TURISTIKU PODPORUJÍ
61 470 turistů a cestovatelů
110 438 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 366 101,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel Nalezení sv. Štěpána v Černilově

Turistické cíle Kostel

Kostel Nalezení sv. Štěpána (Černilov)
Kostel Nalezení sv. Štěpána (Černilov)

Původní černilovský kostel byl poprvé zmíněn roku 1271, a to spolu s plebánem Vavřincem. Jednalo se o dřevěný kostelík, který se nacházel uprostřed dnešního hřbitova v místě, kde je nyní vztyčen kříž. V roce 1358 byl prezentován na zdejší plebánii kněz Pašek, který nahradil svého předchůdce Kunada. Po jeho rezignaci roku 1364 byl prezentován plebán Theodorik, který je zmíněn ještě v roce 1373, kdy se zodpovídal u pražské konzistoře za svůj způsob života v Černilově a slíbil, že „nebude míti ženy v domě svém ani mimo dům pro svoje pohodlí, nebude nositi ani praku ani jiných zbraní, nebude navštěvovati krčem, aniž se účastní štvanic pod trestem zbavení svého úřadu a žaláře po jeden rok“. Mnoho se nepolepšil, protože již za měsíc poté měl opět spor s nějakou paní z Prahy, která však nakonec vzala pod nátlakem svoji žalobu zpět a slíbila, že již tak znovu neučiní. Po něm byl černilovským plebánem Tyčka (lat. Ticzconi), který měl k ruce kaplana Zikmunda z Hradce, jenž 24. ledna 1392 doznal u konzistorního soudu, že má přijímací list do pražské arcidiecéze, která vyprší o sv. Jakubu. Zároveň popřel, že by střílel ze samostřílu po lidech a měl nějaké milenky. Farář Tyčka rezignoval roku 1404 a na jeho místo byl prezentován plebán Matěj, před jehož nástupem bylo uloženo plebánu Mikulášovi, aby opravil černilovský kostel, což se v témže roce též stalo. Poté dochází k častému střídání kněžstva. Z roku 1594 pochází zmínka o faráři Řehořovi. V roce 1624 byl do Černilova poslán katolický kněz, kterého nechtěla obec přijmout, takže až do roku 1630 byla černilovská kolatura bez kněze a i poté byl pro celé smiřické panství jediný, a to v Holohlavech. Prvním katolickým farářem v Černilově se stal v roce 1643 Karel Rubekula alias Červenka. Roku 1718 došlo k odfaření Černilova od Holohlav. Prvním černilovským farářem se stal P. František Hlubůček. Starý kostel byl zbourán v roce 1748, protože byl velmi zchátralý a hrozil přímo pádem. Tehdy byl farářem P. Jindřich Emzelin (1736-1751).

Výstavba nového kostela zůstala na jeho nástupci – P. Janu Nejedlém. 13. června 1752 (podle jiných materiálů 12. června) došlo k položení základního kamene k novému chrámu. Dnes ho můžeme spatřit v sakristii nade dveřmi. Stavbu prováděl mistr Donat Morati z Dobrušky. V září 1755 byl kostel posvěcen, o rok později kompletně stavebně dokončen, v roce 1760 vybaven Křížovou cestou, o 6 let později oltářem od královéhradeckého řezbáře Františka Deckra a novými varhanami od Kašpara Weltzla z Králík a roku 1767 kazatelnou a 2 novými barokními oltáři od Václava Heinricha z Litomyšle. V roce 1768 byl neznámým malířem z Králík dokončen obraz pro hlavní oltář a obrazy pro 2 postranní oltáře. Podle nápisů na portálech oltářů ve starém kostele byl hlavní oltář původně vysvěcen 10. prosince 1728 královéhradeckým biskupem Václavem Františkem Karlem Košínským, svobodným pánem z Košína, a z postranních oltářů jeden Ježíše Krista Šimonem Brosiem z Hornsteinu, světícím biskupem pražským, druhý Panny Marie 1. května 1721 královéhradeckým biskupem Janem Adamem hrabětem Vratislavem z Mitrovic, a třetí sv. Jana Křtitele, a čtvrtý sv. Jana Nepomuckého 8. srpna 1768 královéhradeckým biskupem Heřmanem hrabětem z Blümegen. V roce 1876 byl pořízen obraz Bolestné Panny Marie14. prosince 1880 však kostel vyhořel, protože do něj uhodil blesk, a z původního zařízení se podařilo zachránit pouze sochu sv. Štěpána z roku 1766, dvojici barokních zpovědnic a obrazy Křížové cesty.

