České stavebnictví drtí vysoké úrokové sazby a nejistota

Stavební produkce v Česku se v březnu výrazně propadla a značně zklamala. Meziročně pokles činí 8,3 procenta. To je nejvýraznější pokles od února 2021, tedy za více než tři roky. Přitom v únoru 2021 se ve slabých číslech odrážela tehdejší pandemie covidu. Únor 2020 představoval poslední předcovidový měsíc, takže je zřejmé, že meziroční pokles února 2021 byl poznamenán pandemií citelně.
Stavební produkce v Česku se v březnu výrazně propadla a značně zklamala. Meziročně pokles činí 8,3 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stavební výrobu letos v březnu stahoval dolů zejména propad produkce v oblasti pozemního stavitelství, které je citlivější na prostředí poměrně vysokých úrokových sazeb než stavitelství inženýrské, v němž jsou více angažovány prostředky z veřejných rozpočtů.

Investice z veřejných rozpočtů tedy právě v oblasti inženýrského stavitelství zlepšují celkový výsledek stavebnictví, který o tak zůstává mdlý. Rezidenční výstavbu totiž brzdí vysoké úrokové sazby a investiční a ekonomická nejistota. Bytů se i proto zahájilo o takřka osmnáct procent méně než loni v březnu.

Díky probíhajícímu odeznívání nejistoty i poklesu úrokových sazeb a oživení poptávky po nemovitostech, i díky zlevnění hypoték, by nakonec za rok 2024 mělo stavebnictví skončit „v plusu“, a to 3,5 procenta. Zpomalení bytové výstavby však může v příštích letech dále zesílit tlak na růst cen rezidenčních nemovitostí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB