CZK/€ 24.710 -0,02%

CZK/$ 22.791 +0,20%

CZK/£ 28.835 +0,15%

CZK/CHF 25.074 -0,39%

02. 05. 2024

0 komentářů

Problémy v průmyslu přetrvávají

 

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také nižší potřebou výroby.

Loading



 

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v dubnu opět znatelněji zhoršily zejména z důvodu stále slabé poptávky. Počet nových zakázek i výroba klesají rychlejším tempem než v březnu. Problém přetrvává na domácím ale i zahraničním trhu, když firmy tíží především nedostatečná poptávka z pro ně hlavních proexportních trhů, především tedy z Německa. To je v souladu s prvotním odhadem růstu české ekonomiky v prvním čtvrtletí, dle kterého byl příspěvek zahraniční poptávky negativní. Nový export opět klesl, a to relativně prudkým tempem v rámci posledních dvou let, ale zpomalil na minimum v posledních pěti měsících. Zároveň díky poklesu výrobních požadavků a snižujících se predikcí ohledně budoucí výroby dochází k poklesu zaměstnanosti v tomto sektoru.

Vzhledem k nízké poptávce se firmy snaží omezovat výdaje včetně nižšího množství vstupů. Navíc právě ceny vstupů rostly třetí měsíc v řadě, a tak se firmy pokoušely v maximální možné míře uspokojit poptávku ze svých zásob, ať už co se týká materiálů nebo hotových výrobků. Redukce zásob se odráží i v nižší míře rozpracovanosti. Znepokojivým zjištěním je, že firmy evidují rostoucí inflační tlaky, především v souvislosti s cenami energií a potravin, a to se na dodavatelsko-odběratelských řetězcích zatím příliš neprojevují problémy v námořní dopravě přes Suezský průplav. Doutnající konflikt na Blízkém východě přitom může mít výrazně negativní dopad na celou světovou ekonomiku skrze narušení dodávek vstupů i výstupů. V tuto chvíli ale zatím firmy hodnotí výkon dodavatelů jako stabilní. Vyšší náklady na vstupy se poprvé po roce promítly do růstu prodejních cen ale nepatrného, aby firmy zůstaly konkurenceschopné. Firmy zůstávají stále optimistické ohledně budoucích časů, ač méně než v březnu, když věří především v brzké oživení zákaznické poptávky.

Dubnový výsledek indexu nákupních manažerů (PMI) přinesl další zklamání, když se podmínky ve zpracovatelském průmyslu opět zhoršily. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, především z pro nás klíčového Německa. Zároveň je varovným zjištěním, že firmy pociťují opětovný růst inflačních tlaků. Průmysl, který je zásadní pro výkon české ekonomiky, představuje jedno z hlavních rizik růstu tuzemského hospodářství.

Autor: Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *