Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.
Prezident Petr Pavel je jediný z tuzemských politiků, který má vyšší podíl důvěry než nedůvěry. Foto: Markéta Navrátilová

Průzkum se letos v únoru uskutečnil na reprezentativním vzorku nejen české, ale také slovenské populace, což následně umožňuje zajímavé srovnání nálad a názorů dvou národů, které po desítky let obývaly jeden stát.

Dvě třetiny Čechů souhlasí s tím, že česká společnost upadá a že je rozvrácená. Častěji s tímto názorem ztotožňují lidé nad 54 let a také obyvatelé s nižším vzděláním. Míra souhlasu na Slovensku je ještě vyšší, s oběma výroky souhlasí téměř tři čtvrtiny populace.

Češi i Slováci nad průměrem

Agentura Ipsos ale nabídla ještě širší mezinárodní srovnání: Nejvyšší míra souhlasu s rozvrácenou společností je podle ní v Jihoafrické republice, vysokých hodnot však dosahuje i Švédsko. Naopak jako rozvrácenou svoji společnost vnímá pouze 27 procent obyvatel Singapuru.

„Pokud se podíváme na srovnání se světem, Češi i Slováci cítí o něco častěji, že je naše společnost rozvrácená a upadá, než je globální průměr,“ konstatoval Michal Kormaňák, vedoucí divize Public Affairs v Ipsos.

Dodal, že v této otázce panuje poměrně velký mezigenerační rozdíl. Zatímco v nejmladší generaci ve věku 18 až 24 let považuje společnost za rozvrácenou necelá polovina obyvatek, v té nejstarší (66 a více let) je to až 72 procent.

Politikům na nás nezáleží

Vnímání celé společnosti se pak projevuje také v tom, jaký mají občané jednotlivých států vztah k politikům, respektive k elitám země. Podle 58 procent Čechů a 61 procent Slováků se politici a tradiční strany o běžné lidi nestarají. Ještě vyšší hodnoty pak panují u výroku „Politická a ekonomická elita se o těžce pracující lidi nestará“, s nímž souhlasí 63 procent Čechů a 70 procent Slováků.

Pouze sedm procent Čechů a devět procent Slováků souhlasí s tím, že elity mají tendenci činit rozhodnutí, která jsou v nejlepším zájmu většiny lidí v jejich zemi. A opět globální srovnání: Nejoptimističtější jsou v Indii či Turecku, kde je to více než pětina obyvatel.

Šest z deseti obyvatel České republiky i na Slovensku naopak potvrzuje výrok, že elity mají sklon se rozhodovat na základě vlastních zájmů a na potřebách lidí jim nezáleží.

Silný lídr a role referenda

V české i slovenské společnosti je u většiny lidí touha po silném lídrovi, který by vzal zemi zpět od bohatých a mocných. V Česku s tímto výrokem souhlasí 65 procent populace, na Slovensku 69 procent.

Tato čísla se nijak nevymykají globálnímu průměru, kde je průměrná míra souhlasu 63 procent. Nejméně pak po silném lídrovi volají v Německu, konkrétně pouze 38 procent populace.

Součástí výzkumu byla i otázka na to, zda by lidé měli rozhodovat o nejdůležitějších politických otázkách v referendech. Zatímco v Česku s tímto souhlasí 50 procent populace, na Slovensku je to 61 procent. Nejmenší příznivci referend jsou v Argentině, největší pak v Indii.

Největší důvěru má prezident

Jiný aktuální průzkum – od Centra pro výzkum veřejného mínění – ukázal, že nejdůvěryhodnějším politikem v Česku je momentálně prezident Petr Pavel, kterému věří 54 procent lidí. Následují předseda ANO Andrej Babiš s 46 procenty a předseda SPD Tomio Okamura se 40 procenty.

Pavel je jediný z politiků, kdo má vyšší podíl důvěry než nedůvěry. Nejvíce lidé nedůvěřují předsedovi vlády a ODS Petru Fialovi a šéfce Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markétě Pekarové Adamové. Fialovi nedůvěřuje 79 procent občanů a Pekarové Adamové 73 procent.

Hodnocení většiny sledovaných politiků se i tak oproti obdobnému průzkumu z loňského léta zlepšilo, zejména snížením podílu nedůvěřujících.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Marek

    Tady má prezident téměř nulové možnosti něco ovlivnit. Nejsme ve Francii.

  2. Jenda Stehlik

    Vcelku pravdivé . Máme centralizovaný stát a tak elity si upravují zákony pro sebe . Tedy už se nedaní bohatství , ale spotřeba a práce (aktivita) .
    Což je zásadní rozdíl oproti USA , které jsou decentralizované a tedy je nemožné změnit daně (nezávislost a svoboda obcí , státu) .
    Sice nám je tvrzeno , že máme sociální stát , ale většinu daní dává plebs a tedy si platí stát . Jenže kapitalismus je o masové spotřebě a když je plebs chudý , tak není spotřeba . A bohatí si více mercedesů nekoupí . pro ně je spotřeba marginální oproti příjmům. Raději skupují nemovitosti . No a drahota roste.

  3. jirka

    Jak s tím průzkumem koresponduje to, že největší volební preference má miliardář který se klepe na státní penězovody?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB