Redakce Epoch Times ČTK

a 22. 4. 2024

Světové výdaje na armádu a zbrojení stouply v loňském roce o 6,8 procenta na 2,44 bilionu dolarů (57,82 bilionu Kč), což je největší nárůst od roku 2009. Ve své nejnovější zprávě o tom informoval Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI), který v této souvislosti připomněl pokračující boje na Ukrajině po ruské invazi před více než dvěma lety, krizi na Blízkém východě a posilování čínské armády. Největší výdaje připadaly na Spojené státy, Čínu a Rusko, za nimi následuje Indie a Saúdská Arábie.

„Ve všech regionech, které mapujeme, se výdaje zvýšily. Svědčí to o tom, že se svět cítí méně bezpečný a zřejmě upřednostňuje tvrdá bezpečnostní opatření před diplomatickými prostředky,“ řekl agentuře DPA představitel SIPRI Lorenzo Scarazzato. „Jedním z hlavních důvodů je samozřejmě ruská invaze na Ukrajinu. Vidíme, jak vede ke zvyšování vojenských výdajů v Evropě,“ dodal Scarazzato.

Podle SIPRI světové vojenské výdaje rostly devátým rokem po sobě. Spojené státy vynaložily na armádu 916 miliard dolarů, což představovalo více než třetinu celosvětových vojenských výdajů. Druhá Čína utratila odhadem 296 miliard dolarů a Rusko 109 miliard dolarů. Zatímco však americké výdaje vzrostly o 2,3 procenta oproti roku 2022, ruské výdaje se zvýšily o 24 procent, upozorňuje SIPRI.

Ukrajina, která čelí ruské agresi, dala loni na armádu a zbrojení 64,8 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 51 procent a osmou příčku na žebříčku oproti 11. místu v roce 2022.

Výrazně investoval i Izrael, který vede v Pásmu Gazy válku s palestinským radikálním hnutím Hamás, kterou zahájil v reakci na říjnový teroristický útok Hamásu. Jeho výdaje na zbrojení se zvýšily o 24 procent na 27,5 miliardy dolarů.

„Bezprecedentní nárůst vojenských výdajů je přímou reakci na zhoršení světové situace, co se týká míru a bezpečnosti,“ uvedl představitel SIPRI Nan Tian. „Státy dávají přednost vojenské síle, ale riskují tím spirálu akce a reakce v čím dál nestabilnějších geopolitických podmínkách,“ dodal.

Související témata

Přečtěte si také

„Občas si něco uloupnu“ – rozhovor s přední českou kapacitou o rzi a nátěrech
„Občas si něco uloupnu“ – rozhovor s přední českou kapacitou o rzi a nátěrech

Rozhovor s naší přední kapacitou v oblasti nátěrových hmot, paní profesorkou Kalendovou o ekologizaci barev a jejich funkčnosti, o boji s korozí, o trvanlivosti fasádních barev, ale i o tom, jak se lakuje čokoláda.

Trumpova dárcovská webová stránka se po vynesení rozsudku zhroutila kvůli velkému přílivu peněz
Trumpova dárcovská webová stránka se po vynesení rozsudku zhroutila kvůli velkému přílivu peněz

Prezident Trump vyzval k darům, které pošlou silný signál k tomu, co označil za „zmanipulovaný proces politického honu na čarodějnice“.

Přes 40 procent Čechů si myslí, že informační válka je jen záminka k cenzuře
Přes 40 procent Čechů si myslí, že informační válka je jen záminka k cenzuře

Čtyři z deseti Čechů a Maďarů si myslí, že informační válka je pouze záminkou západních vlád k omezování svobody slova.

Dívky dostávají menstruaci dříve a nepravidelněji než předchozí generace
Dívky dostávají menstruaci dříve a nepravidelněji než předchozí generace

První menstruace u mladých dívek: Výzkum ukazuje narůstající počet případů začátku menstruace před 11 lety a související zdravotní rizika.

„Tma a beznaděj“ – jak TikTok zneužívá myšlení  teenagerů
„Tma a beznaděj“ – jak TikTok zneužívá myšlení teenagerů

„Cílem kognitivní války jsou lidé; bojištěm je celá lidská společnost,“ prohlásil vojenský mluvčí čínské komunistické strany.