Ogier se stal rekordmanem Portugalské rallye, vyhrál už 60. soutěž v šampionátu

ČTK ČTK
12. 5. 2024 14:29
Sébastien Ogier v Toyotě vyhrál už pošesté Portugalskou rallye a dojel si tak pro jubilejní šedesátý triumf v mistrovství světa v kariéře.
Sébastien Ogier, Toyota na trati Portugalské rallye 2023
Sébastien Ogier, Toyota na trati Portugalské rallye 2023 | Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Ogier právě v Portugalsku slavil v roce 2010 poprvé. V závěrečném dnu si o jedno místo polepšil Martin Prokop a za volantem Fabie obsadil čtrnácté místo.

Vítězný Francouz porazil ve vyrovnaném souboji o 7,9 sekundy estonského rivala Otta Tänaka z konkurenčního týmu Hyundai. T

řetí místo obsadil už s více než minutovou ztrátou další zástupce korejské automobilky Thierry Neuville, který si i díky nejrychlejšímu času v závěrečné, speciálně bodované Power stage upevnil vedení v šampionátu.

Belgičanův největší konkurent a letošní jednička Toyoty Brit Elfyn Evans obsadil šesté místo a během nepovedeného víkendu rozšířil své konto jen o šest bodů.

Ogier se v historických statistikách Portugalské rallye odpoutal od finské legendy Markku Aléna. V této sezoně opět startuje jen ve vybraných soutěžích a ze tří účastí vytěžil druhé místo v zahajovací Rallye Monte Carlo a první před třemi týdny v Chorvatsku.

Jeho týmový kolega a úřadující mistr světa Kalle Rovanperä z Finska, který je pro letošek také pouze příležitostným jezdcem Toyoty, při pokusu o završení portugalského vítězného hattricku nedokončil po havárii sobotní druhou etapu.

Na neděli se do soutěže vrátil a získal tři body za třetí místo v power stage. V sobotu do cíle etapy nedojel ani Takamoto Kacuta a japonská automobilka přepustila vedení v hodnocení značek týmu Hyundai.

Portugalská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích: 1. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) 3:41:32,3, 2. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -7,9, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -1:09,8, 4. Fourmaux, Coria (Fr./Ford Puma) -1:47,8, 5. Sordo, Carrera (Šp./Hyundai i20) -2:48,9, 6. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -6:36,0, …14. Prokop, Ernst (ČR/Škoda Fabia RS) -16:46,1.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 13 závodů): 1. Neuville 110, 2. Evans 86, 3. Tänak 79, 4. Fourmaux 71, 5. Ogier 70, 6. Kacuta (Jap./Toyota Yaris) 49.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 219, 2. Toyota 215, 3. M-Sport Ford 116.