TURISTIKU PODPORUJÍ
61 476 turistů a cestovatelů
110 511 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 367 548,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy LitoměřiceChaty a chalupy  Mapa Litoměřice

Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na západním okraji Polabské nížiny. V samotných Litoměřicích žije přibližně 24 tis. obyvatel, ale v celé aglomeraci s navazujícím městy Terezín, Lovosice a Bohušovice nad Ohří žije přibližně 40 tis. obyvatel. Pro úrodnou polohu se Litoměřicím přezdívá jako "Zahrada Čech".

 Trasy Litoměřice (42)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Zámek v Brocně

Turistické cíle Zámek

Zámek (Brocno)
Zámek (Brocno)  •  Fotografie (5)  • Foto: Boris-Jelínek
Zámek (Brocno)

O existenci Brocna se poprvé dozvídáme v roce 1357, kdy ho rytíř Epík z Hrádku prodal za 700 kop grošů českých pražské univerzitě, která držela toto zboží až do roku 1376. Tehdy ho postoupila Jindřichu Škopkovi z Dubé a sama univerzita za Brocno obdržela výměnou jiné vsi z majetku tohoto šlechtice. Tím bylo následně Brocno připojeno k Liběchovu. Během husitských válek ho ovládl Zikmund z Vartenberka, ale na nařízení císaře Zikmunda Lucemburského ho postoupil Mikuláši z Tuhance. Z té doby se však nedochoval žádný záznam o brocenské tvrzi, i když v té době nejspíše již existovala.

Prvně byla zmíněna až v roce 1452, kdy na ní seděl Aleš z Velešic. Když roku 1478 zemřel, tak si jeho majetky podělila dvojice jeho dcer, přičemž Brocno spadlo Kateřině, manželce Albrechta Kaplíře Osterského ze Sulevic. O obou se dozvídáme ještě koncem téhož století, neboť Albrecht žil ještě v roce 1489 a vdova po něm roku 1492. Po nich byli držiteli Brocna bratři Petr a Ladislav ze Sulevic, a to spolu s jejich matkou Dorotou. Společně ho vlastnili ještě v roce 1528. Později nejspíše připadlo Petru ze Sulevic, jenž zemřel před rokem 1532. Po něm ho zdědili synové Albrecht a Šťastný a kolem roku 1544 Brocno vložili do obnovených zemských desek. O 2 roky později si otcovský majetek rozdělili a Brocno získal Šťastný, který zdejší kmetcí dvůr zapsal v roce 1576 své manželce Anně z Nové Vsi, aby již o 2 roky později byl mrtev. Poté se ujal vlády jeho syn Jiřík a po něm vdova Magdaléna (psána jako Mandaléna), jež se podruhé vdala za Alexandra Keje z Hyršfeldu. Za nich došlo nejspíše k renesanční přestavbě brocenské tvrze.

Roku 1603 odkázala Brocno svému synovi z prvního manželství Vojtěchu Vladislavu Kaplířovi ze Sulevic, ale svému muži a dcerám odkázala tolik peněz, že je dědic nemohl zaplatit. Z tohoto důvodu prodal v roce 1604 Brocno Alexandru Kejovi z Hiršfeldu, který ho držel pouhé 4 roky. Po jeho smrti mělo připadnout jeho nezletilé dceři Lidmile Sabině, ale statek byl předlužen, takže nebylo možné ho udržet. Roku 1609 ho tak koupil Alexandrův nevlastní bratr Václav. V roce 1612 byla polovička městečka Brocna s Jaršlovským dvorem odprodána Petru Koučovi z Kouče, jenž roku 1615 prodal menší polovinu Brocna Oldřichu Kaplíři ze Sulevic na Radujni (Radouni) a Chcebuzi a jeho ženě Lidmile, čímž se dostala k chcebuzskému panství a spolu s ním později k Liběchovu, což se stalo v roce 1683.

Oldřich Kaplíř ze Sulevic se však aktivně účastnil českého stavovského povstání, takže mu po Bílé hoře byla jeho část vsi zabavena (Horní či Malé Brocno), aby mu byla nakonec ponechána jako manství. Právě zde se nacházel výše jmenovaný Jaršlovský dvůr s obytným stavením, jež bylo některými autory považováno za druhou brocenskou tvrz. Ve skutečnosti zde sídlili pouze vrchnostenští úředníci a na místě tohoto objektu vznikla koncem 18. století mohutná čtyřpatrová barokní kamenná sýpka s mansardovou střechou a pilastry, která sloužila hospodářským účelům ještě o 2 století později.

