Firmy a univerzity míří na podnikatelskou misi do USA a Kanady

Zástupci necelých šesti desítek českých firem a univerzit se v neděli 28. dubna vydají hledat obchodní a podnikatelské příležitosti do Spojených států amerických a Kanady. Co do počtu zúčastněných firem jde o historicky nejpočetnější podnikatelskou misi do obou zemí.

Exportéři pod vedením prezidenta SP ČR Jana Rafaje na šestidenní cestě doprovodí ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu.

Ilustrační fotografie

Představitelé českých firem a univerzit během podnikatelské mise postupně navštíví Boston, Toronto, Chicago a Seattle. Jelikož je cesta zaměřena především na start-upy a inovativní firmy z oblasti ICT a technologických řešení, budou mít účastníci možnost navštívit hned několik výzkumných center z oblasti technologií, technologických inkubátorů, akcelerátorů či inovačních center.

„Naše podnikatelská mise do USA a Kanady je skvělou příležitostí, jak mohou české firmy nebo start-upy rozjet svůj byznys v Severní Americe. V šesti dnech jsme pro podnikatele připravili opravdu nabitý program plný osobních schůzek a setkání s místními partnery, navštívíme také technologické inkubátory, ale třeba i inovační centrum společnosti Amazon. Rádi tak podpoříme odvážné české firmy s dobrým produktem či myšlenkou,“ říká Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který podnikatelskou delegaci vede.

Velvyslanec USA Bijan Sabet: Čeští podnikatelé objevují Kalifornii

„Opakovaně se potvrzuje, že naše vztahy se Spojenými státy americkými jsou na velmi nadstandardní úrovni. Platí to i pro oblast ekonomiky, kdy se USA ukazuje být pro české podnikatele velmi zajímavou destinací, jak potvrzuje historicky největší delegace více než 50 českých společností, která se mnou podnikatelskou misi jede. Jde o firmy, které jsou aktivní v oblasti informačních technologií, ve vědě a inovacích, kybernetické bezpečnosti nebo například v biotechnologiích,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Jednou z řady firem, která by díky misi do USA a Kanady ráda expandovala na americký trh, je i společnost SNADNEE, která nabízí digitální projekty a nástroje na míru. „Tato podnikatelská mise je jedním z prvních kroků v expanzi SNADNEE a věřím, že nám otevře nové příležitosti v oblastech, jako jsou zdravotnictví a výroba, kde máme hluboké znalosti a zkušenosti s vývojem aplikací, tvorbou nových digitálních produktů a digitální transformací firem,“ říká Jan Ševčík, CEO SNADNEE.

Pohled na město Toronto přes jezero Ontario, Kanada
Toronto, Kanada

Podnikatelská delegace s sebou také veze „dobré počasí“. Česká technologická společnost Forecasts.Cloud zabývající se aplikovanými predikčními modely navázanými na předpověď počasí pomocí strojového učení již v zahraničí úspěch má – dodává data například do OpenAI. Nyní by ráda výrazně rozšířila portfolio svých klientů i v oblasti energetiky, pojišťovnictví a health tech.

„Máme pokročilé aplikované technologie a zajímavé use-case, o které je v technologickém prostředí zájem. Počasí významně ovlivňuje byznys všude kolem nás a my firmám pomáháme tyto vlivy dostat pod kontrolu. Věřím, že nám mise pomůže představit české technologické produkty dalším významným firmám v USA,“ dodává ředitel Forecasts.Cloud Bohuslav Zeman.

Podnikatelské mise SP ČR do USA a Kanady v doprovodu ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely se účastní start-upy a inovátorské firmy z celé řady oborů. Do USA navíc firmy se Svazem průmyslu nemíří v tomto roce naposledy. V červnu se do Washingtonu D.C. a New Yorku vydá delegace exportérů, která doprovodí vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše.

Doporučujeme