Maxey v NBA odvrátil vyřazení Philadelphie 46 body, stále "žije" i Milwaukee

foto Utkání 1. kola play off basketbalové NBA New York - Philadelphia, 30. dubna 2024. Zprava Tyrese Maxey z Philadelphie a Mitchell Robinson z New York Knicks.

New York - Basketbalisté Philadelphie zvítězili v hale newyorských Knicks 112:106 po prodloužení a snížili stav osmifinálové série play off NBA na 2:3 na zápasy. Vyřazení odvrátil zejména Tyrese Maxey, který nastřílel 46 bodů včetně sedmi v posledních 25 sekundách normální hrací doby.

Konec sezony odvrátilo i Milwaukee, které i bez hvězd Janise Adetokunba a Damiana Lillarda porazilo Indianu 115:92 a snížilo také na 2:3. Cleveland vyhrál klíčový pátý zápas nad Orlandem 104:103 a ujal se v sérii vedení 3:2.

Philadelphia byla na pokraji vyřazení, necelou půlminutu před koncem zápasu prohrávala 90:96. Maxey se ale vzepřel. Nejprve proměnil tříbodový koš s faulem, a poté co na druhé straně Josh Hart proměnil jen jeden trestný hod, trefil další těžkou trojku z velké dálky a zařídil prodloužení. Napomohl tomu i Nicolas Batum, který v poslední sekundě zablokoval závěrečný pokus domácích o rozhodující koš.

"Jen mi běželo myslí, že musím najít způsob, jak nám zajistit přežití. Prostě jsme museli vyhrát," řekl Maxey. "Bylo na něm vidět, že nechce skončit a že klidně ponese na zádech celý tým. Tak jsem se mu snažil dodat ještě více odvahy, aby si bral střely," doplnil trenér Sixers Nick Nurse.

V prodloužení sice Maxey první dvě střely minul a domácí šli do pětibodového vedení, ale pak další trojkou snížil a spoluhráči dokonali obrat. Joel Embiid k tomu přispěl triple doublem za 19 bodů, 16 doskoků a 10 asistencí. Knicks nestačilo ani 40 bodů Jalena Brunsona.

Drama nabídlo i utkání v Clevelandu, kde sice domácí po první čtvrtině vedli o 10 bodů, ale Paolo Banchero táhl Orlando 39 body k obratu a do vyrovnané koncovky. Ještě dvě minuty před koncem Magic těsně vedli, pak ale Evan Mobley dal dva důležité koše, navíc na druhé straně zablokoval pokus hostů o vyrovnání a zařídil Clevelandu těsné vítězství a postupový mečbol.

Indiana první šanci na ukončení série nevyužila. V hale Milwaukee se Pacers trápili v útoku a nejlepším střelcem byl se 16 body Tyrese Haliburton. Naopak Bucks hráli o přežití a agresivním pojetím získali další život. Hlavní zásluhu na tom měli Khris Middleton a Bobby Portis, kteří dali po 29 bodech a přidali 12, respektive 10 doskoků. Patrick Beverley přispěl 13 body a 12 asistencemi.

1. kolo play off NBA:

Východní konference - 5. zápasy:

Milwaukee - Indiana 115:92, stav série 2:3; New York - Philadelphia 106:112 po prodl., stav série 3:2; Cleveland - Orlando 104:103, stav série 3:2.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 15.05.2024 ČTK