Druhá část městečka (Dolní Brocno) s renesanční tvrzí patřila Václavu Kejovi z Hiršfeldu, jemuž byla v pobělohorském období zkonfiskována polovina majetku, takže Brocno koupila za 19 500 kop grošů míšeňských Polyxena z Lobkovic. Ta však zjistila, že kupovaný statek je úplně zpustošený a nepřinesl by jí žádný zisk, pouze velkou ztrátu, takže se rozhodla ho nepřevzít. Tato část tedy díky tomu zůstala vdově po Václavu Kejovi Dorotě, roz. Kaplířové, což schválila rovněž královská komora. Její jediná dcera Estera Judita se provdala za Kašpara Ratzenbergera z Ratzenbergu a roku 1636 převzala od matky Brocno. Statek zůstal mnoho let zcela zpustlý a ani tvrz nebyla využívána, a proto ho nakonec královská komora prodala v roce 1668 pětici dětí Estery Judity za 10 520 kop grošů míšeňských. O rok později pak byl vložen do zemských desek a Esteřin syn Bohumír (Gotfrýd) Konstantin ho roku 1687 prodal ženskému premonstrátskému klášteru v Doksanech, jenž držel tuto polovici Brocna až do jeho zrušení v roce 1782, kdy ji získal plukovník Jakub Wiemmer, který nejspíše nechal brocenský zámek přestavět. Ta pak byla nakonec roku 1802 rovněž přikoupena k Liběchovu, jenž držel Jakob Veith a po jeho smrti syn Anton Veith.

Ale zpět ke tvrzi samé! Za třicetileté války byla tvrz vypleněna a silně poškozena. Její obnova by stála značnou finanční částku, takže byla raději ponechána ve svém zpustlém stavu. Teprve ve 3. čtvrtině 17. století došlo k její přestavbě v barokní patrovou stavbu s dvojicí krátkých křídel s přízemními arkádami (dochovaly se pouze v severní části) a hladkým průčelím s lizénovými rámy. Naopak na jižní straně se částečně dochovala renesanční psaníčková sgrafita a opěrný pilíř, což by obojí mělo být pozůstatkem z původní tvrze. Přízemí zámku pak získalo valené barokní klenby a místy segmentové lunety. Později se začalo přemýšlet nad tím, co udělat se zdejším zámkem. Panstvo ho ke svým vlastním účelům nepotřebovalo, a tak zde nechalo umístit nejprve správu statku a později lesní úřad (když roku 1878 získal Brocno kníže Emmanuel von Collalto). Tehdy došlo také k úpravě zámku, kdy došlo zejména k úpravě fasády, kdy z pilastrů zůstaly pouhé lizénové rámy na hlavních stěnách. K tomu byla navíc přistavěna nádvorní arkáda a terasa, i když v některých zdrojích se hovoří pouze o přestavbě původních arkád, takže si můžeme vybrat, zda byly úplně nově vzniklým nebo jen pouhým přestavěným prvkem. Další ránou pro zámek se stal požár v roce 1933, po němž došlo k další necitlivé přestavbě, u níž se dbalo pouze na užitek.