Malé bohoslužby se konaly v sakristii a velké v Libřicích, tak jak již mnohokrát předtím. Počátkem března 1881 došlo povolení ke stavbě kostela, kterou prováděl mistr zednický Josef Andrejsek. Svolení se stavbou věže došlo až na konci téhož roku, takže s jejím budováním se započalo až v následujícím roce. Stavbu věže provedl jaroměřský stavitel Jan Sehnoutka. Zvony byly objednány u firmy Hadank v Hoyerswerdě. Vážily 23 q a jejich cena i se stolicí činila 5 020 zlatých. Ulity byly o pašijovém pondělku 3. dubna 1882 a přivezeny v úterý po sv. Duchu téhož roku, kdy byly posvěceny a vytaženy na věž. Kříž na věž byl svěcen a osazen 18. května 1882. V témže roce byly staré varhany nahrazeny novými od firmy Štěpán Petr z Prahy. Nově zřízený kostel byl vysvěcen 8. října 1882 a během následujících let byl postupně vybavován potřebným nábytkem a dalším zařízením. Roku 1883 byly objednány nové mešní konvičky. 26. července 1896 byl požehnán nový hlavní oltář. Tvůrcem oltáře byl Antonín Bělský z Černilova, sochy zhotovil Josef Krejčík z Prahy, autorem obrazů na něm byl farář v Rohozné u Svojanova P. Eduard Neumann, pozlacovačskou práci vykonal Ferdinand Eigl z Jihlavy. 7. srpna 1902 byl stržen vichřicí štít z věže, ale již 8. září téhož roku byl opět posvěcen a umístěn na věž. V noci na 20. září 1908 se vloupali do chrámu neznámí pachatelé, kteří ho nevykradli, ale rozhodli se ho spíše znesvětit a poškodit. V roce 1911 byl slavnostně otevřen u kostela se nacházející Jubilejní libosad císaře a krále Františka Josefa I., který vybudovali členové místní Katolické národní jednoty. O 8 let později přibyl v tomto parku misijní kříž. K opravě kostela došlo v letech 1932-1934. Roku 1937 byly postaveny nové varhany. V letech 1966-1970 proběhly rozsáhlé opravy kostela. Roku 1972 byla provedena liturgická úprava interiéru a bylo instalováno jeho ozvučení. V roce 1990 byla opravena sakristie, o 6 let později byly vyměněny žlaby na kostele, roku 2006 bylo provedeno statické zabezpečení kostela, v roce 2016 došlo k opravě střechy a následujícího roku k nátěru sanktusníku a výměně stropního osvětlení. Další drobnější opravy probíhají dodnes.

Jedná se o jednolodní kostel s obdélníkovým kněžištěm, k němuž na severní straně přiléhá sakristie a na jižní straně je k lodi připojena dvoupatrová věž. Osmiboký hrot věže a nad kněžištěm situovaný osmiboký sanktusník jsou oplechovány. Nad kněžištěm vyčnívá osmiboký sanktusník. Hlavní vchod do kostela vede věží a nad ním se nachází kamenná socha Panny Marie. Kromě něj jsou po stranách lodi 2 boční vchody. Do sakristie vede vchod z východní strany. Všechny vchody jsou opatřeny hladkými kamennými ostěními. Kruchta je vsunuta mezi věž a loď a dostaneme se na ni schodištěm na západní straně.Schodiště na východ kruchty pak vede na věž. Strop lodi i kněžiště je rovný. Loď o délce 17,6 m, šířce 9,95 m a výšce 9 m je osvětlena 6 a kněžiště o délce 7,55 m a šířce 6 m 2 okny, vždy segmentově sklenutými. Nade dveřmi sakristie je nápis, že základní kámen ke kostelu byl položen roku 1752, že kostel 14. prosince 1880 vyhořel a v roce 1882 byl znovu postaven.

