zemi? Přečtěte si o záměrném vysušování stratosféry a jeho potenciálu ovlivnit energetickou nerovnováhu...