Nezájem o stav zámku i dvora se však objevoval již koncem 19. století, kdy byl sám hospodářský dvůr pravidelně pronajímán, např. kolem roku 1894 ho měl jako pacht Gustav Heller. V roce 1916 ho získala hraběnka z Lippe a Bisterfeldu, roku 1920 Ing. František Homolka a v letech 1938-1945 spravoval zdejší hospodářství německý stát. V roce 1945 připadl zámek i s hospodářským dvorem státu. Později ho získal místní MNV, jež zde měl své kanceláře a byty. V 70. a 80. letech 20. století zámek vlastnila továrna SEPAP, n. p. Štětí, jež zde chtěla zřídit školící středisko, ale plány na rekonstrukci objektu nebyly nikdy realizovány. Po sametové revoluci zůstal již prázdný a postupně zpustl. Nepomohl mu ani prodej do soukromých rukou, kdy podléhal další zkáze, jíž napomohly rovněž útoky různých vandalů a zlodějů. Z oficiálně zahájené rekonstrukce také nakonec nebylo nic (viz https://www.pamatkovykatalog.cz/brocno-vesnicka-pamatkova-zona-7665734). V současné době náleží Jiřímu Kafkovi z Prahy. Můžeme si jen přát, že i přes velmi zubožený stav dojde k nápravě a z budovy se stane opět okrasa obce. Nejhorším by bylo to, kdyby dopadla tak jako zámek v Chcebuzi, případně jako mnoho dalších objektů po celém litoměřickém okrese. To by byla opravdu škoda, neboť ze stavebního hlediska je sice v dosti špatném stavu (viz https://www.rajce.idnes.cz/ohrozenestavby/album/zamek-brocno-sousedni-dum-stetsko), ale stále se dá ještě zachránit.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.475, 14.441)
Poslední aktualizace: 2.5.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Štětí

