Čapí hnízdo bylo z Agrofertu vyvedeno účelově, píše v odvolání státní zástupce Šaroch

Státní zástupce Jaroslav Šaroch trvá na tom, že byla společnost Farma Čapí hnízdo vyvedena z Agrofertu účelově s cílem neoprávněného získání dotace. Uvedl to v odůvodnění odvolání proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo, ve které jsou obžalovaní bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Jaroslav Šaroch, který má na starosti kauzu Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch, který má na starosti kauzu Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle žalobce také nebyla vyřešena otázka působení společností z Agrofertu a Farmy Čapí hnízdo na stejném trhu. O důvodech podaného odvolání informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Ping-pong pokračuje. Vrchní státní zastupitelství kvůli chybám opět řeší reklamu na Čapím hnízdě

Číst článek

Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky.

Trestní senát Městského soudu v Praze ale letos v únoru už podruhé dospěl k závěru, že skutek nebyl trestným činem. Obdobně rozhodl už loni, tehdy ale nepravomocný rozsudek odvolací soud zrušil.

Státní zástupce se podle Cimbaly v argumentaci odvolání zaměřil na dvě nosné linie obžaloby. „Ve vztahu k účelovému vyvedení Farmy Čapí hnízdo ze struktur holdingu zopakoval, že nadále má obžaloba za to, že se jednalo o účelově vytvořený podnik, jehož hlavním účelem bylo navození okolností simulujících splnění podmínek rozhodných pro dosažení dotace,“ uvedl mluvčí.

Druhá linie

Pokud by ale odvolací senát dospěl k závěru, že společnost účelově vyvedena nebyla, soudy podle Šarocha dosud autoritativně neřešily druhou linii, která se týká právě působení na stejných či sousedních trzích.

Státní zástupce Šaroch se odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Číst článek

„Argumentace k této druhé linii byla již nosnou částí původně podaného odvolání, avšak odvolací soud se s uplatněnou argumentací jako předčasnou věcně nevypořádal,“ uvedl Cimbala. S argumenty se podle žalobce nevypořádal v novém rozhodnutí ani městský soud.

Šaroch navrhuje, aby odvolací senát osvobozující verdikt opět zrušil a případ vrátil městskému soudu. „V závěru doplněného odůvodnění odvolání státní zástupce navrhl doplnění či opakované provedení rozhodných důkazů a navrhl odvolacímu soudu, aby, vyhoví-li podanému odvolání, zavázal nalézací soud právním názorem,“ doplnil Cimbala.

Šaroch podal proti únorovému osvobozujícímu verdiktu odvolání bez podrobnějšího odůvodnění v polovině dubna. Odůvodnění žalobce podle Cimbaly vypracoval minulý týden v pátek, Vrchnímu soudu v Praze, který se bude odvoláním zabývat, bylo doručeno v úterý.

Babiš v únoru v závěrečné řeči u městského soudu označil obžalobu za lživou, odmítl spáchání jakéhokoliv trestného činu. Zopakoval, že důvodem vyčlenění Čapího hnízda z Agrofertu byla realizace projektu jako rodinného podniku. Vinu odmítla i Nagyová. Šaroch oběma navrhoval podmínky a peněžité tresty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme