Barcelona díky hattricku Lewandowského porazila oslabenou Valencii

foto Španělské fotbalové ligy: FC Barcelona - Valencie, 29. dubna 2024. Zleva Ander Astralaga z Barcelony a Pepelu z Valencie.

Barcelona - Fotbalisté Barcelony porazili v dohrávce 33. kola španělské ligy díky hattricku Roberta Lewandowského v druhém poločasu 4:2 oslabenou Valencii a udrželi si matematickou naději na obhajobu titulu. Na druhém místě tabulky nicméně ztrácejí pět zápasů před koncem na vedoucí Real Madrid stále výrazných 11 bodů.

Barcelona zvítězila po dvou porážkách, domácím debaklu 1:4 s Paris Saint-Germain v odvetě čtvrtfinále Ligy mistrů a poté zřejmě rozhodující prohře 2:3 v "Clásicu" na hřišti Realu. Několik dnů poté oznámil trenér Xavi Hernández, že si rozmyslel odchod z Barcelony na konci sezony a dodrží smlouvu do příštího léta.

Ve 22. minutě otevřel skóre hlavou Fermín López, hosté ale ještě do poločasu skóre otočili. Nejprve si vybral slabší chvilku brankář Marc-André ter Stegen, který se ve 27. minutě snažil přehodit napadajícího Huga Dura, efektní dloubnutí se mu ale nepovedlo a útočník Valencie zakončil do prázdné branky. Kapitánovi Barcelony tak zhořkla oslava 408. startu za klub, jímž se v historické tabulce dotáhl na Daniho Alvese. Před ním už je pouze prakticky nepřekonatelný Lionel Messi se 778 zápasy.

O několik minut později bylo pro Barcelonu ještě hůř: Ronaldo Araújo v pokutovém území srazil Petera Gonzáleze a z penalty v 38. minutě otočil skóre Pepelu. Ještě před pauzou ale domácím svitla naděje po chybě tentokrát brankáře Valencie. Giorgi Mamardašvili zahrál po špatném zpracování rukou mimo pokutové území a byl vyloučen.

Barcelona přesilovku v druhém poločase využila díky třem brankám kanonýra Lewandowského. Polský útočník překonal náhradního gólmana Jaumeho Doménecha ve 49. a 82. minutě hlavou a v nastaveném čase ještě z přímého kopu. Posunul se tak na čtvrté místo střelecké tabulky ligy, se 16 góly ztrácí tři branky na vedoucího Arťoma Dovbyka z Girony.

Výsledek - 33. kolo:

FC Barcelona - Valencie 4:2 (49., 82. a 90.+3 Lewandowski - 27. Duro, 38. Pepelu z pen.).