Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

  9:00
Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A když pivo, tak jestli čepované, nebo lahvové, malé, či velké. Nyní však Britové čelí nové a stále častější otázce: dát, nebo nedat spropitné.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Některé z největších hospodských řetězců v zemi začaly žádat hosty, aby zaokrouhlili účet spropitným ve výši deseti nebo i více procent. To v pubech, jež jsou odjakživa součástí britské kultury, dosud nebývalo obvyklé.

„Není normální, abychom dávali spropitné, když jsem musela jít k baru a čekat ve frontě a oni mi jen dali napít,“ pozastavuje se Juliette Layneová, 59letá projektová manažerka v Londýně, když s přáteli popíjí rum s kolou v hospodě Phoenix, jen pár kroků od Buckinghamského paláce. „Pro mě to nemá žádný smysl,“ říká pro Bloomberg.

Místo drobných platební karty

Donedávna bylo spropitné v hospodách skromné. Pár drobných, které se po nalití piva vhodily do sklenice na pultu. Dávat spropitné kartou bylo často nemožné a barmani se na ně často moc netvářili. To se však s rozmachem bezhotovostních plateb a přílivem zvyklostí z amerických barů mění. Zákazníci, kteří nejsou zvyklí dávat za pivo peníze navíc, jsou ovšem často zmateni.

Svou roli sehrála i pandemie. Když se hospody a restaurace znovu otevřely, nahradily na mnoha místech fyzické jídelní lístky QR kódy, které dávaly podnikům možnost pobízet zákazníky k placení spropitného po telefonu.

Hibernace už bylo dost. Heineken je na cestě osvěžit britské hospody

„Dostali jste výzvu, abyste zaplatili deset nebo patnáct procent navíc. Stačilo jen kliknout a dát spropitné bylo velmi snadné,“ říká Luke Beavon ze společnosti SumUp, který se zabývá platbami kartou. „Lidé byli nadšení, že mohou opět chodit ven, a byli štědří.“

Data o britských karetních transakcí sledovaných platební společností Dojo ukazují, že se nyní spropitné v hospodách, barech a nočních klubech dává s druhou nejvyšší frekvencí ze všech kategorií obchodníků. Je dokonce častější než v taxislužbě nebo kadeřnictví. Po započtení dýšek v restauracích a kavárnách na gastro připadá celkem 90 procent spropitného v celé zemi.

Spropitné je důležitý faktor

Řetězce hospod se snaží zvýšit spropitné, aby přilákaly zaměstnance v době, kdy se kvůli inflaci a tlaky na úspory jen obtížně hledají zdroje pro zvyšování mezd. „Pro sektor pohostinství je náročné sehnat dostatečný počet zaměstnanců a udržet si kolegy,“ říká Simon Emeny, výkonný ředitel řetězce hospod Fuller Smith & Turner. „Možnost získat spropitné je v tomto odvětví důležitým faktorem pro udržení zaměstnanců.“

Stejně jako v mnoha jiných odvětvích byly hlavním motorem změn technologie. Karetní terminály nyní umožňují obchodníkům navrhnout přidání spropitného.

„Zákazníci také používají bezkontaktní platby pro menší transakce, jako je například platba za pivo,“ říká Kate Nichollsová, generální ředitelka profesní organizace UK Hospitality. „Dříve jste mohli platit kartou pouze při nákupu jídla, ale nyní kartu lze použít i pro více nákupů v nižších cenových relacích.“

Sociální sítě jsou nepřítelem hospody, říká šéf obchodu z Prazdroje

Vedle pubů už britské restaurace většinou přijaly spropitné jako normu. Nepovinné desetiprocentní spropitné v hotovosti se v nich změnilo na 12,5procentní servisní poplatek, který se automaticky připočítává k účtu.

Požadavky na spropitné mohou být na britské poměry skutečně přemrštěné, a to zejména v hospodách, kde se podává jídlo.

Kdy a kolik?

Spropitné se v USA rozšířilo po pandemii ještě více, což zintenzivnilo debatu o tom, kdy ho dávat a kolik, a o zákonech o minimální mzdě, které zaměstnavatelům umožňují platit zaměstnancům spropitné jen 2,13 dolaru (61,7 koruny) na hodinu.

Ve Velké Británii, kde minimální mzda pro všechny pracovníky starší jednadvaceti let činí 11,44 libry (331 korun) za hodinu, se podíl obchodníků, kteří žádají spropitné, v posledních několika letech neustále zvyšuje, stále je ale relativně nízký.

Přesto i ve stejném podniku může být přístup ke spropitnému nekonzistentní. Agentura Bloomberg upozorňuje na případ z hospody Fuller’s v londýnské City, kde zákazník za dva půllitry dostal účet ve výši sedm liber (202 korun) včetně DPH bez jakýchkoli příplatků vyřízený pouhým přiložením karty. O něco později u stejného pultu přišla objednávka oběda pro dva na 31,45 libry (911 korun). V tomto případě se čtečka karet před zobrazením obrazovky pro platbu nejprve zeptala zákazníka, zda chce dát o deset procent vyšší spropitné.

Generace Z chodí méně do hospod, a více do galerií, vyplývá z průzkumu

Podle generálního ředitele Simona Emenyho se tyto výzvy v hospodách Fuller’s téměř vždy vážou k objednávkám jídla. „Čtečky karet v téměř 400 hospodách řetězce nepožadují spropitné, pokud jsou objednány pouze nápoje,“ dodává mluvčí společnosti.

„Pro britské hospody je velmi důležité, aby si zachovaly své hodnoty,“ říká Emeny, „a neskončily jako New York nebo Boston.“

Autor:
  • Nejčtenější

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

1. června 2024

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava...

Znát věk odchodu do penze v 50 letech je nesmysl, vmetla ekonomka Kupkovi

2. června 2024  14:28

Je nesmyslné, aby se lidé až v 50 letech dozvídali, v jakém věku půjdou do důchodu. V diskusním...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Minus 210 miliard za pět měsíců. Jen dvakrát Česko hospodařilo hůř

3. června 2024  14:01

Schodek státního rozpočtu za uplynulých pět měsíců letošního roku činí 210,4 miliardy, sdělil...

Dluží stovky milionů, i Gretzkému. Český nápad na pamětní bankovky zkrachoval

3. června 2024  20:04

Firma Top Legends, která prodává pamětní bankovky věnované slavným sportovcům, na sebe podala...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

Rakušanům se zima vyvedla. Navzdory skepsi a počasí ze sezony vykřesali maximum

4. června 2024

Uplynulá lyžařská sezona v Rakousku se i přes nevlídné počasí povedla. Tamní ubytovací zařízení...

Zametají bídu pod koberec. Paříž stěhuje bezdomovce, město svádí vinu na stát

4. června 2024

S blížícím se datem zahájení letních olympijských her ve Francii zintenzivnily operace, jejichž...

Ukrajinská call centra podvádějí Rusy a peníze posílají armádě, zuří Sberbank

4. června 2024  15:53

Ukrajina provozuje stovky podvodných call center, jimiž okrádá ruské občany a výdělky financuje...

Závislosti na ruské ropě se zbavíme do poloviny příštího roku, slibuje Fiala

4. června 2024  14:04

Česká republika se zbaví závislosti na ruské ropě nejpozději do poloviny příštího roku. O zrušení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...