Výprava kostela je nová, zejména v románském slohu, protože ta stará téměř všechna shořela. Obraz z konce 17. století z bývalého kostela, který visel nad hlavním oltářem a představoval rodokmen Kristův, se ztratil. Křížová cesta z roku 1760 byla odložena na půdu a nahrazena novou. Cínová křtitelnice, která se stala exponátem Umělecko-průmyslového muzea v Praze, pochází z roku 1541, což dokazuje text: "TATO WODA STVDNICZE KRSTITEDLNA GEST K OCSIESTIE V HRSICHV PRWOROZENEHO Z NIZTO WIERZICSI RODY SE K WIDIENY. LETA P. MDXXXXI." Uprostřed presbytáře se nachází obětní stůl. Na čelní stěně je hlavní oltář se svatostánkem z roku 1896 s ústřední sochou sv. Štěpána, po jehož levici stojí sv. Pavel a po pravici sv. Petr. Na obou stranách svatostánku jsou obrázky českých světců, zleva: sv. Jan Nepomuckého, sv. Anežky, sv. Vojtěcha, sv. Václava, sv. Ludmily a sv. Prokopa. U levé zdi stojí kazatelna z roku 1898 se stříškou a obrázky čtveřice evangelistů: Matouše, Marka, Lukáše a Jana a symboly víry, naděje a lásky (kříž, kotva a srdce). Před kazatelnou stojí pískovcová křtitelnice z roku 1895. Na zdi presbytáře je namalována šestice obrazů. Na čelní stěně jsou 2 obrazy andělů s textem desatera a patera, na bočních stěnách byly vyobrazeny starozákonní výjevy: Abrahám obětuje Izáka, Melchidezechova oběť, příprava Izraelitů na odchod z Egypta a obraz, na němž Mojžíš žehná Izraelitům při sběru many, když putovali pouští. Nad podstropní římsou je po obvodu presbytáře nápis: „POCHVÁLENA A POZDRAVENA BUDIŽ NEJSVĚTĚJŠÍ SVÁTOST OLTÁŘNÍ A NEPOSKVRNĚNÉ POČETÍ NEJBLAHOSLAVENĚJŠÍ PANNY A MATKY BOŽÍ MARIE. AMEN.“ Na čelních stěnách lodě kostela jsou 2 oltáře z roku 1898. Na prvním je socha Pána Ježíše a obrázky sv. Cyrila a Metoděje, na druhém socha Panny Marie a obrázky sv. Jana Křtitele a sv. Josefa. Uprostřed levé boční zdi bývaly dveře, kterým se říkalo „lejšovské“. Od roku 1903 se zde nachází tzv. Lurdská jeskyně. Vpravo jsou dveře „výravské“, v jejichž výklenku bývá o Vánocích vystaven Betlém. Po obvodu lodi jsou zavěšeny obrazy Křížové cesty a kované ramínkové svícny. Také v lodi jsou obrazy, které byly malované přímo na zeď a inspiraci čerpají v Novém zákoně: navštívení Panny Marie archandělem Gabrielem, Ježíš předává Petrovi klíče od nebeského království (v pozadí výjevu je černilovský kostel), korunovace Panny Marie po jejím nanebevzetí a kamenování sv. Štěpána a stropní obraz má představovat Ducha svatého v podobě holubice s textem do kruhu: „SLOVO TĚLEM UČINĚNO JEST A PŘEBÝVALO MEZI NÁMI.“ Na stropě u presbytáře a nad kůrem je šestice kruhových obrazů s anděli, kteří hrají na hudební nástroje. Pod stropní římsou je po obvodu nápis: „TEBE BOHA CHVÁLÍME TEBE PÁNA VELEBÍME. TEBE VĚČNÉHO OTCE VŠECHNA ZEMĚ CTÍ. TOBĚ VŠICHNI ANDĚLOVÉ TOBĚ CHERUBOVÉ SERAFOVÉ NEUSTÁLE PROVOLÁVAJÍ SVATÝ SVATÝ PÁN BŮH ZÁSTUPŮ. PLNÁ JSOU NEBE I ZEMĚ VELEBNOSTI SLÁVY TVÉ. ALLELUJA!“ V rozích za lavicemi jsou umístěny sochy sv. Františka a sv. Antonína. Na zadní stěně nad vchodem je do věže zapuštěn kůr s dvoumanuálovými varhanami značky Rieger z roku 1937. Kůr byl v roce 1968 rozšířen a podepřen 2 sloupy. Pod ním jsou již zmíněné zpovědnice a 2 obrazy Madony s Ježíškem. Krásná jsou též okna z roku 1905, jež byla zhotovena podle návrhu benediktína Pantaleona. V kryptě pod kostelem byl v roce 1769 pochován zakladatel kostela P. Jan František Nejedlý, za něhož byla roku 1767 postavena nová márnice.

