Medicína

Výkyvy teplot jsou i pro sportovce rizikové


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky 
05.květen 2024

Výkyvy teplot, které jsou pro jarní období typické, zatěžují cévy a srdce. Při sportu by tak měli být opatrnější nejen kardiaci, ale i rekreační sportovci, kteří se po zimní pauze vrací k běhu nebo cyklistice. Při přeceňování vlastních sil se může objevit výrazná dušnost nebo tlak na hrudi. Potíže mohou signalizovat vážná onemocnění srdce, která se při běžné zátěži nemusí projevit. Se srdečními problémy by sportovci měli ihned vyhledat specializovanou péči, například v centrech sportovní kardiologie. Zkušenosti z oblasti sportovní medicíny si odborní lékaři vyměnili na XXXII. výročním sjezdu České kardiologické společnosti v květnu  2024 v Brně.

 

 

Problematiku náhlých změn teplot pro organismus přiblížil vedoucí Centra zátěžové kardiologie II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie VFN v Praze. Tělu trvá asi 14 dnů, než se na změnu teplot adaptuje. Je proto důležité dávat si při sportu pozor, zvláště když náhle nastoupí vyšší teploty. Změny teplot výrazně zatěžují oběhový aparát. Srdce se musí kromě přečerpávání krve věnovat i termoregulaci těla, a vzniká tak větší riziko, že člověk při sportu zkolabuje. Ohrožení jsou ti, kteří nejsou ve sportu dostatečně zdatní a své síly hned zpočátku sezóny přecení. Zprvu mohou cítit bušení srdce a tlak na hrudi. Varovným signálem, že se srdcem není vše v pořádku, je i neobvykle časté zadýchávání.

Sportovce by měla varovat také nepravidelnost srdeční frekvence nebo pocit, že by mohli zkolabovat, či když dokonce ztratí vědomí. Pokud se problémy objeví, je vhodné nechat se zkontrolovat praktickým lékařem nebo kardiologem. Opakované potíže totiž mohou poukazovat na hypertenzi, v horším případě i na kardiomyopatii, selhání srdce nebo ischemickou chorobu srdeční. Sportujících se srdečními problémy je hodně a řada z nich potíže podceňuje. Mohou však skončit náhlým úmrtím.

Ve včasném stanovení diagnózy a případném zahájení léčby pomáhají centra sportovní kardiologie, která jsou v Praze, v Olomouci a Třinci. Ta jsou určena sportovcům se zdravotními problémy nebo těm, u nichž se na preventivních prohlídkách zjistí podezřelý srdeční nález. Ve specializovaných centrech pacienty kardiolog důkladně vyšetří. V případě potřeby zde sportovci podstoupí i doplňková vyšetření i speciální zátěžové testy.

 V centru pomohou nemocným sportovcům vhodně nastavit pohybovou aktivitu tak, aby se mohli ke sportu vrátit. Fyzická zdatnost je předpokladem příznivé prognózy jak u obecné populace, tak u pacientů s onemocněním srdce. Pravidelná aktivita proto patří k základním doporučením, přičemž úroveň tréninku je třeba přizpůsobit tíži srdečního onemocnění.  Dle TZ

www.mavepr.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová