Amie Dahnke

17. 4. 2024

Vřelé objetí, jemné pohlazení, utěšující ruka – tyto něžné projevy fyzického doteku se mohou někomu zdát jako pouhá gesta, ale nová studie naznačuje, že jsou velmi důležité pro naše zdraví a štěstí.

Na základě analýzy více než 200 studií vědci zjistili, že mezilidský kontakt může přinést řadu přínosů, od zmírnění bolesti a úzkosti až po podporu vývoje křehkých novorozenců.

Od objetí k masáži

Výsledky metaanalýzy byly zveřejněny v časopise Nature Human Behavior.

Němečtí a nizozemští vědci prozkoumali celkem 212 studií, které zahrnovaly údaje o téměř 13 000 kojenců, dětí a dospělých. Tyto studie porovnávaly osoby, které během pokusů zažily fyzický dotek, s těmi, které jej nezažily.

Fyzické doteky byly různé, včetně interakcí mezi člověkem a člověkem, mezi člověkem a zvířetem, mezi člověkem a předmětem, a dokonce i mezi člověkem a robotem.

Jedna ze zkoumaných studií ukázala, že každodenní 20minutová jemná masáž po dobu šesti týdnů snižuje agresivitu a úroveň stresu u starších lidí s demencí.

Klinická studie, ačkoli malá, prokázala, že u studentů s poruchou pozornosti a hyperaktivitou se po absolvování 20minutových masáží dvakrát týdně zlepšila nálada a jejich chování ve třídě.

Výzkumný článek publikovaný v časopise PLOS ONE naznačuje, že objímání může přispět ke snížení paniky typu „bojuj, nebo uteč“, kterou člověk prožívá při panickém záchvatu.

Odlišnosti úspěšné dotykové terapie

Výzkumný tým zjistil, že frekvence doteků je důležitější než jejich délka.

„Prodloužení délky jednotlivých sezení nezlepšilo zdravotní účinky,“ napsali vědci. „Ve skutečnosti jsme u dospělých zjistili určité náznaky negativních vztahů pro kortizol a krevní tlak.“

Podle článku je to pravděpodobně způsobeno nadměrnou stimulací sympatického nervového systému, který může zapojit hypotalamus, hypofýzu a nadledvinky.

Jen malá část dotekových terapií trvala méně než pět minut, takže „není jasné, zda velmi krátké intervence mají stejný účinek“ jako dvacetiminutová masáž.

Typ doteku měl také větší vliv na zdravotní přínosy než doba jeho trvání. Ukázalo se například, že dotek na hlavě je prospěšnější než dotek na trupu nebo na ruce.

Dotek mezi lidmi byl nejúčinnějším faktorem, který přispěl ke zlepšení zdravotního stavu. Robotický dotek, který byl zaveden během pandemie covidu-19 „s cílem vyhovět potřebě doteku u osob s malými sociálními sítěmi“, jako jsou osoby izolované nebo umístěné v ústavech, nebyl tak účinný při zlepšování duševního zdraví jako dotek mezi lidmi.

Nicméně některé doteky mezi lidmi, jako je mazlení s plyšákem nebo měkkou dekou, poskytovaly podporu a zvyšovaly pohodu. Výzkumníci proto navrhli, aby byly dále zkoumány.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times

Související témata

Přečtěte si také

Pavel Matocha: Proč Česká televize čelí stoupající nedůvěře diváků
Pavel Matocha: Proč Česká televize čelí stoupající nedůvěře diváků

Česká televize si nedůvěru vysvětluje jako následek hybridní války a dezinformační kampaně.

Na středních školách dnes začíná náhradní termín jednotné přijímací zkoušky
Na středních školách dnes začíná náhradní termín jednotné přijímací zkoušky

Na středních školách dnes začíná náhradní termín jednotné přijímací zkoušky, druhý termín je vypsaný na úterý.

Trump si podle předvolebního průzkumu CNN udržuje před Bidenem náskok
Trump si podle předvolebního průzkumu CNN udržuje před Bidenem náskok

Trump si podle průzkumu mezi registrovanými voliči udržuje podporu asi 49 procent dotazovaných, Biden má podle průzkumu nyní mírně nižší podporu, a to 43 procent dotazovaných, zatímco v lednu to bylo 45 procent.

TOP 09 má čtyři kandidáty na ministra pro vědu a výzkum
TOP 09 má čtyři kandidáty na ministra pro vědu a výzkum

Na ministra pro vědu a výzkum má TOP 09 podle místopředsedy strany a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) čtyři kandidáty, tři muže a ženu.

Drastické a nevratné klimatické geoinženýrství znepokojuje vědce
Drastické a nevratné klimatické geoinženýrství znepokojuje vědce

Jak ovlivnit klima na Zemi? Přečtěte si o záměrném vysušování stratosféry a jeho potenciálu ovlivnit energetickou nerovnováhu...