První zvon, který na věži tohoto kostela visel, byl ještě z dřevěného kostela a pocházel od královéhradeckého zvonaře Tomáše, který ho ulil v roce 1500. Nesl nápis: "Ia hlas wolagici. Podte dobrzi y hrzissniczy sem do boziho domu. vzdaite czest a chwalu tomu, genz wssemohauczy gest gemuzto bud chwala y czest y hogne diekowanie, bez skonanie. amen. Tento zwon lil mistrz Tomass z Hradce l. P. 1500." Při požáru v roce 1880 se při pádu rozbil a jeho materiál byl použit při výrobě nového zvonu. Při přestavbě vyhořelého kostela byly pořízeny 3 nové zvony o hmotnosti 1 141 kg, 590 kg a 348 kg. Roku 1917 však došlo k jejich rekvizici (22. ledna sv. Štěpán a sv. Jan Křtitel, na jaře téhož roku zbylý zvon). Prof. Antonín Cechner však v "Soupisu památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století. XIX. Politický okres Královéhradecký" z roku 1904 hovoří o čtveřici zvonů - prvním o průměru 130 cm, výšce 105 cm a s textem: "Hadank u Sohn Hoyerschwerda 1882. Tento zvon ulitý ke cti sv. Štěpána L. P. 1500 Požárem rozlitý 14. pros. 1880 Přelit jest L. P. 1882"; druhém o průměru 102 cm, výšce 82 cm a s nápisem: "Tento zvon ulit jest ke cti sv. Jana Křt. k chrámu Páně v Černilově.", třetím o průměru 88 cm, výšce 72 cm a s textem: "AVE MARIA" a čtvrtém o průměru 37 cm, výšce 31 cm a s nápisem: "tento zwon zdielal gan gessek wawra turek nakladem sweim." Další trojice zvonů od firmy Richard Herold z Chomutova byla posvěcena a zavěšena na věž 22. července 1923. Vyšla na 55 855,93 Kč. První s reliéfem sv. Štěpána nesl text: "Co světová válka vzala, štědrost katolických osadníků černilovských nahradila"; prostřední měl reliéf sv. Václava a nápis: "Na památku vojínů osady Černilovské, padlých ve světové válce (1914-1918.)" a na třetím byl obraz Panny Marie a text: "Zdrávas Maria! Oroduj za osadníky Černilovské!" 9. dubna 1942 měly stejný osud jako jejich předchůdci. Zůstal zde jen umíráček. Dnes jsou ve věži zavěšeny 2 zvony. První s reliéfem sv. Václava o hmotnosti 620 kg a průměru 1027 cm nese nápis: „Svatý Václave, nedej zahynouti nám ni budoucím. Černilov A. MCMLXX.“ (opraven byl roku 2004), druhý s reliéfem Panny Marie Bolestné má hmotnost 324 kg, průměr 800 cm a na jeho plášti se nachází text: „Zdrávas Maria, oroduj za nás za farníky. Černilov A. MCMLXX.“ Svěcení těchto zvonů bylo provedeno 31. října 1970 a jejich autorkou je Laetitia Dytrychová z Brodku u Přerova, přičemž návrh pocházel od Dr. Zory Pořické z Českého fondu výtvarného umění Dílo Olomouc. Více informací zde: http://www.farnostcernilov.cz.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.265, 15.932)
Poslední aktualizace: 28.4.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Černilov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
5,6km od místa

Příspěvky z okolí Kostel Nalezení sv. Štěpána v Černilově

Černilov - kostel sv. Štěpána
Černilov - kostel sv. Štěpána
Kostel
První zmínka o vsi Černilov a zároveň o kostele se vztahuje k roku 1271. Tehdy na místě dnešního hřbitova stával kostelík dřevěný. Současný kostel se začal stavět položením základního kamene dne 12.6.1752. Dostavěn byl v roce 1756 a zasvěcen byl sv. Štěpánu. Dne 14.12.1880 kostel vyhořel, za necelý rok byl opraven do současné podoby a postupně vybavován vnitřním zařízením.