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,9km od místa

Příspěvky z okolí Zámek v Brocně

Brocno (Štětsko)
Brocno (Štětsko)
Vesnice
Brocno Brocno je malá obec s 229 obyvateli leží asi 6 km severovýchodně od města Štětí v okrese Litoměřice. První zmínky o vsi jsou z roku 1357, kdy ji rytíř Epík z Hrádku prodal nové pražské Karlově univerzitě.…
0.5km
více »
Brocno
Brocno
Zámek
Popis zámku: Obec Brocno neleží na žádném hlavním tahu. Od Štětí je vzdálena asi 7 km východním směrem. Zámku tvoří objekt obdélná budova se dvěma kratšími křídly směřujícími k severu. Je kryta valbovou střecho…
0.6km
více »
Chcebuz (Štětí)
Chcebuz (Štětí)
Městská část
Stejně jako u mnoha dalších pojmenování našich měst a obcí, tak i zde bude nejlepší otevřít dílo profesora Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. II. díl. CH-L", kde nalez…
1.1km
více »
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Chcebuzi
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Chcebuzi
Kostel
Někteří autoři uvažují o tom, že původní chrám Páně mohl být založen již koncem 10. století za knížete Boleslava II., protože sama ves je jmenována v zakládací listině břevnovského kláštera, který tu měl podací (viz https://www.brevnov.cz/cs/benediktini-a-brevnovsky-klaster/historia-fundationis-monasterii-brzewnoviensis). Přímé doklady o jeho existenci však máme až z pozdější d…
1.2km
více »
Zámek v Chcebuzi
Zámek v Chcebuzi
Zámek
Na místě současného zámku se nacházela původně tvrz. Kdy však vznikla, tak to přesně nevíme, ale to se nemusíme divit, protože tolik listin, pozemkových knih, kronik a dalších materiálů se nedochovalo, ať již kvůl…
1.3km
více »
Skály s reliéfy u Radouně
Skály s reliéfy u Radouně
Fotogalerie
Zdejší širá krajina bývá nazývána jako Dubská plošina nebo Polomené hory, protože je převážně složena z pískovců středního turonu a typickým je pro ni velké rozbrázdění hlubokými a sráznými zářezy potoků o hloubce…
2.3km
více »
Kokořínskem ze Štětí.
Kokořínskem ze Štětí.
Cestopisy
Kokořínskem ze Štětí.  Je druhá polovina září, brach Karel připravil trasu Kokořínskem, tentokrát ze Štětí a já jsem rád že si osahám, tedy spíš očima a nohama, další kousek Kokořínska. A taky doufejme objektivem…
2.5km
více »
Krásné skály, hrady a rozhledny, které jsme opět neviděli (Kokořínsko a Českolipsko)
Krásné skály, hrady a rozhledny, které jsme opět neviděli (Kokořínsko a Českolipsko)
Cestopisy
Občas má člověk pocit, že se stal oním biblickým Jobem, kterému je souzeno jen samé soužení. Naposledy jsem se takto cítil v polovině června, kdy jsme vyrazili s přáteli na čtyřdenní výlet do světa pískovcových sk…
2.6km
více »
Přírodní památka "Radouň"
Přírodní památka "Radouň"
Fotogalerie
Toto chráněné území bylo vyhlášeno Okresním národním výborem v Litoměřicích 21. dubna 1983 (účinnosti tento předpis nabyl 6. května téhož roku), i když tehdy ještě jako chráněný přírodní výtvor, přičemž důvodem je…
2.8km
více »
Ovocná alej u Radouně
Ovocná alej u Radouně
Odpočinkové místo
Cesta těmito místy vedla již ve středověku a jejím úkolem bylo spojovat Radouň s Ješovicemi a zejména s Liběchovem, kde sídlilo zdejší panstvo. Kdy přesně byly vysazeny první stromy, tak to nevíme, ale během 18. s…
2.8km
více »
Radouň u Štětí
Radouň u Štětí
Tipy na výlet
Projíždíte-li malou obcí Radouň nedaleko od průmyslového Štětí, doporučuji na návsi u Kaple sv. Floriána zastavit a věnovat zhruba 2 hodinky prohlídce této malebné vesničky se zhruba 200 obyvateli.Nejprve doporuču…
3.1km
více »
Dřevěné sochy v Radouni
Dřevěné sochy v Radouni
Socha
V centru Radouně mezi kaplí sv. Floriána z roku 1767 a bezejmenným přítokem Obrtky se již ode dávna nacházelo stromoví, přinejmenším tu existovalo již v 18. století, ale třeba z I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 to není vůbec vidět (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c056), více je to k …
3.1km
více »
Les Bohra (Bor) u Štětí
Les Bohra (Bor) u Štětí
Přírodní park
Mezi Stračím, Brocnem, Tupadly, Želízy a Ješovicemi se již od dávných dob nacházel velký lesní masiv, který byl plný romantických zákoutí v podobě roztodivných skalních útvarů, jež se však staly známými až díky amatérskému sochaři Václavu Levému. Až do roku 1945 byl téměř celý v majetku liběchovského panství, resp. velkostatku. Býval zdrojem kvalitního dřeva, jehož těžba se mno…
3.3km
více »
Židovský hřbitov v Radouni
Židovský hřbitov v Radouni
Hřbitov
Židovský hřbitov na severozápadním okraji obce byl založen v roce 1789 místní židovskou komunitou, která v minulosti čítala až 120 osob.Nejstarší náhrobek na hřbitově je z roku 1807 a celkem je zde náhrobků více j…
3.5km
více »
Židovský hřbitov v Radouni
Židovský hřbitov v Radouni
Hřbitov