0.6km
více »
Černilov - kostel reformovaných evangelíků
Černilov - kostel reformovaných evangelíků
Kostel
Současný kostel Československé církve evangelické byl postaven r. 1882 v pseudorománském slohu na místě původního kostela dřevěného z r. 1786. Pozn: reformovaný sbor evangelický - tj. evengelický sbor helvétského vyznání. Dne 20. 7. 1920 došlo ke sloučení obou černilovských evangelických farností do jednoho Farního sboru českobratrské církve evangelické.
1km
více »
Černilov - bývalý kostel evangelíků
Černilov - bývalý kostel evangelíků
Kostel
Bývalý Evangelický kostel (augsburského vyznání) najdeme v západní části Černilova. Evangelická církev augsburského vyznání byla v Černilově založena v r. 1784. Původní dřevěný kostel byl otevřen 13. 5. 1788. Nová, současná budova kostela byla posvěcena 12. 12. 1824. Kostel byl v majetku církve do r. 1978. Později byl tehdejším MNV přebudován na smuteční obřadní síň. Pozn:…
1.4km
více »
Větrný mlýn Černilov
Větrný mlýn Černilov
Mlýn
Od roku 2016 zdobí krajinu u Černilova větrný mlýn, ke kterému vede cesta ze silnice od Librantic. Na místě, kde dnes stojí, bývala prasečí farma. Jeho stavitelem a majitelem je Jaroslav …
1.4km
více »
Biocentrum "Boháčův lesík"
Biocentrum "Boháčův lesík"
Přírodní park
Díky socializaci vesnice a vzniku JZD zaniklo velké množství různých remízků i vodních ploch a toků, ale abychom nebyli nespravedliví, tak první zásahy do zdejší přírody udělaly meliorace na přelomu 19. a 20. stol…
1.8km
více »
Újezd u Černilova
Újezd u Černilova
Vesnice
Újezd - obec západně od Černilova cca 10 km severně od Hradce Králové. Oblast dnešní obce je doložena již roku 1143, kdy ves náležela ke skalickému újezdu, který biskup Jan z Lochenic daroval Strahovskému klášteru…
2.7km
více »
Biocentrum "Příkré svahy"
Biocentrum "Příkré svahy"
Přírodní park
Toto lokální biocentrum nese oficiální označení BC 3 a jeho výměra činí 4,06 ha. Původně se jednalo o převážně smrkový remízek s rybníčkem, který byl vybudován čistě na obecních pozemcích, dnes však převažují zejm…
2.8km
více »
Hubíles
Hubíles
Vesnice
Hubíles - název obce napovídá, že je odvozen od místa vzniklého na vyhubeném lese. První písemná zmínka o vsi je datována rokem 1495, kdy Hošek Střížek z Lužan odkázal své manželce Ludmiboře z Valečova tvrz Smiřic…
3.1km
více »
Výrava - kaple sv. Jana Křtitele
Výrava - kaple sv. Jana Křtitele
Kostel
Kaple byla postavena v letech 1906-1907 na místě původní staré Kapličky. V roce 1907 byly do věže umístěny dva zvony. Za první světové války byl jeden zvon zrekvírován. Druhý zvon byl tajně sejmut občany Františkem Fulkou a Bohumilem Přibilem. Tento zvon nesl nápis: "Panně Neposkvrněné věnují katolíci Výravští". V roce 1921 byl občany zakoupen druhý zvon. Tyto zvony však…
3.1km
více »
Libřice - kostel sv. Michalela
Libřice - kostel sv. Michalela
Kostel
První historická zpráva o vsi Libřice je datována rokem 1356 ve spojitosti s kostelem do něhož měl docházet k bohoslužbám plebán z Černilova. Současný kostel sv. Michalea byl původně vystavěn k gotickém stylu, do současné barokní podoby byl kostel přestavěn v první polovině 18. století. V těsné blízkosti kostela stojí Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1795.
3.1km
více »
Bukovina (HK)
Bukovina (HK)
Vesnice
Bukovina - obec cca 7 km severně od Hradce Králové. První dochovaná zmínka o obci je datována rokem 1342. Dnes v obci nedaleko křižovatky najdeme dřevěnou zvoničku s pomníkem sv. Trojice. Obcí prochází cyklotrasy KČT č. 4267 a 4269
3.3km
více »
Divec
Divec
Vesnice
Divec - nejstarší písemná zpráva o obci je doložena z počátku 14. století, z doby působení české královny - vdovy Elišky Rejčky v Hradci Králové. V té době královna vedla inkviziční procesy proti kacířům z Černilo…
3.4km
více »
Smržov
Smržov
Vesnice
Smržov - obec severně od Hradce Králové, východně od Smiřic, jejíž název je zřejmě odvozen od houby Smrže, které se ještě dnes nachází v obecním lese. První dochovaná zmínka o Smržově se datují rokem 1490, kdy Hošek Střížek z Lužan koupil Smiřice i se sousedním Smržovem. Doložena je účast místních sedláků na selských bouřích v letech 1628 a 1775. Na západní straně návsi se pod…
3.4km
více »
Čibuz - kostel sv. Václava
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Čibuz - kostel sv. Václava
Kostel
Renesanční Kostel sv. Václava v Čibuzi je dominantou nejen obce, ale i blízkého okolí. Nachází se na okraji obce v místech bývalého hřbitova. Historie založení kostela spadá do roku 1601, pohromou pro kostel byl rok 1750, kdy byl vypálen Pruským vojskem. Do téměř současné podoby byl opraven a přestavěn kolem roku 1772.
3.7km
více »
Librantice
Librantice
Vesnice
Librantice - první písemná zpráva o vsi je z roku 1492, kdy Johanka z Březovic prodává tvrz Třebechovice, ke které tehdy Librantice patřily. V r. 1779 se Librantice staly samostatnou obcí. Roku 1785 byly v Librant…
3.8km
více »
Biocentrum Obora
Biocentrum Obora
Rybník
Stejně jako jinde v okolí stála na počátku této smiřické vodní plochy těžba štěrkopísků, protože jinak tato lokalita mezi místy zvanými "Malá louka", "V lukách", "U obory" a "V oboře" sloužila zejména jako pastvin…
4.5km
více »
Komár u Ruseku
Komár u Ruseku
Zajímavost
Komár u Ruseku není žádný obtížný létající hmyz, ale je to označení pro naváděcí lokátor, který se nachází severovýchodně od Ruseku a přistávací dráhy Letiště. Dnes areál tohoto bývalého vojenského prostoru využívá Hradecký klub vojenské historie. Pomník, který je umístěn před budovo…
4.9km
více »
Smiřice - Tyršův most
Smiřice - Tyršův most
Most
Dokladem silničního stavitelství našich předků je obloukový Tyršův most ve Smiřicích. Postaven byl v letech 1930-1933, provozu sloužil do roku 1981, kdy byl otevřen most nový. Dnes je obloukový Tyršův most přístup…
5km
více »
Libníkovice - rozhledna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Libníkovice - rozhledna
Rozhledna
Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšenině severně od obce. Rozhledna postavená na místě památné lípy je 15 metrů vysoká. Jak historie praví, po vichřici v r. 1925, kdy lípa neočekávaně a nenávratně zmizela, zel kopec prázdnotou. Zdejší obyvatelstvo nechtělo, aby památné místo po zničené lípě upadlo v zapomenutí a tak jejich zásluhou došlo k rozhodnutí o výstavbě rozhledny.…
5.1km
více »
Smiřice - zámecký park
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Smiřice - zámecký park