Uvádí se, že zdejší židovská náboženská obec vznikla až v 18. století (uvádí se rok 1780), kdy sem přišli první Židé, ale když se podíváme do starých listin a záznamů, tak o jednotlivých židovských obyvatelích se dozvíme již z berní ruly, což byl první úplný soupis daňových povinností v Království českém z roku 1654. Avšak teprve v již jmenovaném 18. století zde žilo Židů větší…
3.5km
více »
Skalní útvary u Štětí a Želíz
Skalní útvary u Štětí a Želíz
Fotogalerie
Tato jižní část v roce 1976 vyhlášené CHKO Kokořínsko-Máchův kraj (viz https://kokorinsko.nature.cz/charakteristika-oblasti) leží na turonských vápnito-jílovitýxh až glaukonitických pískovcích, ale v oblasti, kde …
3.6km
více »
Medonosy a Nové Osinalice
Medonosy a Nové Osinalice
Vesnice
Vesnička Medonosy leží v hlubokém údolí Liběchovky, vkrajujícím se mezi kopce Ralské pahorkatiny v CHKO Kokořínsko, na samém konci okresu Mělník a Středočeského kraje (dál už je okres Česká Lípa). Patří pod ně tak…
3.6km
více »
Samadhi
Samadhi
Tipy na výlet
Budhismus v Tupadlech Slavín a jeho "zámecká" zahrada Na kopci nad Tupadly je už z dálky vidět tajemná věž. K ní patří i zámeček zvaný Slavín obklopený parkem. V jeho areálu se nalézá budhistické meditační centrum Samadhi. Zámecký park mě okouzlil. Vlastně jsme ani nepoužívali výraz park. Pro to místo se hodilo spíš slovo les. Tak tedy les pod zámkem je spousta kouzelných…
4.7km
více »
Tupadly
Tupadly
Vesnice
Obec Tupadly se nalézá asi 10 km severně od Mělníka. Dominantou obce je vrch Slavín se stejnojmeným zámkem a rozhlednou. Zámek vlastní budhistické meditační centrum Samadhi a až na výjimky je po většinu roku veřej…
4.7km
více »
Vidim
Vidim
Zámek
Zajímavý barokní zámek se nachází v obci Vidim, v části Horní Vidim, na Mělnicku ve Středočeském kraji. Zámek je rozlehlá patrová budova na půdorysu písmene H, západní zámecké křídlo je dvoupatrové s vysokou hranolovou věží, která je zakončena cibulovitou bání. Před hlavním vstupem s bohatě zdobeným vysokým průčelím je architektonicky řešený parter se sochařskou výzdobou z…
6.3km
více »
Čertovy hlavy - okruh Kokořínskem
Čertovy hlavy - okruh Kokořínskem
Trasy
Výchozím bodem naší trasy je obec Želízy.Za místní školou je malé parkoviště a od něj se vydáme po modré TZ směrem k Čertovým Hlavám.Opouštíme zastavěnou…
6.5km
více »
Pustý zámek, Nedvězí a další méně známá místa Kokořínska
Pustý zámek, Nedvězí a další méně známá místa Kokořínska
Tipy na výlet
Vycházku zahájíme u hostince na zastávce autobusu v Zakšíně. Červená značka nás vede lesem k bývalému Bukoveckému mlýnu, u něj uhýbá vlevo a začínáme stoupat ke skalnímu hrádku Pustý zámek. Po směrové odbočce dojd…
6.6km
více »
Nedvězí
Nedvězí
Vrchol
Vrchol bez porostu s dokonalou 360st. Vyhlídkou, jihozápadně od obce Dubá. Dokumentace uvádí, že je z vrchu vidět až 1/3 území Čech. Na Nedvězí je možné téměř až pod vrchol vyjet autem do stejnojmenné vesničky, kt…
7km
více »
Liběchov
Liběchov
Zámek
Barokní zámek Liběchov stojí při ústí Liběchovky do Labe na okraji kokořínské pískovcové oblasti. Zámek se nachází ve stejnojmenném Městečku na Mělnicku ve Středočeském kraji. Zčásti jednopatrovému zámku podkovovi…
8.1km
více »
Kokořínsko
Kokořínsko
CHKO
Pro milovníky přírody a turistiky nabízíme několik informací o překrásném místě, kterým je CHKO Kokořínsko - ráj turistů. Představíme vám nyní ta nejzajímavější a nejnavštěvovanější místa této oblasti: kokořínsk…
10.3km
více »
Hrádek u Úštěka
Hrádek u Úštěka
Zřícenina
Rozsáhlé torzo hradu ležícího na pískovcovém bloku 3 km od Úštěka. Dominuje mu třípatrová věž, později upravená v romantickém stylu. Pro hrad se užívá také název Helfenburk. Původní, rozlohou velmi malý, hrad zde vybudoval Jan z Klinštejna, příslušník rozlehlého rodu Ronovců, kteří zdejší kraj získali do lenního vlastnictví od Jana Lucemburského. Jan, který se začal psát z Helfenburka, jej však zakrátko (roku 1375) prod…
11.5km
více »
Houska
Houska
Zámek
Zámek Houska stojí na Zámeckém vrchu uprostřed lesnaté krajiny. Zámek Houska leží v jižní části Českolipska v Libereckém kraji. Masivní zámecký objekt má čtyřúhelníkový půdorys s uzavřeným středním nádvořím. Cenná je Zelená světnice s malbami ze 16. století, rytířský salonek, obdivovaná je hradní kaple s restaurovanými malbami. V areálu se uskutečňuje řada sezónních akcí, v let…
13.1km
více »
Hora Říp
Hora Říp
Hora
Hora Říp tvoří výraznou dominantu Polabské nížiny. K ní se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a stala se tak od nepaměti jedním ze základních symbolů českého národa. Na vrcholu najdete kapli - ro…
15.1km
více »
Máchovo Jezero
Máchovo Jezero
Jezero
Máchovo jezero je velmi oblíbenou a navštěvovanou turistickou lokalitou. Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hloubky 12 m. Bylo založeno v roce 1366 Karlem IV. v rašeli…
18.7km
více »