Park
Historie Zámeckého parku spadá zřejmě do období, kdy byla původní tvrz za Jana ze Šternberka, koncem 17. století přestavována na zámek. V té době byl však o mnoho větší než dnes. V letech 1863-82 byl park upravová…
5.1km
více »
Rozhledna Libníkovice
Rozhledna Libníkovice
Tipy na výlet
Cílem našeho výletu je méně známá rozhledna cca 13 km východně od centra Hradce Králové, tedy rozhledna u Libníkovic. Libníkovická rozhledna je vhodným místem k zastávce při výletu do Opočna, nebo Nového Města nad Metují. Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšeném místě severně od obce Libníkovice. Na místě dnešní rozhledny stávala památna lípa, která byla těžce poničena vichřicí…
5.1km
více »
Smiřice
Smiřice
Zámek
Zámek Smiřice se nachází ve stejnojmenném městě v Královéhradeckém kraji. Zámek je čtyřkřídlá dvoupatrová budova, otevřená do nádvoří arkádami na čtyřhranných pilířích. Hlavní průčelí bylo rozčleněno mělkým středn…
5.3km
více »
Piletice - Šrámkův statek
Piletice - Šrámkův statek
Statek
Areál Šrámkova statku v Pileticích je tvořen roubenou obytnou budovou, roubenou stodolou, kamennou trojosou bránou a hospodářskými budovami. Jedná se o jednu z mála zachovaných staveb lidové architektury z počátku…
5.8km
více »
Smiřice
Smiřice
Kostel
Základní kámen byl položen roku 1699. Stavba však byla roku 1700 přerušena tragickou smrtí majitelů panství, Jana Josefa a Marie Violanty ze Šternberka. Za jejich osiřelou, tehdy roční dceru Marii Terezii Violan…
5.9km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až 1787 jako obranný prvek proti Prusku. Základní kámen položil sám císař Josef II dne 3.10.1780. Hradby pevnosti byly postaveny podle francou…
7.6km
více »
Stříbrný rybník - autokemp, rekreační areál, koupaliště
Stříbrný rybník - autokemp, rekreační areál, koupaliště
Koupaliště
Rekreační oblast a přírodní koupaliště Stříbrný rybník, lidově zvané "Stříbrňák" najdeme východně od centra Hradce Králové mezi Malšovou lhotou a Svinary. Rybník je napájen Stříbrným potokem, který přitéká z Hrade…
7.6km
více »
Josefov
Josefov
Městská část
Josefov je městská část Jaroměře a může se pochlubit unikátní památkou, kterou je podzemní labyrint chodeb. Ten je dlouhý několik kilometrů a pro zájemnce prohlídky bude jistě velice poučné, vyzkoušet si na vlas…
7.7km
více »
Třebechovice pod Orebem
Třebechovice pod Orebem
Městečko
Třebechovice pod Orebem leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradec Králové. Město se rozkládá na okraji Hradeckého lesa a nad soutokem potoka Dědina s řekou Orlicí. Největším lákadlem města je muzeum betlémů, které najdeme na náměstí. Unikátem muzea je Třebechovický betlém, jehož figurky jsou uvedeny do pohybu. Betlém představuje nejenom výjevy z bible, ale také život ve městě na konci 19. století. V ok…
8.5km
více »
Jaroměř
Jaroměř
Město
Jaroměř leží ve Východních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Město najdeme u soutoku řeky Labe a Úpy a nedaleko ústí Metuje do Labe. Východním směrem od Jaroměře se rozkládá Vodní nádrž Rozkoš. U severní…
8.9km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
9.6km
více »